בפעם השנייה החודש: צה"ל הטיל כתר על קבטיה

צה"ל אוסר מאז שלשום את הכניסה והיציאה מהעיירה הפלסטינית שבצפון הגדה, כדי למנוע מתושבים לבצע פיגועים באזור. מאז תחילת גל הטרור ביצעו פיגועים לפחות עשרה מתושבי העיירה

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיילי צה"ל ושוטרי מג"ב בקבטיה, אתמול
גילי כהן
גילי כהן

צה"ל הטיל שלשום (ראשון) כתר על העיירה קבטיה שליד ג'נין ואוסר על פלסטינים לצאת ולהיכנס אליה. זאת, במטרה למנוע יציאת תושבים בעיר לבצע פיגועים באזור. 

בצה"ל מנמקים את ההחלטה בכך שהם מעוניינים למנוע "פיגועי השראה" מצד פלסטינים, בעקבות ריבוי פיגועים באזור צפון השומרון. שלשום ניסה פלסטיני בן 16, קוסאי אבו ארוב, לדקור חיילים שהיו בסיור סמוך לצומת הביתות. הפלסטיני נורה ונהרג על ידי החיילים. בעקבות ניסיון הפיגוע, הוחלט באותו יום להטיל כתר על הכפר. כך, החל מיום ראשון בחצות, אין יוצא ואין בא מהעיירה הפלסטינית. על אף זאת, אתמול ניסה פלסטיני נוסף לבצע פיגוע באותו מקום. חיילים זיהו אדם רץ לכיוונם עם סכין, ירו לאוויר - אך הפלסטיני נמלט מהמקום.

לפי ההנחיות הצבאיות, תושבי העיירה, בה מתגוררים כ-30 אלף איש, יכולים לצאת ממנה רק במקרים שיוגדרו הומניטאריים: חולים, נשים בהריון וכדומה. מרבית הכניסות אל קבטיה נחסמו אף הן באמצעות סלעים, וחיילים מכתרים את היציאות ומונעים את התנועה אל העיירה. בתחילת החודש, לאחר פיגוע הדקירה והירי בשער שכם בירושלים בו נהרגה שוטרת מג"ב הדר כהן, הוחלט בצה"ל גם כן להטיל כתר על קבטיה. מבצעי הפיגוע אז היו תושבי העיירה. הכתר הוטל על העיר במשך שלושה ימים. 

בצבא מציינים כי לפחות מעשרה פלסטינים תושבי קבטיה יצאו לבצע פיגועים נגד ישראלים וכוחות צה"ל מאז תחילת גל הטרור. בבדיקות שנערכו התברר כי מרבית מבצעי הפיגועים הגיעו מאותו מעגל חברתי, חלקם קרובי משפחה. הצעיר הפלסטיני בן ה-16 שניסה לבצע פיגוע דקירה ביום ראשון בצומת הביתות, הוא בן דודו של אחד ממבצעי הפיגוע בשער שכם בו נהרגה הדר כהן. לטענת הצבא, הכתר שהוטל על העיר נועד כדי למנוע מפלסטינים נוספים לצאת ולבצע פיגועים באזור, ואין מדובר בצעד ענישה בעקבות הפיגועים.

המוקד להגנת הפרט פנה בשנית אל מפקד פיקוד המרכז, האלוף רוני נומה, בדרישה להסיר את הכתר מאחר והוא "סנקציה עונשית קולקטיבית" כהגדרתו. במכתב שהעביר המוקד, באמצעות עו"ד ידין עילם, נכתב כי המכתב הקודם שהועבר, בעקבות הטלת הכתר על העיירה בתחילת החודש, טרם נענה. בצה"ל הסבירו כי הכתר הוסר עד למועד קבלת המכתב הראשון. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ