תפקיד היוהל"ן ישונה: ייקרא מעתה יועצת הרמטכ"ל לענייני מגדר, ולא לענייני נשים

הרמטכ"ל איזנקוט אישר את שינוי הגדרת התפקיד בשל שינוי מהות פעילות היחידה. בכך יותאם שם היחידה למקבילותיה בצבאות העולם

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

הרמטכ"ל גדי איזנקוט אישר בשבוע שעבר את בקשת יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים (היוהל"ן) לשנות את תיאור תפקידה, ומעתה היא תיקרא יועצת הרמטכ"ל לענייני מגדר (יוהל"ם). הסיבה לבקשה נעוצה בשינוי מהות פעילות היחידה - העוסקת בנושאים מגוונים הקשורים לעניין זה - כמו הטרדות מיניות בשורות הצבא, תמיכה לנפגעי ולנפגעות תקיפה מינית וטיפול בחיילים טרנסג'נדרים.

עד כה כונתה היחידה כיועצת הרמטכ"ל לענייני נשים לאחר שהוקמה בשנת 2001 בעקבות פירוקו של חיל הנשים. בכך יותאם שם היחידה למקבילותיה בצבאות העולם. בראש היחידה עומדת קצינה בדרגת תת-אלוף, כיום רחל טבת-ויזל. אלוף משנה שרון ניר צפויה להחליפה בתפקיד.

תא"ל רחל טבת-ויזל בבית החייל בתל אביב, ב-2014צילום: מוטי מילרוד

ועדת המשנה למשאבי אנוש ערכה היום (שלישי) בוועדת החוץ והביטחון ישיבה מיוחדת שהוקדשה לפעילות צה"ל לשילוב להט"בים בצבא. לדברי תא"ל טבת-ויזל, נושא הדיון הוא דוגמה לצורך בשינוי שם היחידה, מאחר שהיא עוסקת בענייני מגדר בכלל ולא רק בענייני נשים.

במהלך הדיון בוועדה, בראשות חבר הכנסת יואב קיש (ליכוד), עלה כי ארגוני להט"ב, בהם איגי - ארגון הנוער הגאה, ביקשו להקים גרעין נח"ל ייעודי ללהט"בים, וכי הצעה זו נדחתה על ידי הצבא בטענה כי לא נכון למסד גרעין לנשים בלבד או לגברים בלבד בעלי נטיות מיניות כאלה ואחרות. תא"ל רחל טבת-ויזל טענה בדיון כי "מתוך שיקול ומחשבה אנחנו חושבים שלא נכון לבדל, אלא הפוך מזה". כאשר נשאלה לגבי קיומן של מסגרות חרדיות ייעודיות, לגברים בלבד, טענה כי "ההשוואה לחרדים לא רלוונטית". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ