קרי בסנאט: אפילו איזנקוט חושב שהסכם הגרעין שיפר את מצבה הביטחוני של ישראל

שר החוץ האמריקאי אמר כי "העולם בטוח יותר" בזכות ההסכם עם איראן, וציין: "אם יש לכם ספק, תקראו את נאום הרמטכ"ל הישראלי, שאמר כי אין יותר איום קיומי גרעיני על ישראל"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי טען היום (שלישי) במהלך שימוע בוועדת החוץ של הסנאט האמריקאי כי "אפילו הרמטכ"ל הישראלי גדי איזנקוט סבור שהסכם הגרעין עם איראן שיפר את מצבה הביטחוני של ישראל".

קרי אמר במהלך השימוע כי הסכם הגרעין חסם בפני איראן את כל הנתיבים שבאמצעותם היא היתה יכולה להשיג פצצת אטום. "כתוצאה מכך העולם בטוח יותר וכך גם בעלות בריתנו", אמר לסנאטורים, שרבים מהם הצביעו נגד ההסכם. "אם יש לכם ספק בכך תקראו את נאומו של מפקד הצבא הישראלי, הגנרל גדי איזנקוט, שאמר לאחרונה בכנס ביטחוני בישראל שבזכות ההסכם אין יותר איום קיומי גרעיני על ישראל מצד איראן. זה מה שאומרים אנשי הביטחון שלהם בישראל". 

קרי בשימוע בגבעת הקפיטול, היום צילום: אי־פי

בנאום בחודש שעבר בכנס המכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS) סקר הרמטכ"ל איזנקוט את ההערכות הביטחוניות והתייחס בין היתר להסכם הגרעין שנחתם עם איראן ולהסרת הסנקציות בעקבותיו. "מדובר בתפנית אסטרטגית אל מול איום שהיווה את האיום המרכזי של צה"ל בעשור האחרון", אמר והוסיף כי כיום "האויב המרכזי של צה"ל הוא חיזבאללה". בהתייחסו להסכם הגרעין, אמר כי מדובר ב"שינוי משמעותי בווקטור שאיראן הלכה בו - יש לזה סיכונים רבים וגם הזדמנויות". איזנקוט ציין עוד כי להערכתו, החזון האיראני להשגת נשק גרעיני ימשיך וכי איראן "מנהלת מערכה נגד ישראל באמצעות שליחים". 

למחרת, נאם שר הביטחון משה יעלון באותו הכנס ואמר בהתייחסו לדברי איזנקוט כי "בראש אויבינו, שמעתי שעלו פה כמה אפשרויות, זו איראן". יעלון אמר כי בעקבות הסרת הסנקציות, "איראן עושה עסקאות בעשרות מיליארדי דולרים עם כל מי שיהיה מוכן למכור להם, ולממן ולחמש את השלוחים באזור". לדבריו, "ההסכם החזיר את השעון הטכנולוגי מהאפשרות שייצרו את החומר הבקיע בשלושה חודשים לסדר גודל של שנה אבל זה הסכם מוגבל שבמקרה הטוב ישתחררו ממוסרותיו עוד עשר-15 שנה... אני אומר לכם - אם איראן תרגיש בטוחה, בוודאי מבחינה כלכלית, היא יכולה לפרוץ לפצצה גם קודם".

זו אינה הפעם הראשונה שקרי מצטט בכירים במערכת הביטחון הישראלית כדי לקעקע טיעונים של מתנגדי ההסכם עם איראן. בינואר 2015, כאשר הרפובליקאים בסנאט ובבית הנבחרים לחצו לקדם סנקציות נוספות נגד איראן תוך כדי המשא ומתן על הסכם הגרעין, חשף קרי בשימוע בסנאט כי שמע שבכיר במודיעין הישראלי הזהיר סנאטורים שעמם נפגש כי הטלת סנקציות חדשות "תהיה כמו לזרוק רימון לתוך התהליך". קרי לא נקב בשמו של הגורם, אולם אחרי כמה ימים נחשף כי היה זה ראש המוסד באותה תקופה, תמיר פרדו.

בשימוע אחר בסנאט ב-23 ביולי 2015, שבוע ימים אחרי החתימה על הסכם הגרעין בין איראן למעצמות בווינה, שלף קרי מאמרים שהתפרסמו ב"וושינגטון פוסט" ובאתר "דיילי ביסט" ובהם ציטוטים של ראש השב"כ לשעבר עמי אילון וראש המוסד לשעבר אפרים הלוי, שאומרים כי אובמה ניצח וכי הסכם הגרעין הוא עסקה טובה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ