שנה וחצי אחרי "צוק איתן", הצבא עדיין חוקר שמונה מקרים בחשד להפרת דיני הלחימה

שלוש מהחקירות נפתחו עקב עדויות שפורסמו בארגון "שוברים שתיקה". מנתוני המשטרה הצבאית עולה גם כי חלה עלייה במספר התלונות על מעשי אונס: 12 חקירות נפתחו השנה לעומת שמונה בשנה שעברה

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

מצ"ח עדיין חוקרת שמונה מקרים בהם עלה חשד להפרות של דיני הלחימה בידי כוחות צה"ל במהלך "צוק איתן". שלוש מהחקירות נפתחו עקב עדויות שפורסמו בארגון "שוברים שתיקה", כך עולה מנתונים שפרסמה המשטרה הצבאית היום (רביעי).

עוד עולה מהנתונים כי חלה עלייה קלה במספר התלונות על מעשי אונס בצבא בהשוואה לשנים קודמות, וכי מרבית החקירות שנפתחו במהלך השנה האחרונה במצ"ח עסקו בעבירות סמים. 

כוחות צה"ל ברצועת עזה במהלך "צוק איתן"צילום: דובר צה"ל

לפי נתוני המשטרה הצבאית, כשמונה חקירות עדיין מתנהלות על ידי המשטרה הצבאית, והן נמצאות בשלבים שונים. בעקבות "צוק איתן" נפתחו יותר מ-30 חקירות על ידי המשטרה הצבאית. חלק מהן נסגרו על ידי הצבא, ובמקרה אחד גם הביאו להגשת כתבי אישום לחיילים מגולני באשמת ביזה.

בחודש יולי האחרון פורסם כי שמונה חקירות מצ"ח נפתחו בעקבות עדויות שפורסמו על ידי "שוברים שתיקה" שהעלו חשד להפרת דיני הלחימה. משמעות הדבר היא כי צה"ל סגר חמש חקירות שנפתחו בשל עדויות אלו, אך עדיין חוקר שלושה מקרים, בהם מקרי ירי לא מוצדק לעבר פלסטינים. קצין בכיר בחיל המשטרה הצבאית אמר בשיחה עם כתבים כי בחיל לא בודקים מאין מגיעות התלונות על חשד לעבירות פליליות מצד חיילים בעת לחימה, אלא בודקים כל תלונה שמגיעה אליהם - ללא קשר לזהות הפונה.

במסגרת חקירות אלו, פנתה פרקליטות המדינה לבית המשפט בבקשה שיורה לארגון למסור פרטים על האירועים וכן את פרטי העדים. בארגון סירבו להעביר את הפרטים בטענה כי הם אינם חושפים את זהות העדים שלהם. הפנייה לערכאות המשפטיות מתנהלת באופן חסוי בבית משפט השלום בפתח תקווה.

בתוך כך, במשטרה הצבאית פרסמו היום את נתוני סיכום השנה החולפת, מהם עולה כי מספר החקירות שנפתחו בחשד לעבירות מין על ידי אנשי צבא נותר יציב בשנת 2015 לעומת קודמתה, ועומד על 125. עם זאת, נרשמה עלייה במספר התלונות על מעשי אונס בהשוואה לשנים קודמות. לפי נתוני המשטרה הצבאית, 12 חקירות נפתחו בגין תלונה על אונס. זה הנתון הגבוה ביותר בשש השנים האחרונות שנרשם בשל תלונות על מעשי אונס בצבא. בשנה שעברה עמד נתון זה על שמונה מקרים, ולפני כן, התקבלו תלונות ונפתחו חקירות על ארבעה עד שישה מעשי אונס בצבא.

כ-4,200 חקירות נפתחו במצ"ח, מרביתן נוגעות לשימוש בסמים ולסחר בהם. בפרקליטות הצבאית שוקלים לערוך רפורמה במדיניות הצבא בנוגע לאכיפת שימוש בסמים בזמן חופשת חיילים. בעבר, אמר הפרקליט הצבאי הראשי היוצא, האלוף (במיל') דני עפרוני, כי הוא ממליץ שלא להעמיד לדין חיילים בגין עבירות סמים קלות באזרחות. "אין מדובר בלגליזציה של הסם, אלא בגישה חדשנית של אכיפה השמה דגש מיוחד על שיקומו של החייל ויצירת תמריץ לחזרה לשירות תקין ומועיל בצה"ל", אמר עפרוני בריאיון.

לפי נתוני הצבא, בשנה שעברה נרשמו 67 גניבות נשק, מרביתן בתוך היחידה הצבאית עצמה. בנוגע להנחיית הרמטכ"ל לפיה חיילים בחופשה יוכלו מעתה לשאת נשק, טען הקצין במשטרה הצבאית כי "זמינות נשק מעלה את ההסתברות לגנוב אותו", אך ציין כי מדובר בחלק ממדיניות ניהול הסיכונים של הצבא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ