יעלון: כל גורם במזה"ת שיהיה מוכן לסייע בייצוב המצב - ימצא בנו פרטנר

שר הביטחון אמר בביקור בקפריסין כי טהראן מקימה תאי טרור רדומים, בין היתר באירופה ובארה"ב; איראן: נשלם אלפי דולרים לכל משפחה פלסטינית שביתה ייהרס או שבנה ייהרג בפיגוע

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר הביטחון משה יעלון ועמיתו הקפריסאי בטקס הסרת לוט לאנדרטה לילדים שנולדו לניצולי שואה בתקופת קום המדינה, היום בקפריסין
יעלון ועמיתו הקפריסאי, היוםצילום: אריאל חרמוני / משרד הביטחון

שר הביטחון משה יעלון הודיע היום (רביעי) כי "כל גורם במזרח התיכון שיהיה מוכן לסייע בייצוב המצב ימצא בנו פרטנר - כולל מדינות שאין לנו יחסים עמן". יעלון אמר את הדברים בביקור של כמה שעות שערך היום בקפריסין, כאורחו של שר ההגנה המקומי כריסטופורוס פוקאידס. בביקור חתם יעלון על הסכם להעמקת שיתוף הפעולה בין צה"ל לבין הצבא הקפריסאי ואף ערך פגישות בנושא הגז עם בכירים קפריסאים.

בישראל מקנים חשיבות גדולה למערכת היחסים הביטחונית עם קפריסין וכן עם יוון. יעלון אמר בביקורו כי קפריסין היא ידידת אמת של ישראל, וכי "היחסים בין הממסדים הביטחוניים, כמו גם בין הצבאות ומערכות המודיעין, הם ארוכי שנים, עמוקים, חשובים -והגעתי לכאן מסמלת זאת". שר הביטחון הזכיר כי בשנה שעברה כוחות הביטחון הקפריסאיים סיכלו ניסיון להקים תשתית טרור של חיזבאללה ואיראן במדינה. לדברי יעלון, לא מדובר בניסיון יחיד מצד חיזבאללה ואיראן. "המשטר האיראני, באמצעות משמרות המהפכה, מקים תשתיות טרור מגוונות ותאי טרור רדומים האוגרים אמצעי לחימה, ידע ופעילים, ומתכוננים לפעול ביום פקודה, בין היתר באירופה ובאמריקה", אמר שר הביטחון.

יעלון הוסיף כי איראן מנסה לערער את היציבות במזרח התיכון ומעבר לו, ורמז גם להעברות נשק מצדה לידי חיזבאללה בלבנון. "האיראנים מנסים ללא הפסק לחמש את חיזבאללה, כולל ניסיונות שהתקיימו לאחרונה", טען השר, והוסיף כי באיראן מעוניינים גם במטוסי קרב (הכוונה לסוחוי-30), טילים שונים, כמו היאחונט, ואמצעי לחימה, "שיסכנו את כל האזור, כולל את ישראל".

שר הביטחון התייחס למצב בסוריה ואמר כי המדינה הפכה להיות "מגרש שבו משחקות מעצמות, שבו משחקים ארגוני טרור ומדינות המפעילות אותם. המצב הזה הוא כאוטי - לא רק בסוריה, אלא גם במדינות אחרות במזרח התיכון - והוא משפיע לא רק על האזור אלא גם על אירופה". לדברי יעלון, מדובר ב"עיצומה של מלחמה בין תרבויות. במובנים מסוימים זו מלחמת עולם שלישית באופן שונה ממה שהכרנו". לכן, טען, "כל גורם במזרח התיכון שיהיה מוכן לסייע בייצוב המצב ימצא בנו (בישראל) פרטנר, כולל מדינות שאין לנו יחסים עמן".

בתוך כך, איראן הודיעה כי תגיש סיוע כספי למשפחות פלסטיניות שאיבדו את בניהן או ביתן נהרס בהתקוממות של החודשים האחרונים - כך הודיע היום (רביעי) שגריר איראן בלבנון עלי פתחעלי. לפי ההודעה שנמסרה במסיבת עיתונאים מיוחדת תחת הכותרת "תמיכת  טהראן לאינתיפאדה בירושלים", איראן תשלם 30 אלף דולר לכל משפחה שביתה נהרס ו-7,000 דולר למשפחות שאיבדו את בניהם בפיגוע. "הרפובליקה האיסלאמית לא תפקיר את העם הפלסטיני ותשאיר אותו חשוף לרצח ולמעשה הביזה והגירוש", נמסר. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ