ריבלין ביטל את נסיעתו לאוסטרליה לטובת פגישה עם פוטין במוסקבה

גורמים בבית הנשיא טענו כי הנשיא קיבל את ההחלטה לאחר שנתניהו הבהיר לו כי הפגישה ברוסיה חשובה יותר מבחינה מדינית. באוסטרליה זועמים: לוחות הזמנים של רה"מ ושל שרים הותאמו להגעה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים35
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין החליט לבטל את יציאתו לביקור ממלכתי באוסטרליה בעוד כשבועיים, לטובת פגישה עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין במוסקבה. גורמים בבית הנשיא טוענים כי ריבלין קיבל את ההחלטה לאחר פגישה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו הבוקר (חמישי), במהלכה הבהיר האחרון כי הפגישה עם פוטין חשובה כעת יותר מבחינה מדינית.

"בשל התפתחויות אזוריות הקשורות במתרחש במזרח התיכון, והצורך במפגש בין נשיאי ישראל ורוסיה במוסקבה, נאלץ הנשיא לדחות את נסיעתו לאוסטרליה אשר נקבעה בתאריכים סמוכים", נמסר מבית הנשיא. "ההחלטה התקבלה בעצה אחת עם הגורמים הרלוונטיים בשירות החוץ ועם ראש הממשלה".

ריבלין ונתניהו בבית הנשיא. ארכיון
ריבלין ונתניהו בבית הנשיא. ארכיוןצילום: עמוס בן גרשום / לע"

ריבלין הודיע על ביקורו הממלכתי באוסטרליה לפני כשבוע וחצי. זה היה אמור להיות הביקור הראשון של נשיא ישראלי באוסטרליה מאז שנת 2005. פקידים בכירים במשרד החוץ ציינו כי המגעים לפגישה עם פוטין התקיימו במקביל למגעים לקיום ביקור ממלכתי באוסטרליה. התשובה האוסטרלית החיובית הגיעה כבר לפני שבועיים, בעוד שההזמנה מפוטין הגיעה לפני ארבעה ימים.

גורמים בבית הנשיא ציינו כי ריבלין התבלט מה לעשות. מצד אחד הוא לא רצה לגרום לעלבון לממשלת אוסטרליה ולבטל את הביקור, ומנגד לא רצה לדחות הזמנה לפגישה עם פוטין. "הנשיא פנה לגורמי המקצוע וביקש לדעת מה חשוב יותר מבחינת סדר העדיפויות המדיני", אמרו גורמים בבית הנשיא. "אחרי שהובהר לו שיש חשיבות בקיום פגישה עם פוטין, הוא קיבל זאת".

אתמול שוחח נתניהו בטלפון עם פוטין ודן עמו בפרטי הפסקת האש בסוריה שצפויה להיכנס לתוקף ביום שבת. הקרמלין הודיע כי השניים סיכמו על קיום מפגשים הדרג הגבוה ביותר בין שתי המדינות, מה שמעיד על כך שהם דנו על הגעתו של ריבלין למוסקבה.

ביטול ביקורו של ריבלין מעורר כעס רב באוסטרליה. פקידים אוסטרלים בכירים ציינו כי לוח הזמנים של ראש הממשלה האוסטרלי ושל רבים משרי הממשלה השתנה כדי להתאים אותו להגעתו של ריבלין. האוסטרלים גם זועמים מכך שהנשיא ריבלין מעדיף לטוס לפוטין מוסקבה מאשר לקנברה כדי להיפגש עם ראשי אחת הממשלות הידידותיות ביותר לישראל.

בכירים אוסטרלים ציינו שהמושל הכללי של אוסטרליה ביטל נסיעה לחו"ל כדי לארח את ריבלין, ובקשות של מנהיגים זרים אחרים לבקר נדחו כדי לפנות מקום לביקורו של הנשיא הישראלי. לאור העובדה שאוסטרליה נכנסת לתקופת בחירות, קשה לראות כיצד יתאפשר לקיים את ביקורו של ריבלין באוסטרליה במהלך 2016.

"אנחנו מאוד מאוכזבים מהביטול, במיוחד לאור העובדה שכבר היינו בשלבי הכנה מתקדמים", אמר פקיד אוסטרלי בכיר. "מנהיגי הקהילה היהודית באוסטרליה מאוכזבים גם כן ומרגישים רע מאוד מההחלטה של ריבלין. היינו יכולים להבין אם ישראל היתה במלחמה או במצב חירום, אבל הנימוקים שקיבלנו לביטול הביקור לא נשמעים משכנעים", הוסיף.

הנשיא ריבלין היה אמור לצאת לאוסטרליה ב-13 במארס ולשוב ארצה ב-22 במארס. מועדי הביקור שהוצעו לו במוסקבה היו חופפים - בין 16 ל-18 בחודש. מבית הנשיא נמסר כי ריבלין ישוחח בשעות הקרובות עם מקבילו, המושל הכללי של אוסטרליה וכן עם ראש ממשלת אוסטרליה, וידגיש בפניהם כי בכוונתו לממש את הביקור בתאריך המוקדם ביותר שיתאפשר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ