הושג הסכם: אלקיק מסיים את שביתת הרעב לאחר 93 ימים

בשב"כ אישרו כי העציר הפלסטיני צפוי להשתחרר ב-21 במאי, במקום בחודש ביוני. בינתיים הוא יישאר בבית החולים העמק בעפולה. היום צפויים בני משפחתו לבקרו - דבר שנמנע מהם עד כה

ג'קי חורי
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי
גילי כהן

העציר הפלסטיני  יסיים את שביתת הרעב שלו אחרי 93 ימים. כך הודיעו היום (שישי) נציגיו במסיבת עיתונאים מאולתרת בבית החולים העמק בעפולה, שם הוא מאושפז. לפי הודעת השב"כ, צו המעצר המינהלי של אלקיק יסתיים ב-21 במאי, במקום ב-17 ביוני. עוד נמסר מהשב"כ כי "אם לא יתקבל מידע ביטחוני חדש על אלקיק ולא יחול שינוי בנסיבות, לא יוצא צו מעצר מינהלי חדש נגדו". אלקיק יישאר בבית החולים בעפולה, זאת בניגוד לאפשרות שעלתה בשבועות האחרונים להעבירו לבית חולים ברמאללה או במזרח ירושלים.

ח"כ אוסמה סעדי, שביקר הבוקר את אלקיק, אמר שהרופאים כבר ערכו לו בדיקות כדי להתחיל לטפל בו באופן מיידי. סנגורו של אלקיק, עו"ד ג'ואד בולוס, אמר שההסכם התגבש במהלך הלילה, וכי החל מהיום יוכלו בני משפחתו של אלקיק לבקרו, והם צפויים לעשות זאת בשעות הקרובות. בולוס, מנהל המחלקה המשפטית במועדון האסיר הפלסטיני, אמר כי "בשבועיים האחרונים היו דיווחים רבים על המגעים, שחלקם לא הביאו להתקדמות, אך לאחר שאלו נרגעו - הושג ההסכם". מוחמד ברכה, יו"ר ועדת המעקב של ערביי ישראל, אמר במסיבת העיתונאים כי "בתום שביתת רעב היסטורית שנמשכה יותר משלושה חודשים - המאבק של אלקיק ניצח". 

אלקיק שוכב במיטת בית החולים ולידו יושב ח"כ אוסמה סעדי
אלקיק וח"כ אוסמה סעדי בבית החולים העמק, הבוקר

סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס איסמעיל הנייה אמר היום כי "ניצחונו של אלקיק מוכיח שניתן להביס את האויב. אם בעבר אסירים היו שובתים רעב בהמוניהם על מנת להשיג הישגים קטנים משלטונות בתי הכלא, הרי שהיום אסיר אחד מביס את כל הכיבוש".

אלקיק נעצר ב-21 בנובמבר, וחמישה ימים לאחר מכן פתח בשביתת הרעב. תחילה נעצר במעצר רגיל, וב-17 בדצמבר הוצא לו צו מעצר מינהלי לשישה חודשים. לפי ההסכם שהושג תקופת מעצרו המינהלי של אלקיק לא תקוצר, אך תיספר בה התקופה הראשונית בה היה עצור, כך שהוא ישוחרר מוקדם יותר - ב-17 במאי.

בתחילת השבוע אישרה ישראל בצעד חריג לשני אסירים ביטחוניים פעילי חמאס בבית החולים. עדי ראייה סיפרו ל"הארץ" כי שני האסירים, ג'מאל אל-הור ומחמוד שריתח, מבכירי אסירי חמאס הכלואים בישראל, לוו בעת הביקור בכוחות משטרה רבים. לדברי גורם במועדון האסיר הפלסטיני, הפגישה נועדה לשמוע מאלקיק על מצבו ואולי אף לשכנעו להפסיק את השביתה.

בתחילת החודש את מעצרו המינהלי של אלקיק, עיתונאי המקורב לחמאס, בשל מצבו הרפואי. שביתת הרעב של אלקיק נחשבה קיצונית ביחס לשביתות רעב קודמות של עצירים מינהליים. הוא סירב להכניס לגופו כל דבר פרט למי ברז ולא היה מוכן אף לקבל תוספות של מינרליים הכרחיים. 

במקרים קודמים של שביתות רעב ממושכות, החליטו רופאים לתת טיפול, שכלל בין היתר מתן ויטמינים, מינרלים ומלחים, כאשר בריאותו של שובת הרעב הידרדרה והיה חשש לחייו. סאמר עיסאווי, שלפני כשלוש שנים שבת רעב יותר ממאתיים יום לסירוגין, אושפז וקיבל טיפול רפואי כמה פעמים לאורך שביתתו. מוחמד עלאן, ששבת רעב יותר מחודשיים בשנה שעברה, סבל מנזק מוחי בלתי הפיך שנבע ממחסור בוויטמינים. לאחר שקיבל טיפול רפואי שכלל מתן הוויטמינים החסרים לו, הורה בג"ץ על שחרורו.

אלקיק, יליד חברון בן 33, התגורר ברמאללה עד שנעצר. הוא פובליציסט ופרשן הנוהג להתראיין בכלי תקשורת המזוהים עם חמאס ונחשב לביקורתי מאוד כלפי הרשות הפלסטינית. בתקופה שלפני מעצרו כתב מאמרים שמבקרים את הרשות הפלסטינית, את מנגנוני הביטחון שלה ואת מעצרי הפעילים הפוליטיים בגדה המערבית. במאמר שפרסם באוקטובר האחרון בעיתון ערבי היוצא לאור בלונדון הוא כינה "שקרנים" את אלה שלדבריו מנסים לפגוע באינתיפאדה ולטעון ש"העם הפלסטיני עייף מהאלימות ומשפיכות הדמים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ