פלסטיני שהורשע ברצח ישראלי לפני 30 שנה נמצא מת בחצר שגרירות פלסטין בבולגריה

עומר נאיף זאיד היה כלוא בארץ, אך ב-1990 הצליח לברוח לאחר שאושפז בשל שביתת רעב. הפלסטינים טוענים כי ישראל ביקשה מבולגריה להסגירו, ושעל גופתו נמצאו סימני אלימות

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

פעיל לשעבר בחזית העממית לשחרור פלסטין, שהורשע ברצח תלמיד ישיבה ב–1986 בירושלים, נמצא הבוקר ללא רוח חיים בחצר של שגרירות פלסטין בבולגריה. בני משפחתו של הפעיל, עומר נאיף זאיד, מפנים אצבע מאשימה כלפי ישראל וטוענים כי בחודשים האחרונים הוא שהה בשגרירות משום שישראל ביקשה את הסגרתו. גורמים במשרד החוץ הפלסטיני מסרו כי על גופתו של זאיד נמצאו סימני אלימות, שאינם סימני ירי, וכי כוחות ההצלה שהגיעו לזירה הם שקבעו את מותו.

המרכז הערבי לזכויות אדם, שמקום מושבו בלונדון, פרסם הערב הודעה ולפיה זאיד הותקף בכלי חד בתוך מתחם השגרירות כשהיה לבד וללא נוכחות אנשי אבטחה. לפי ההודעה, זאיד היה נתון באחרונה ללחצים פלסטיניים כדי שיסגיר את עצמו והוזהר מפני התנקשות בחייו.

עומר נאיף זאיד

זאיד הורשע ברצח אליהו עמדי יחד עם אחיו חמזה ופעיל נוסף בשם סאמר אלמחרום, ועל השלושה נגזר מאסר עולם. זאיד שהה בכלא בישראל ארבע שנים, אך ב–1990 הצליח לברוח מבית חולים בבית לחם, שם אושפז בעקבות שביתת רעב. לבולגריה הגיע בשנת 1994. חמזה ואלמחרום שוחררו במסגרת עסקת שליט. חמזה עבר לעזה ומשם לעמאן, ואילו אלמחרום נעצר שוב לאחר רצח שלושת הנערים בגדה ביוני 2014. 

אח נוסף של זאיד, אחמד, אמר הבוקר ל"הארץ" כי למשפחה נודע על המקרה מאחד מילדיו של עומר, שאמר גם הוא כי על גופת אביו היו סימני אלימות. לדברי האח, זאיד התחתן עם אזרחית בולגריה ולשניים נולדו שלושה ילדים. "הוא היה רחוק מכל פעילות פוליטית או ביטחונית ולא היווה סכנה לאף אחד", אמר. "היו לו חנויות שהוא התפרנס מהן. לפני כשלושה חודשים ביקשה ישראל משלטונות בולגריה להסגירו בטענה שהוא הורשע ברצח ותלוי ועומד נגדו מאסר עולם. השלטונות ביקשו לעצור אותו ל–72 שעות עד שיכריעו בבקשת ההסגרה, אולם הוא עבר להתגורר בשגרירות פלסטין כדי לנסות לנהל מגעים מדיניים ולהביא לסיום הפרשה ללא הסגרתו". 

במשפחה טענו גם כי השגרירות ומשרד החוץ הפלסטיניים לא הגנו כיאות על זאיד. מלשכתו של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) נמסר כי הוא הורה להקים ועדת חקירה מיוחדת למקרה, שתטוס לסופיה כדי לעקוב מקרוב אחר החקירה המקומית. 

סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, איסמעיל הנייה, אמר היום כי "ההתנקשות בזאיד בשגרירות בולגריה היא בגדר פשע, והאחריות על כך מוטלת על הציונים". גם בתנועת פתח האשימו את ישראל בהתנקשות. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ