אלקין: הרשות הפלסטינית תקרוס - השאלה היא רק מתי

בנאום חריג בפורום בר אילן אמר השר וחבר הקבינט כי "גורמי ההערכה הישראליים נוטים לפעמים להיות שבויים בקונספציות. אני לא בטוח שהממשלה זיהתה את השינוי הדרמטי שלפניו אנחנו עומדים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השר זאב אלקין נואם באוניברסיטת בר-אילן, הבוקר

שר הקליטה וחבר הקבינט זאב אלקין העריך הבוקר (שני) כי הרשות הפלסטינית וההסדר בין הפלסטינים לישראל, המתבסס על הסכמי אוסלו, יקרסו עם תום כהונתו של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן). לדבריו, "השאלה היא לא האם הרשות תקרוס אלא מתי היא תקרוס". הוא הזהיר כי "אם לא נכין את עצמנו לקריסת הרשות, המציאות תכפה עצמה עלינו והמחיר יהיה כבד". השר הסביר כי הוא "התייאש מלעורר שיח רציני על קריסת הרשות בחדרים סגורים", כלומר בקבינט, ולכן החליט לדבר על כך בפומבי.

אלקין, שנשא נאום חריג באוניברסיטת בר-אילן, אמר כי "הרשות הפלסטינית וההסדר הקיים שמתבסס על אוסלו יקרוס בעתיד הקרוב, אולי תוך פרק זמן קצר, בסוף עידן אבו מאזן. הרשות הפלסטינית שנולדה בזכותו של אבו מאזן, שדחף להסכם אוסלו והיה אחראי לשינוי הדרמטי הזה, תיעלם מהמפה עם לכתו".

השר מתח ביקורת על הממשלה וציין כי אינו בטוח כי היא "עברה את השלב של איבחון הבעיה וזיהתה את השינוי הדרמטי שלפניו אנחנו עומדים. כל עוד אנחנו לא מוכנים להשלים עם זאת שהסדר הקיים עומד להשתנות, לא נוכל לעבור לגבש מדיניות. לכן שלב ההפנמה הוא כל כך חשוב". לדבריו, "כבר בנאום בר-אילן של נתניהו חלקתי עליו כי אמרתי שהרצוי לא ייפגש עם המצוי וזה מה שקרה בשבע השנים האחרונות. במקום להתעסק ברצוי צריך להסתכל על המצוי ולהתאים את המדיניות שלנו". השר הבהיר כי הוא מציג את עמדותיו האישיות ו"לא את עמדת ראש הממשלה".

לדברי אלקין, "קריסת הרשות הפלסטינית היא בלתי נמנעת - זה יכול לקרות תוך חודש-חודשיים או מקסימום שנה-שנתיים. גורמי ההערכה הישראליים נוטים לפעמים להיות שבויים בקונספציות. אני עוד זוכר איך הסבירו שאין סיכוי שמובארק יפול". הוא הוסיף כי "אם הרשות תקרוס ייתכן שנצטרך להחזיר את המינהל האזרחי על כנו. יהיו עלויות לא צפויות. נצטרך לנסות לשמור על מינהל מקומי מינימלי ולעבוד מול כוחות מקומיים. אנחנו לא ערוכים לזה בשום צורה". 

עבאסצילום: אי־פי

אלקין הסביר כי "בחצי השנה האחרונה אני עוסק בשאלה מה יהיה עתיד הרשות הפלסטינית ביום שאחרי אבו מאזן. דיברתי עם מומחים לנושא הפלסטיני. שמעתי הרבה דעות. פגשתי את מולידי הסכם אוסלו - פרס, ביילין והירשפלד - ושאלתי איך הם רואים את המצב". 

לדברי אלקין, "הנהגת הרשות מסיטה את הזעם נגדה לכיווננו - זו הקדמה למה שהולך להתרחש ברשות. דור שלם ברשות גדל על שנאה כלפינו בלי שייחסנו לזה חשיבות. עם סיום עידן אבו מאזן צפוי משבר הנהגה ברשות בהיעדר יורש מקובל או מנגנון ירושה מסודר. שליטתו של אבו מאזן ברשות נחלשת. יש עיסוק גלוי בשאלת הירושה, מעמדו נפגע מאוד בסקרים. אם יהיו בחירות יש סיכוי סביר שחמאס ינצח ולא פתח וזו הסיבה שאבו מאזן לא הלך לבחירות".

"בלי בחירות לא ניתן יהיה לבחור יורש לאבו מאזן. בהיעדר יורש ברור ובהיעדר מנגנון הכרעה התסריט הסביר ביותר הוא מאבק ירושה שיהפוך למאבק אלים מאוד מהר", אמר השר. הוא הוסיף כי "הסיכוי היחידי הוא לירושה קבוצתית, אבל קשה לי לראות. יש שלושה תפקידים לחלק אבל יותר משלושה אנשים שרוצים חלק מההנהגה. רוב המועמדים לרשת את אבו מאזן אינם 'בחירים' ולא ינצחו את חמאס בבחירות. המועמד היחיד שיכול לנצח נמצא בכלא הישראלי - מרואן ברגותי". 

בהתייחס לקריסת הרשות אמר אלקין כי "הגיע הזמן שנפסיק לשקוע בוויכוח עקר אם זה טוב או רע הרשות הפלסטינית. צריך להפנים שיש דברים שלא תלויים בנו ולהיערך למציאות החדשה. הניסיון להנשים את הרשות במחוות רק ידחה קצת את הקץ". הוא הוסיף: "לא הגעתי לכאן לקבור את הרשות כיוזמה ישראלית, אלא להציג מצב פנימי ברשות הפלסטינית שאנחנו והעולם לא ערוכים אליו. אם הרשות תקרוס לא יהיה אחראי אחר - אנחנו נצטרך לתת מענה לבריאות ולחינוך ולהכל. גם אם אנחנו לא רוצים זו תהיה המציאות".

ח"כ עמר בר-לב (המחנה הציוני) מסר בתגובה לדבריו של אלקין כי"במשך שנים התרוץ של הממשלה היה שאין פרטנר, ועכשיו אומר אלקין שהפרטנר שהם אמרו שאיננו - יעלם. אז איך יכול להעלם מי שלא קיים? גל הטרור הזה הוא לצערי רק הפרומו למציאות אחת ויחידה שנתניהו מביים ביד רמה - מדינה דו לאומית והקץ לחזון הציוני. באין מדיניות, בישיבה על הגדר, יש רק אפשרות אחת - התדרדרות לאחור. רק פתרון מדיני של היפרדות מהפלסטינים הוא האלטרנטיבה לפאסיביות של נתניהו ולא יתכן כי יהיה מותנה בקיומו הוא העדרו של פרטנר פלסטיני". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ