ליברמן: "אין לממשלה מדיניות חוץ - זו הפקרות מוחלטת"

בכנס מיוחד בכנסת שיזם עם יאיר לפיד, אמר שר החוץ לשעבר כי נתניהו "מנסה להשמיד את שירות החוץ הישראלי". רה"מ: יש מי שבוחר לעסוק בכינוסים פוליטיים, ויש מי שהודף את הלחצים על המדינה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יו"ר יש עתיד יאיר לפיד ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן בכנס שקיימו בכנסת, בצהריים
לפיד וליברמן בכנסת, בצהרייםצילום: אוליבייה פיטוסי

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, תקף בצהריים (שני) את מדיניות החוץ של ישראל וטען כי "אין לממשלה מדיניות חוץ - זו הפקרות מוחלטת". הוא האשים כי ראש הממשלה בנימין נתניהו "מנסה לקחת את שירות החוץ הישראלי ולהשמיד אותו בכוח". נתניהו בתגובה אמר כי יש מי שבוחר לקשקש ולעסוק בכינוסים פוליטיים, ויש מי שהודף את הלחצים על מדינת ישראל".

שר החוץ לשעבר אמר את הדברים בכנס העוסק בהידרדרות מעמדה של ישראל בעולם, שערך במשכן הכנסת עם יו"ר יש עתיד יאיר לפיד. בכנס נכחו גם ח"כ מייקל אורן (כולנו), חבר הקואליציה, ויו"ר ועד עובדי משרד החוץ, חנן גודר. אורן נימק את השתתפותו ואמר כי "מדיניות חוץ אינה נושא של אופוזיציה וקואליציה".

נתניהו התיייחס בישיבת סיעת הליכוד לקיומו של הכנס, ואמר כי יו"ר הקואליציה עדכן אותו "שמפלגות השמאל קיימו היום כנס חירום פוליטי". לדברי ראש הממשלה, "יש מי שבוחר לקשקש ולעסוק בכינוסים פוליטיים, ויש מי שהודף את הלחצים על מדינת ישראל ומחזק את הבריתות הבין-לאומיות של מדינת ישראל כדי להבטיח את עתידנו כאן. בסוף, העוצמה שלנו – הצבאית, הכלכלית, המדינית, הטכנולוגית – היא שמבטיחה את עתידנו והיא שבסופו של דבר תביא להתפייסות אויבינו איתנו. היא מבטיחה את השלום ואנחנו נמשיך לעבוד בכיוון הזה".

ליברמן תקף בכנס את נתניהו, המשמש כשר החוץ בפועל. "משרד החוץ זה לא רכוש פרטי של אף אחד כולל לא של משפחת נתניהו - אי אפשר לקחת ולהרוס עד היסוד", אמר. לדבריו, "סגירת נציגויות ישראליות בעולם בעת הזו היא טירוף הדעת. אין לממשלה מדיניות חוץ - זו הפקרות מוחלטת".

עוד אמר ליברמן כי "ראש הממשלה לא מכניס שגרירים למפגשים עם ראשי מדינות - מה המעמד של השגרירים? איך הם צריכים להרגיש? איך מסתכלים עליהם אחר כך?". ליברמן אף טען כי החלטת נתניהו לסגור את הקונסוליה בפילדלפיה נעשתה במטרה לנקום בו. 

שר החוץ לשעבר התייחס בדבריו גם לשוני בעמדות שרי הממשלה. "היום בבוקר אלקין יוצא חוצץ נגד הרשות הפלסטינית, יואב גלנט בעד הרשות הפלסטינית - אי אפשר שלממשלה יהיו שלוש-ארבע עמדות מנוגדות. ראש הממשלה כאילו מוביל התפייסות עם טורקיה, אבל שרת המשפטים מובילה הקמת מדינה כורדית. איך זה מסתדר אחד עם השני - לא ברור לי".

לפיד אמר בכנס כי "אנחנו עושים את הכנס כי יש פגיעה בשירות החוץ של ישראל ובביטחון הלאומי. ההידרדרות היא דרמטית. מצבנו הבינלאומי מאז 1948 לא היה גרוע כל כך".

לדברי לפיד, "מה שחמור הוא שממשלת ישראל לא מודה במצב ומעמידה פנים שהכל בסדר. אבל הכל לא בסדר". הוא הוסיף כי "אפשר לנצח במוסדות הבינלאומיים ובבי-בי-סי אם יודעים איך לעבוד. היום אף אחד בממשלה לא עובד בזה". 

יו"ר ועד עובדי משרד החוץ, חנן גודר, אמר באירוע כי מספר המועמדים לקורס הצוערים האחרון צנח ב-50%. "הגענו למצב שבו מי שהולך לקורס צוערים הוא או אידיוט או אידיאליסט ואין לנו מספיק אידיאליסטים", אמר.

סגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי, אמרה בתגובה למסיבת העיתונאים: "שירות החוץ של מדינת ישראל לא מעניין את ליברמן ולפיד, מה שמעניין אותם זה לנגח את שירות החוץ הישראלי תוך ניצול ציני של עובדי משרד החוץ". לדבריה, "החיבור בין ליברמן ללפיד הוא חיבור בין 'פוליטיקה חדשה' לפוליטיקה ישנה על בסיס ציני".

מאוחר יותר בפתח ישיבת סיעת הבית היהודי תקף גם יו"ר המפלגה, נפתלי בנט, את ליברמן ולפיד. "אנחנו מתוודעים לאחרונה לכל הקמפיינים של ההסברה הישראלית", אמר בנט, "אני רוצה לומר לחבריי ליברמן ולפיד: שום קמפיין לא יעזור כל עוד מסתובבים בעולם ואומרים: 'צריך לחלק את הארץ'. העולם רואה מנהיגים ישראלים שמוכנים לוותר על אדמתם ומתייחס לכך כחולשה". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ