כמעט התנגשות בין מטוסי קרב למטוס נוסעים בשמי ירושלים

התקרית, שבמהלכה התקרבו מטוסי "סופה" למטוס של חברת ריינאייר בזמן אימון חיל האוויר, נחשבת חריגה. בצה"ל פתחו בחקירה בשיתוף משרד התחבורה ורשות התעופה האזרחית

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מטוס קרב מסוג אף 16 איי של חיל האוויר ממריא בעובדה, ב-2013
מטוס קרב סופה של חיל האוויר, ב-2013צילום: אילן אסייג

תקרית חריגה בשמי הארץ: שני מטוסי קרב התקרבו בשעות הצהריים (שלישי) באופן חריג למטוס תעופה אזרחי במהלך אימון של חיל האוויר. התקרית, המוגדרת כ"התקרבות מסוכנת", נחשבת לחריגה בשל מעורבות מטוסי קרב צבאיים ומטוסי נוסעים אזרחיים.

התקרית אירעה באזור ירושלים כאשר שני מטוסי F-16I (סופה) שהיו באימון, התקרבו למטוס תעופה של חברת רינאייר, חברת לואו-קוסט אירית. בצה"ל חוקרים את נסיבות המקרה יחד עם משרד התחבורה ורשות התעופה האזרחית.

מחקירה ראשונית עולה כי מטוסי הקרב חלפו בסמוך למטוס האזרחי במרחק של בין מייל אחד לשניים, באופן שחורג מהנהלים הברורים בנושא. בצבא בודקים האם שטחי הטיס שקיבלו צוותי האוויר היו נכונים, והאם אנשי חיל האוויר הקפידו עליהם. 

מחברת התעופה רינאייר נמסר: "הטיסה מקרקוב לשדה התעופה עובדה של אילת ב–1 במארס חגה בגובה 27,000 רגל בתחום האווירי של ישראל, כששני מטוסי קרב של חיל האוויר הישראלי (שהיו במרחק של כ–5 ק"מ) נראו על ידי אנשי הצוות כשהם יורדים לכיוון נתיב הטיסה של מטוס חברת ריינאייר. הצוות התקשר למגדל הפיקוח המקומי והמטוסים הצבאיים התרחקו מהמטוס של ראיינאייר, שהמשיך בדרכו לאילת ונחת ללא תקלות.

"מטוסי הקרב היו כל הזמן במרחק של כ–5 ק"מ מהמטוס האזרחי, לכן, כל הדיווחים על 'כמעט התנגשות' או 'תמרוני התחמקות' בדויים וכוזבים. כל הנוסעים במטוס ראיינאייר לא חשו בדבר, מאחר שהמטוס שלנו לא סטה לרגע מנתיב הטיסה שלו לעובדה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ