תת אלוף שהושעה חשוד בסדרת מעשי אונס וסדום בחיילת

השופטת הצבאית אמרה כי נגד הקצין, שיועד לתפקיד בכיר, נאספו ראיות שיש בהן כדי לבסס חשדות ויש לפרסם שמו על מנת לאתר מתלוננות נוספות. סניגוריו ערערו וביקשו עיכוב ביצוע

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

בית הדין הצבאי המיוחד בקריה בתל אביב דן היום (שלישי) בעניינו של תת-אלוף בצה"ל בחיילת ששרתה תחת פיקודו. לדברי התביעה הצבאית הקצין, שיועד לתפקיד בכיר, חשוד בעבירות מין חמורות בהם חמישה מקרי אונס, מעשים מגונים ומעשי סדום לאורך תקופה ממושכת. 

השופטת אל"מ מאיה הלר הצדיקה הערב (שלישי) את פרסום פרטיו של החשוד בצורך לאתר מתלוננות נוספות. לדברי השופטת, "נאספו ראיות שיש בהן בכדי לבסס חשדות נגד הקצין". סניגוריו של הקצין הבכיר ביקשו לערער על החלטת השופטת ולכן הוארך איסור פרסום פרטיו.

הקצין טוען כי לא קיים עם החיילת יחסי מין, ועורך דינו הציג לבית הדין בדיקת פוליגרף שערך אתמול בנושא. הקצין היה אמור להיכנס לתפקיד מבצעי מרכזי בימים הקרובים. לדברי עורך דינו של הקצין, המייצגו מטעם הסנגוריה הצבאית, "החקירה הזו תפסה אותו בהפתעה, שלא לומר בתדהמה, לפני יומיים. הוא עומת עם טענתה של חיילת אחת לשעבר, לפיה הוא קיים עמה יחסי מין תוך ניצול מרותו כלפיה. הוא מכחיש את הטענה מכל וכל", אמר סנגורו, עו"ד עודד סבוראי, המייצגו יחד עם רס"ן עדי אייזנר מהסנגוריה הצבאית. "אין לו מושג מדוע החיילת טוענת את אשר היא טוענת. הקצין הבכיר סומך ידיו על חקירת מצ"ח, מקווה שהיא תמוצה במהרה ומשוכנע שעם סיומה, הוא ישוב לעשייה הביטחונית החשובה לה הוא מקדיש את חייו". מתוך בדיקת הפוליגרף הפרטית שנערכה לקצין

בתביעה הצבאית מבקשים לפרסם את שמו של הקצין, בטענה כי מדובר בעבירות מין חמורות, "כשהעניין הציבורי הוא מעבר לכך שהן מבוצעות כלפי פקודה ישירה (של הקצין), בפער של דרגות ומעמד". אלוף-משנה שרון זגגי-פנחס, התובעת הצבאית הראשית, הוסיפה כי "לא בקלות אנחנו מבקשים לחשוף שמו של חשוד, אלא תוך שקילת כלל השיקולים. יש פה שיקולים ציבוריים משמעותיים, שגוברים על הנזק (שייגרם לקצין)".

עורכי דינו של הקצין מבקשים להותיר את איסור הפרסום בתוקף בשבועיים הקרובים, או עד סיום החקירה. "התלונה מתייחסת לאירועים שהתרחשו לפי הטענה לפני כחמש שנים. אם הקצין היה גורר אחריו שובל של מתלוננות, הדעת נותנת שבחמש השנים האלה הייתה פה איזה תלונה, ולמיטב ידיעתנו - אין", טען עו"ד סבוראי. התביעה הצבאית מתנגדת לבקשת הסנגוריה.

במקביל, ביקשה התביעה לאסור את פרסום שם המתלוננת ו"ככל שיהיו מתלוננות נוספות, גם את שמן".

בסנגוריה הצבאית טוענים כי לקראת כניסתו לתפקיד החדש, עבר הקצין בדיקת פוליגרף מטעם מחלקת ביטחון מידע של צה"ל לצורך סיווגו הביטחוני. לטענתם, הבדיקה כללה שאלות הנוגעות "לנושאים אלו", אך עורך הדין לא פירט מהן השאלות שנשאל הקצין. הקצין אף ערך בדיקת פוליגרף פרטית, שמסקנותיה הוגשו לבית הדין הצבאי. גם במקרה זה, טוענים הסנגורים כי הוא נמצא דובר אמת. בתביעה הצבאית טוענים כי יש לייחס לבדיקות אלו משקל נמוך: מאחר ובבדיקה של מחלקת ביטחון מידע אין מדובר בבדיקה לצורך פלילי, ואילו הבדיקה השנייה נעשתה על ידי גורמים פרטיים והוא לא נדרש למסור אותה. 

עורכת הדין של החיילת טוענת כי גרסתו של הקצין צפויה, מאחר וגם אם היה מודה בקיום רומן בהסכמה, היה הדבר נחשב לבעילה אסורה תוך ניצול יחסי מרות. לדברי עורכת הדין אביטל בן-נון, לאחר טיפול בו נמצאת המתלוננת מזה תקופה, היא אזרה אומץ כדי להגיש תלונה בנושא. "אין לה סיבה לעבור את הסיוט הזה אלמלא הדברים היו האמת לאמיתה", אמרה בשיחה עם "הארץ" עו"ד בן-נון. "הגרסה שלו לא מפתיעה אותנו. זה היה ברור שהוא יכחיש, כי גם הטענה שהיה רומן בהסכמה זה בעילה אסורה בהסכמה תוך ניצול יחסי מרות". היא הוסיפה כי החיילת המשוחררת הסכימה לעבור בדיקת פוליגרף, וכן לערוך עימות עם התת-אלוף.

עו"ד בן-נון טענה כי "לפני שכל הציבור מתחיל לספר איזה קצין מוערך הוא, ושמדובר בגיבור ישראל - זה לא מהווה ערובה להתנהגותו בחדרי חדרים. מה שרלוונטי הוא שיש כאן ילדה, בת 18.5, 19, שנוצלה על-ידי אדם שהעריכה, בפער גילאים כל-כך מובנה - וזה העניין. אנשים שולחים את הבנות שלהם לצבא, והם צריכים לדעת שזה מקום בטוח, ולא מקום שינצלו את הפער הזה לסיפוק תאוות אישיות".  

חקירת מצ"ח בנושא נפתחה שלשום לאחר שהחיילת המשוחררת התלוננה כי מפקדה ביצע בה עבירות מין לפני כארבע שנים, כאשר ביניהם יחסי מרות, והקצין נחקר. בעקבות הדברים, החליט אמש סגן הרמטכ"ל, האלוף יאיר גולן, להשעות את הקצין עד להתקדמות החקירה. עם זאת, בשלב זה לא הוחלט לבטל את מינויו העתידי של הקצין, הנחשב למרכזי ביותר בצבא.

מדובר בהשעיה השנייה תוך כמה ימים שמתרחשת בצבא בשל חשד ליחסי מרות. ביום חמישי האחרון החליט מפקד פיקוד הדרום להשעות מג"ד בצה"ל בחשד שקיים רומן עם קצינה המשרתת תחת פיקודו. גם הקצינה, בדרגת סרן, הושעתה מתפקידה. חקירת מצ"ח נפתחה גם במקרה זה, והקצין מכחיש את המיוחס לו.

תגובות