הפרלמנט המצרי החליט להדיח את המחוקק שנפגש עם שגריר ישראל בקהיר

חברי הפרלמנט קבעו כי תאופיק עוכאשה פגע באמון בית המחוקקים כשנפגש עם קורן. מקורב לממסד המצרי ל"הארץ": "לא ניתן לפרש את הדחתו כמהלך המשקף את מערכת היחסים בין המדינות"

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

הפרלמנט המצרי החליט היום (רביעי) ברוב גדול להדיח את חבר הפרלמנט תאופיק עוכאשה שעלה לכותרות בימים האחרונים , חיים קורן. יותר משני שלישים (403) מחברי הפרלמנט המונה 596 צירים הצביעו בעד ההדחה בטענה כי בהתנהלותו פגע עוכאשה באמון שהעניק לו הפרלמנט ובתפקידו כחבר במועצת העם.

הקריאה להדיח את עוכאשה הגיעה מעשרות חברי פרלמנט שדחו הצעות פשרה אחרות להתמודדות עם התנהלותו, בהן הרחקתו לתקופה מוגבלת. ביום ראשון אף נערך דיון סוער בפרלמנט שבמהלכו זרק אחד החברים בפרלמנט נעל לעברו של עוכאשה. תמונת הפגישה בין קורן (משמאל) לעוכאשה שפורסמה בעמוד הטוויטר הרשמי של שגרירות ישראל:

על פי החוקה המצרית ניתן להדיח חבר פרלמנט בנסיבות מיוחדות, אך בשלב זה לא ברור אם ההחלטה תצא לפועל באופן מידי או שהיא טעונה אישורים נוספים. זאת, בשל מחלוקת חוקתית והעובדה שהסעיפים הנוגעים להדחה בחוקה החדשה טרם אושרו סופית. 

עוכאשה התפרסם במצרים בזכות ערוץ טלוויזיה שבבעלותו, בו הוא מופיע רבות מול המצלמה ומתבטא באופן מתלהם וצעקני. עוכאשה זכה לאהדה כשמתח ביקורת על תנועת האחים המוסלמים, יצא נגד הנשיא לשעבר מוחמד מורסי ומיתג עצמו כאיש של הממסד הצבאי התומך בנשיא הנוכחי א-סיסי. עם זאת, ברשתות החברתיות פורסמו לא אחת סרטונים שבהם הוא נתפס סותר את עצמו ומשנה את דעתו באופן תדיר לפי הלכי הרוח.

גורם מצרי המקורב לממסד הצבאי והמדיני בקהיר אמר ל"הארץ" כי עוכאשה ידוע כפרובוקטור בזירה התקשורתית והפוליטית במצרים. "זה נכון שהאיש הצליח בפרלמנט והוא אהוד בקרב חוגים מסוימים בעם, אבל אין ספק שהוא נטול כל יכולת להשפיע על מנגנון קבלת ההחלטות החשובות בדרג המדיני והצבאי", אמר. 

לדברי הגורם, "אנחנו יודעים שבישראל אוהבים להראות קטעים שלו בטלוויזה כאילו מדובר בדמות מרכזית וחשובה, אבל ההיפך הוא הנכון - עוכאשה אינו נתמך על ידי הממסד וכל מהלך שהוא יוזם מטרתו לצבור רייטינג ולקבל כותרות. לכן לא ניתן לפרש את הדחתו כמהלך המשקף את מערכת היחסים האמתית בין מצרים לישראל במישור המדיני והביטחוני". 

פרופ' יורם מיטל, מומחה למצרים מאוניברסיטת בן גוריון, מסכים עם ההערכה הזו והסביר כי "עוכאשה מנסה לשדר שהוא מחובר לצמרת השלטון במצרים אבל אין לזה שום אחיזה במציאות. הוא ניצל את השפעתו התקשורתית והמשאבים שיש לו כדי לזכות במושב בבחירות אזוריות כמועמד עצמאי".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ