אימיילים חשפו מה חושב ראש ארגון הסברה על עיתונאית פלסטינית

מפיק מ"ווייס אוף אמריקה" ביקש מדובר איפא"ק לשעבר ג'וש בלוק לסייע באיתור נציג ישראלי לעימות עם העיתונאית רולה ג'יבריל. בלוק ביקש לא להזמינה לאולפן משום שהיא "משוגעת ואנטישמית", אך המפיק ציין כי העורך "להוט להזמינה בגלל המראה שלה"

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

מפיק ברשת "ווייס אוף אמריקה" (Voice of America) וראש ארגון ההסברה "פרויקט ישראל" "The Israel Project", התבטאו באופן מבזה ביחס לעיתונאית פלסטינית שהוזמנה לעימות ברשת הממומנת על ידי הממשלה בארה"ב, כך דיווח אתר התחקירים "אינטרספט".

על פי הדיווח, מפיק ברשת החדשות, הומאן בחטיאר, פנה אל הדובר לשעבר של השדולה הפרו ישראלית בארה"ב (איפא"ק) וכעת ראש פרויקט ישראל, ג'וש בלוק, כדי לקבל את סיועו באיתור נציג לצד הישראלי בעימות בהשתתפות העיתונאית הפלסטינית רולה ג'יבריל. בחליפת הדואר האלקטרוני כתב בחטיאר כי הוא "אינו יכול להתעסק עם הליידי רולה בעצמי", וציין כי ביקשו להזמין אותה לפאנל בגלל המראה החיצוני שלה, על אף שהוא עצמו אינו נמשך אליה. 

בתמונה נראית אישה צעירה, עם שיער באורך הכתפיים
רולה ג'יברילצילום: Nick Stepowyj

בחטיאר כתב לבלוק כי הוא "התבקש להפיק עימות בין דובר פלסטיני ואחד מהצד הישראלי". על פי תכתובות הדואר האלקטרוני שהגיעו לידי האינטרספט, בעקבות הפנייה נפתחה חליפת דואר אלקטרוני בין השניים, הנוגעת למראה החיצוני של ג'יבריל, מוצאה, יכולתה האינטלקטואלית ובריאותה הנפשית. כמו כן הועלו נגדה טענות לאנטישמיות. האינטרספט מדגיש כי אחת הבעיות העולות מתחלופת הדואר האלקטרוני, בנוסף ליחס המזלזל בג'בריל, היא העובדה כי גוף תקשורת במימון ארה"ב פונה לאדם המייצג ארגון הסברה כדי לקבל החלטות מסוג זה.

התכתובות הועברו לאתר אינטרספט כחלק מבקשת חוק חופש המידע שהוגשה על ידי "המכון למחקר: מדיניות המזרח התיכון" (Institute for Research: Middle Eastern Policy). מקריאתן עולה כי בלוק הורה למפיק ווייס אוף אמריקה לא להזמין לאולפן את ג'יבריל, הידועה כמבקרת של ישראל, משום שהיא "משוגעת ואנטישמית". במקביל לטענותיו של בלוק כי יש להתעלם מדעותיה הפוליטיות ויכולתה האינטלקטואלית של העיתונאית, התייחסו השניים גם למראה שלה. כך, בחטיאר כתב כי "העורך להוט להזמין אותה בגלל המראה שלה (על אף שהיא ממש לא הטיפוס שלי)". בתגובה כתב בלוק: "עכשיו זה נשמע הגיוני!".

כפי שנכתב באינטרספט, ג'יבריל ידועה כמומחית למזרח התיכון ובהישגיה כעיתונאית: היא דוברת ארבע שפות והיא העיתונאית הזרה הראשונה שהובילה משדר חדשות ערב באיטליה. כמו כן היא כותבת בקביעות לכלי תקשורת ברחבי העולם והיא פרסמה שלושה ספרים. במקום ג'יבריל, בלוק דחף להזמין "מישהו כמו חייאת אל־עומרי, איש הרשות הפלסטינית לשעבר שלקח חלק במשא ומתן". אל־עומרי הוא עמית במכון וושינגטון למדיניות המזרח התיכון (Washington Institute for Near East Policy), ארגון הידוע בקשריו לממשלות ישראל, שעל פי האינטרספט חבריו נאמנים לקונצנזוס בוושינגטון בשאלה כיצד יש לדון בסכסוך הישראלי פלסטיני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ