נסראללה: הניסיון לנרמל את היחסים בין העולם הערבי לישראל ייכשל

בנאומו אמר מזכ"ל החיזבאללה כי רוב העולם הערבי עדיין רואה את ישראל כמדינת אויב כובשת. בהתייחסו להחלטת מדינות המפרץ הפרסי להגדרתם כארגון טרור, טען כי היא נובעת מכעס

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נאומו של נסראללה, היום
נאומו של נסראללה, היוםצילום: רויטרס

מזכ"ל ארגון החיזבאללה חסן נסראללה אמר הערב (ראשון) כי הרצון של בית המלוכה הסעודי ושאר המשטרים במדינות המפרץ לנרמל את היחסים עם ישראל ייכשל. זאת, לדבריו, מאחר שרוב העולם הערבי עדיין רואה את ישראל כמדינת אויב ומדינה כובשת.

נסראללה הופיע אחר הצהריים באזכרה לאחד ממפקדי השטח בארגון שנהרג בשבוע שעבר על אדמת סוריה והתייחס להחלטה של  מדינות המפרץ הפרסי, הליגה הערבית ושרי הפנים הערביים להגדיר את החיזבאללה כארגון טרור. לדבריו, מדובר במהלך הנובע מכעס ואכזבה של הסעודים ובני בריתם לאחר שנכשלו בסוריה ובתימן. "מי שנכשל כועס ומי שכועס מקבל החלטות שמבטאות את הזעם והתסכול ומחפש אשמים והפעם האשם הוא החיזבאללה ולבנון כמדינה", אמר.

נסראללה הדגיש כי יש הבדל בגישה ובעמדה בין המשטרים שרוצים לראות בישראל מדינה ידידותית לבין התגובות של העם, הארגונים האזרחיים והמפלגות הפוליטיות. לדבריו, התגובות בעולם הערבי וחלק מהממשלות התומכות בחיזבאללה הן מסר לישראל שרוב רובו של העולם הערבי לא יקבל את ישראל כמדינה ידידה. "התגובות בעולם הערבי ברובן תומכות בהתנגדות, בשונה מהעמדה שהציגו כמה מהמשטרים הערביים ובעיקר במדינות המפרץ", אמר נסראללה. לדבריו, גם אם כמה מהמשטרים הערבים רוצים נורמליזציה עם ישראל העמים מתנגדים מפני שישראל מדינה כובשת שפוגעת בזכויות העם הפלסטיני ובכל מדינות ערב. נסראללה ציין עוד כי ארגונו הכין תוכנית להתמודד עם ההחלטה אך טרם גיבש אותה סופית.

מזכ"ל החיזבאללה ציין את התקרית בפרלמנט המצרי שבה חבר בפרלמנט השליך נעל לעבר עמיתו שנפגש עם השגריר הישראלי. הוא הזכיר גם את ההחלטה להדיחו מהפרלמנט, על אף שמדובר במדינה בעלת קשרים דיפלומטיים עם ישראל.

לצד התגובות השונות, ההחלטה של מדינות המפרץ הביכה את הזירה הפלסטינית. בחמאס בחרו לא להתייחס להחלטה על אף שמדובר בארגון הרואה את עצמו כארגון התנגדות, ברשות הפלסטינית יישרו קו עם הסעודים ובחזית העממית יצאו נגד ההחלטה. בשטחי הרשות ובעזה פורסמו פוסטים רבים הדורשים מחמאס להביע עמדה ולא להסתתר מאחורי סיסמאות של חוסר תגובה. באש"ף, לעומת זאת, הסתפקו בהודעה לקונית בה נאמר כי הם לא רואים בחיזבאללה ארגון טרור וכי הארגון לא לוקח צד בשום סכסוך פנימי בעולם הערבי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ