אלמנתו של ינאי ויסמן דורשת לחקוק על מצבתו כי נפל בקרב

יעל ויסמן מתחה ביקורת על החלטת משרד הביטחון לכתוב כי בעלה נהרג בפיגוע, על אף שחתר למגע עם המחבלים בשער בנימין

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זירת הפיגוע שבו נהרג ינאי ויסמן, בחודש שעבר
זירת הפיגוע שבו נהרג ינאי ויסמן, בחודש שעברצילום: אי־אף־פי

אלמנתו של לוחם הנח"ל ינאי ויסמן, שנהרג בפיגוע בסניף רמי לוי בשער בנימין, פרסמה אמש (ראשון) סטטוס בדף הפייסבוק שלה, בו מתחה ביקורת על החלטת היחידה להנצחת החייל לחקוק על מצבתו כי הוא "נפל בפיגוע חבלני" ולא נפל בקרב.

לדברי יעל ויסמן, במשרד הביטחון נאמר לה כי נוסח ציון נסיבות מותו מתבסס על התחקיר הצבאי. "מי היה מאמין שרק שבועיים וקצת מיום נפילה בקרב גיבורים, בשניות שהסתערת בידיים חשופות אל מול המחבלים ההם, אצטרך להתמודד מול אטימות מערכתית במיטבה", כתבה ויסמן בפייסבוק. היא הוסיפה כי לא תוחקרה לצורך קביעת נסיבות המוות, אף שנכחה באירוע. "הייתי שם לצדך שניות לפני שרצת להציל חיים. היית חסר כל אמצעי הגנה או התקפה ורצת בלי היסוס כי היו צריכים אותך. רצת, חתרת למגע, כפי שמצופה מלוחם בצבא ההגנה לישראל", כתבה אלמנתו של ויסמן. "ועכשיו מישהו של למעלה, במעלה ההיררכיה, החליט שלא היה שם קרב... אז מה היה שם?".

ינאי טוביה ויסמן

ויסמן כתבה כי לדעתה מלים "נפל בקרב בפיגוע חבלני" מתארות את מעשיו של ינאי וצריכות להיכתב על מצבתו. "זו איננה בקשת מותרות, אלא משקף נאמנה את מה שאירע", טענה.

בעת הפיגוע היה ויסמן בחופשה ולכן לא נשא נשק. חבריו של ויסמן טענו כי הוא ביקש ממפקדיו בגדוד 50 של חטיבת הנח"ל לצאת עם נשק, אך אלה לא אישרו את הבקשה. בעקבות האירוע שינה הרמטכ"ל איזנקוט את הוראות נשיאת הנשק והורה לכל החיילים לשאת עמם את נשקם האישי בחופשה.

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: "משרד הביטחון משתתף באבלה הכבד של משפחת ויסמן. היחידה להנצחת החייל פועלת על פי התקנות לכיתוב על מצבות, ומתאימה את נסיבות הנפילה למידע המתקבל מגורמי הביטחון השונים".

סוגיית הכיתוב על מצבות חללי צה"ל עולה מעת לעת כיוון שבמשרד הביטחון מנהיגים כללים נוקשים בנושא. משפחתו של לוחם הצנחנים לי מט, שנהרג במהלך מבצע צוק איתן, דרשה מהצבא להוסיף בכיתוב על מצבתו גם את שמות שלושת אחיו. במשרד הביטחון התנגדו לכך, ואילו בני המשפחה סירבו להניח את כרית המצבה על קברו עד שהשמות יוספו. ביולי האחרון הסיר משרד הביטחון לוחית עם כיתוב שחיברו בני המשפחה אל המצבה. על הלוחית נכתב: "ליליק נהרג במשמרת של ראש הממשלה בנימין נתניהו - ביבי ושר הביטחון משה יעלון - בוגי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ