חד"ש ובל"ד גינו את ההכרזה על חיזבאללה כארגון טרור

המפלגות פרסמו הודעה לפיה החלטת מדינות המפרץ הפרסי והליגה הערבית משרתת את האינטרסים של ישראל ותורמת להמשך הכיבוש. גם בל"ד מתחה ביקורת על מעורבות חיזבאללה בסוריה

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

בל"ד וחד"ש, המשתייכות לרשימה המשותפת, גינו את החלטת מועצת מדינות המפרץ הפרסי והליגה הערבית להכריז על חיזבאללה כארגון טרור. ההודעה של חד"ש ומק"י (המפלגה הקומוניסטית הישראלית) פורסמה בסוף השבוע ובה תקפו המפלגות בחריפות את מדינות המפרץ ואת בית המלוכה הסעודי. גם בל"ד פרסמה אתמול (ראשון) הודעת גינוי דומה, אולם זו כללה ביקורת על חיזבאללה ועל מעורבותו בסוריה. ההודעה פורסמה בנפרד מחד"ש בגלל חילוקי דעות בין המפלגות, וכן בגלל אי הסכמה גם בין חברי בל"ד. הפלג הדרומי בתנועה האיסלאמית ותע"ל, השייכות גם כן לרשימה המשותפת, לא פרסמו עמדתן בנושא. 

בחד"ש ובמק"י ציינו כי ההחלטה של מועצת מדינות המפרץ משרתת את האינטרסים של ישראל ואת המשך הכיבוש, וכי מדובר בעמדה שמוכיחה שהמשטרים במדינות המפרץ הפרסי עומדים לצד הקולוניאליזם והציונות - ונגד האינטרסים של העמים במדינות ערב. בחד"ש ומק"י יצאו מפורשות נגד ההחלטה מבלי להתייחס לנעשה בסוריה. זאת, מתוך תפיסה שמעורבות חיזבאללה במדינה נכפתה על הארגון בגלל מעורבותם של ארגוני טרור הנתמכים על ידי סעודיה וקטאר. ככלל, חד"ש ומק"י נתפסות כתומכות במשטר אסד בסוריה. הדבר מתבטא בין השאר במאמרים ובפרסומים בביטאון שלהם. עם זאת, יש לציין כי במפלגה יש כאלה המתנגדים לעמדה זו. 

הודעת בל"ד היתה דומה, אך נמתחה בה ביקורת גם על חיזבאללה ומדיניותו בסוריה.  "המפלגה דוחה את עמדת מדינות המפרץ וההגדרה של החיזבאללה כארגון טרור, בדגש שהחיזבאללה עמד בחזית מול התוקפנות הישראלית על לבנון ועמד איתן מול ניסיונות ההשתלטות של ארה"ב וישראל על האזור".

לפי ההודעה, "ההחלטה מהווה שפיכת שמן למדורת הפילוג והמשבר בעולם הערבי ויש לה השלכות מסוכנות על הביטחון הלאומי-הערבי, שמשרת את האינטרסים של ישראל, בני בריתה והניסיון להשתלט ולקבוע סדר יום במזרח התיכון שלפיו מאמצים אסטרטגיה של פגיעה ודה-לגיטימציה של כל ארגון שיכול לעמוד בפני ישראל והתוקפנות. למרות כל הביקורת על חיזבאללה והמעורבות שלו בסוריה, אין שום הצדקה להחלטה כה מסוכנת שמהווה שירות חינם לישראל ולבני בריתה שאינם מסתירים את רצונם ליישם מדיניות של תוקפנות והתרחבות והשתלטות בפלסטין ולבנון ורחבי העולם הערבי".

חברי הכנסת חנין זועבי, ג'מאל זחאלקה ואיימן עודה, בשנה שעברה
חברי הכנסת זועבי, זחאלקה ועודה, בשנה שעברהצילום: רמי שלוש

בבל"ד, למרות פרסום ההודעה שכללה ביקורת על תפקידו של חיזבאללה בסוריה, לא הושגה הסכמה בקרב פעילי המפלגה והוויכוחים נמשכו גם אחרי פרסומה. פעיל מרכזי בבל"ד אמר ל"הארץ": "אין ספק שמדובר בסוגיה מורכבת. בישראל בוחרים לראות זאת בעין מאוד צרה ונקודתית, אבל עבורנו העמדה היא הרבה יותר רחבה". לדבריו, "החיזבאללה נתפס בתודעה הערבית, ובעיקר בקרב הפלסטינים, כארגון התנגדות שנאבק בכיבוש - אבל העמדה שלו בסוריה זעזעה עבור רבים את התמונה הזו". מייסד בל"ד, ד"ר עזמי בשארה, השוהה בקטאר החברה בפורום מדינות המפרץ, מתנגד נחרצות למשטר אסד מאז פרוץ מלחמת האזרחים שם ב-2011.

חבר הכנסת לשעבר וחבר הלשכה המדינית של מק"י, עיסאם מחול, הסביר כי העמדה שפורסמה בהודעה לא סותרת כלל את עקרונות המפלגה וכי הוא לא חושש מתגובת הציבור בישראל. "להיפך", אמר, "אנחנו רוצים להאיר את עיני הציבור בישראל". לדבריו, "בזמנו אמרנו 'אש"ף הוא ארגון שחרור וצריך לדבר איתו' ובישראל הגדירו אותו כארגון טרור - עד שנכנסו איתו למשא ומתן. אנחנו לא נוקטים בעמדה שנסמכת על מה שחושבים הפרשנים הביטחוניים והאסטרטגים בישראל. חיזבאללה הוא ארגון התנגדות שנאבק בכיבוש הישראלי בדרום לבנון ותומך במאבק העם הפלסטיני למען סיום הכיבוש. חיזבאללה נאבק בכובש הישראלי ובמדיניות של ישראל, שרואה במשטר חשוך כמו המשטר הסעודי כבן ברית, למרות שכולם יודעים שהסעודים והטורקים תומכים או לפחות נותנים יד לארגונים כמו ג'בהת א-נוסרה ודאעש שרוצים לפורר את סוריה".

מחול הוסיף כי "במקום להטיל דופי בעמדה שלנו צריכים לשאול מדוע ממשלת ישראל משתפת פעולה עם ארגונים כאלה ותומכת במשטרים כמו סעודיה וקטאר, שהדבר האחרון שאפשר להגיד הוא שהם דמוקרטיים". 

בפלג הדרומי בתנועה האיסלאמית (לשעבר רע"ם), שהוא חלק מהרשימה המשותפת בחרו שלא לפרסם עמדה רשמית בנושא. סגן יו"ר התנועה, ד"ר מנסור עבאס, אמר ל"הארץ" כי "אי פרסום הודעה אינו מקרי וזה נוגע בהחלט לגבי מה שקורה בסוריה. אין ספק שאנו רואים בחיזבאללה ארגון התנגדות שפעל נגד הכיבוש בדרום לבנון ותמך במאבק הפלסטיני נגד הכיבוש", אמר. "אבל המדיניות שלו בסוריה והתמיכה במשטר שטבח בעמו פגעה בתדמית ובעמדה הזו, ואנו לא יכולים ליישר קו עם עמדה זו". גם בתע"ל בחרו שלא להתייחס לדברים. 

לוחם חיזבאללה עומד על צוק באזור אל-קלמון בסוריה ליד דגל הארגון, בשנה שעברה
לוחם חיזבאללה עומד על צוק באזור אל-קלמון בסוריה ליד דגל הארגון, בשנה שעברהצילום: אי־פי

גם בתע"ל, החברה גם כן ברשימה המשותפת, בחרו שלא להתייחס לסוגיה בכלל ולא פרסמו תגובה. פעילים במפלגה הסבירו כי באווירה של היום הקיימת במדינה ובקרע בתוך העולם הערבי כל עמדה עלולה לקבל פרשנות מטעה, ולכן העדיפו לא להתייחס לסוגיה. עלי חיידר, נציג תע"ל בוועדת המעקב של ערביי ישראל, אמר כי העניין כלל לא נדון בסיעה.

המחלוקת בנושא מעורבות חיזבאללה בסוריה מנעה דיון בגם בוועדת המעקב של ערביי ישראל, המאגדת את כל הארגונים והתנועות הפוליטיות הפעילות בחברה הערבית. גורמים בוועדה הסבירו כי לא ניתן להביא סוגיה רגישה שנמצאת במחלוקת בתוך המפלגות עצמן, ולפרסם הודעה שמבטאת את העמדה של כולם. לכן, במפלגות קיבלו את ההחלטות בעצמן.

גם בוועד ראשי הרשויות בחרו להתעלם מהנושא. "לראשי הרשויות אין עניין להיכנס לוויכוח הזה" אומר יו"ר הוועד וראש העיר סכנין, מאזן גנאיים. לדבריו, "תפקידם של ראשי הרשויות הוא להתעסק בסוגית הפנימיות והאזרחיות ולא בעניינים המדיניים. זה עניינן של המפלגות ולא שלנו. אם יש ראשי רשויות שהם חברים במפלגות הם יכולים לבטא את עמדתם שם".

מעורבות חיזבאללה בקרבות בסוריה בשנים האחרונות קרעה את החברה הערבית בישראל ואת העולם הערבי סביב הארגון, מעמדו והעומד בראשו חסן נסראללה. מעורבות הארגון בסוריה היא שהובילה להחלטת מדינות המפרץ ובראשן סעודיה, שמובילה את קו ההתנגדות לאסד ונחשבת בעיני רבים בעולם הערבי כעושה דברה של ארה"ב. בהיעדר השפעה מצד מצרים כפי שהיה בעבר, הפכה סעודיה למשפיעה על לא מעט מדינות וארגונים ערביים - כולל הרשות הפלסטינית וחמאס. העמדות שפרסמו המפלגות נובעות גם מלחץ מצד פעיליהן, שסבורים כי לא ניתן לנתק את הציבור הערבי מהמרחב שבו הוא חי ומההשלכות של החלטה כזו. 

לדברי פעיל בחד"ש, "אין ספק שהסיפור בסוריה טרף לכולם את הקלפים והרבה אינטרסים מתנגשים. זה מקבל ביטוי גם בעמדות וגם בהצהרות של כל הגורמים. מי היה מאמין שדווקא החמאס ימלא פיו מים וחד"ש תפרסם הודעת גינוי, בעוד שבבל"ד יתווכחו על הניסוח". 

יש לציין כי ברחוב הערבי בוחנים את הסוגיה בניגוד גמור לנקודת המבט הישראלית. נקיטת העמדה בעד ונגד מעורבות חיזבאללה בסוריה יוצאת מנקודת הנחה פלסטינית וכלל-ערבית. במלחמת לבנון השנייה, אף שחצי מהקורבנות האזרחים היו ערבים, לא נערכו הפגנות או תהלוכות נגד חיזבאללה ביישובים הערביים.

שר התחבורה והמודיעין, ישראל כץ, פנה לוועדת האתיקה בכנסת בבקשה לבדוק את הגינוי של שתי הסיעות הערביות. "מפלגות בל"ד וחד"ש מגנות את החלטת סעודיה ומדינות המפרץ להכריז על החיזבאללה כעל ארגון טרור, 'כי זה עלול לשרת את מדינת ישראל'. פשוט לא יאומן שחברים בכנסת ישראל מחבלים באינטרס הישראלי", אמר כץ. הוא הוסיף: "איימן עודה וג'מאל זחאלקה - הצטרפו אל עזמי בשארה בקטאר (או בסוריה) - שם מקומם של בוגדים במדינה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ