אובמה בוחן קידום החלטה בנושא הישראלי-פלסטיני במועצת הביטחון לפני סיום כהונתו

לפי דיווח בוול סטריט ג'ורנל, הנשיא האמריקאי בוחן מהלכים אפשריים, אחד מהם הוא נאום שיציג את חזונו לפתרון שתי המדינות. ב"הארץ" דווח באחרונה שבירושלים חוששים מתרחיש כזה

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

הבית הלבן בוחן אפשרות לתמוך בהצעת החלטה במועצת הביטחון של האו"ם שתקבע עקרונות להסדר קבע ישראלי-פלסטיני ותובא להצבעה לפני סיום כהונתו של הנשיא ברק אובמה, כך דיווח אתמול (שני) העיתון וול סטריט ג'ורנל. לפי הדיווח, נבחנות אפשרויות נוספות כגון נאום שבו יציג אובמה את החזון האמריקאי לפתרון שתי המדינות, אך הדבר יהווה בעיקרו מהלך הצהרתי בלבד.

בכיר בממשל האמריקאי אמר לוול סטריט ג'ורנל שעדיין לא התקבלה החלטה סופית בנושא וכי אובמה בוחן שורה של אפשרויות. הבכיר בממשל הוסיף כי גם בסוגיית עיתוי המהלך עדיין לא נפלה החלטה. לדבריו, הנשיא אובמה מעוניין להציב את הסוגיה הישראלית-פלסטינית על מסלול מבטיח יותר לפני שמחליפו ייכנס לתפקיד בינואר 2017.

לפני עשרה ימים פורסם ב"הארץ" כי בלשכת ראש הממשלה ובמשרד החוץ שרטטו כמה תרחישים למהלכים אפשריים של אובמה בנושא הישראלי-פלסטיני בשנה האחרונה לכהונתו. התרחיש הראשון הוא שאובמה לא יעשה עד סוף כהונתו דבר בנושא הישראלי־פלסטיני מלבד צעדים למניעת הידרדרות. הסבירות שמייחסים להתממשות התרחיש הזה אינה גבוהה.

אפשרות שנייה היא שאובמה יישא נאום ובו יציג את החזון האמריקאי לפתרון סוגיות הליבה של הסכסוך – גבולות, ביטחון, פליטים וחלוקת ירושלים. הנאום יתבסס על טיוטת הסכם המסגרת אותו כמעט והצליח שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי לגבש בתחילת 2014. הסבירות שמייחסים להתממשות התרחיש הזה גבוהה יותר. האפשרות השלישית, לה מייחסים סבירות מסוימת גם כן, כי תמיכה אמריקאית בהחלטה של מועצת הביטחון של האו"ם בנושא הישראלי-פלסטיני.

הנשיא אובמה, אתמול בבית הלבןצילום: רויטרס

חלק מיועציו של אובמה וכן בכירים במשרד החוץ בוושינגטון סבורים שמורשתו של הנשיא האמריקאי בנושא הישראלי־פלסטיני צריכה להיות החלטת מועצת ביטחון שתקבע עקרונות לפתרון הסכסוך. החלטה כזו תחליף את החלטת מועצת הביטחון 242 משנת 1967 ואת החלטה 338 משנת 1973 ותהווה מקור סמכות חדש לתהליך השלום, תעגן ותשמר את פתרון שתי המדינות ותבהיר לישראלים ולפלסטינים אילו ויתורים יהיה עליהם לעשות אם יחליטו בעתיד כי ברצונם לחדש את תהליך השלום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ