אדם נרצח ו-11 נפצעו בפיגוע דקירה ביפו

ההרוג הוא תייר מארה"ב ■ פצוע קשה ו-4 במצב בינוני, בהם אשה בהיריון ■ המחבל נורה למוות והוסר החשש ממפגע נוסף ■ מוקדם יותר נפצעו אזרח ו-2 שוטרים בפיגועי דקירה וירי בפתח תקוה ובמזרח ירושלים ■ שניים מהמחבלים: שוהים בלתי חוקיים מהגדה, צה"ל מכתר את הכפרים מהם יצאו ■ רה"מ כינס התייעצות ביטחונית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גופת המחבל בתל אביב, הערב

תייר מארה"ב נרצח ו-11 בני אדם נפצעו הערב (שלישי) בפיגוע דקירה בשתי זירות שונות ביפו: בנמל יפו וסמוך למסעדת "מאנטה ריי" ליד גן צ'ארלס קלור. אדם נפצע קשה, וארבעה נפצעו בינוני, בהם אשה בהיריון. שישה בני אדם נוספים נפצעו באורח קל. הפצועים פונו לבתי החולים איכילוב בתל אביב, וולפסון בחולון ותל השומר. המחבל נורה למוות על ידי כוחות הביטחון. במשטרה אמרו כי הוסר החשש מהימצאות מחבל נוסף באזור. 

בתוך פחות משעתיים נפגעו היום 15 בני אדם בשלושה פיגועי ירי ודקירה ברחבי הארץ. כשעה לפני הפיגוע ביפו, נפצעו שני שוטרים באורח קשה מאוד ובינוני בפיגוע ירי בקרבת שער הפרחים במזרח ירושלים. דקות לפני כן דווח על חשד לפיגוע דקירה בפתח תקוה, בו נפצע באורח בינוני גבר בשנות ה-40 לחייו. המחבל במזרח ירושלים, תושב עיסאוויה, נורה למוות. בפתח תקוה המחבל - גם הוא שוהה בלתי חוקי, מטול כרם - נדקר למוות על ידי הפצוע ואזרח נוסף. 

בתגובה לפיגועים, צה"ל הטיל כתר לא מוגבל בזמן על הכפרים מהם יצאו מבצעי הפיגועים ביפו ובפתח תקוה. לפי המדיניות הצבאית, לא תותר הכניסה או היציאה מהכפרים, אלא במקרים הומניטאריים. מבצע הפיגוע ביפו הוא בשאר מצאלחה, בן 22 מהכפר ח'גה שבאזור קלקיליה, ואילו מבצע הפיגוע בפתח תקוה הוא עבד אל רחמן רדאד, בן 17 מהכפר זאויה שבאזור טול כרם. מאז החלה ההסלמה הביטחונית בוצעו 21 פיגועים או ניסיונות פיגוע נוספים על-ידי שוהים בלתי חוקיים בישראל. 

בעקבות הפיגועים כינס ראש הממשלה בנימין נתניהו לקראת חצות התייעצות בטחונית בלשכתו בירושלים, בנוכחות שר הביטחון משה יעלון, השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך ונציגי צה"ל ושב"כ.‎‏

לאחר הערכת מצב שהתקיימה מוקדם יותר במשטרה, הוחלט על תגבור השוטרים ברחבי הארץ. במשטרה ציינו כי לא התקבלו התרעות מוקדמות לגבי הפיגועים, אך לא מן הנמנע שביקורו של סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן בארץ היווה להם טריגר. בשל העובדה שהמחבלים שהו בישראל באופן בלתי חוקי, במשטרה הדגישו כי יחמירו מאוד עם מעסיקים, מלינים ומסיעים של שוהים בלתי חוקיים.

בזמן הפיגוע ביפו: סגן נשיא ארה"ב נפגש עם פרס

זירת אחד הפיגועים סמוך לכיכר השעון, הערב ביפוצילום: תומר אפלבאום
המחבל בתל אביב, הערב

לפי המשטרה, לקראת השעה 18:30 יצא המחבל למסע דקירות ביפו. מהמשטרה נמסר כי המחבל דקר תחילה ארבעה בני אדם ברציף העלייה השנייה ואז החל במנוסה לכיוון תל אביב, כאשר הוא מוסיף לדקור עוברי אורח, בהם יושבי מכוניות שעל פניהן חלף. שוטרים שהוזעקו לאזור איתרו אותו וירו בו למוות סמוך לגן צ'רלס קלור בעיר.

בשעה שהפיגוע התרחש נפגש סגן נשיא ארה"ב עם הנשיא לשעבר שמעון פרס במרכז פרס לשלום ביפו, פחות מקילומטר בקו אווירי ממקום האירוע. במהלך הפגישה נכנס אחד מעוזריו של פרס לחדר ועדכן על הפיגוע. ביידן, שלפי אחד מהנוכחים בפגישה היה מזועזע, ביקש לשמוע את כל הפרטים. אחרי הפגישה פרסם הודעה, בה נאמר כי הוא "מגנה באופן החזק ביותר את המתקפה האכזרית שאירעה ביפו. אין הצדקה לפעולת טרור כזו". ביידן הביע את צערו על מותו של התייר האמריקאי ואיחל החלמה מהירה לפצועים.

אחד הפצועים מגיע לבית החולים איכילוב, הערבצילום: מוטי מילרוד

בבית החולים איכילוב נפתח מרכז מידע שמספרו 1255133

מזרח ירושלים: חילופי ירי במרדף אחר המחבל

מהמשטרה נמסר כי המחבל במזרח ירושלים ירה לעבר שוטרים ברחוב צלאח א-דין, פצע אחד מהם ונמלט. כוחות הביטחון החלו במרדף אחריו, ובמהלך הימלטותו ביצע המחבל ירי לעברם ופצע שוטר נוסף.

הפצועים פונו לבית החולים הדסה עין כרם בעיר. מבית החולים נמסר כי הפצוע באורח קשה מאוד נפגע בראשו, מונשם ונמצא כעת בסכנת חיים. הפצוע השני נפצע באורח בינוני עד קשה בצווארו והוא מאושפז ביחידה לטיפול נמרץ נשימתי. הוא בהכרה ומתקשר עם בני משפחתו.

זירת הפיגוע בירושלים, היוםצילום: אמיל סלמן

מחקירה ראשונית עולה כי המחבל השתמש ברובה מסוג "קרלו" – נשק מאולתר שמיוצר לרוב בצפון הגדה במחרטות עצמאיות. זו הפעם השלישית שצעירים פלסטינים מצליחים להגיע לאזור העיר העתיקה ושער שכם כשהם מצויידים בנשק מסוג זה. בפיגוע הקודם, לפני למעלה מחודש, נהרגה לוחמת מג"ב הדר כהן. כשבועיים לאחר מכן נורו ונהרגו שני מחבלים שפתחו באש לעבר שוטרים. באירוע זה לא היו נפגעים מלבד המחבלים. במשטרה מודאגים מתחילת השימוש בנשק חם באינתיפאדה ומהאפשרות לפיגוע במקום הומה אדם.

הבוקר סוכל פיגוע דקירה ברחוב הגיא שבאזור. לפי המשטרה, פלסטינית בת כ-50, תושבת מזרח ירושלים, שלפה מתיקה סכין וניסתה לדקור כמה לוחמי משמר הגבול. השוטרים, שהיו "בסכנה ממשית ומיידית" לחייהם, ירו לעבר האשה והרגו אותה.

פתח תקוה: הפצוע דקר את המחבל למוות

דקות ספורות לפני פיגוע הירי במזרח ירושלים, דווח על פיגוע דקירה בפתח תקוה, במהלכו השתלט הנדקר על המחבל, הוציא מידו את הסכין ודקר אותו למוות. לפי כוחות הביטחון, המחבל הוא שוהה בלתי חוקי, בן 17 מאזור טול כרם. לפי דיווחים פלסטיניים, הוא ביצע את הפיגוע ביום הולדתו.

זירת האירוע בפתח תקוה, היוםצילום: תומר אפלבאום

מחקירה ראשונית עולה כי הפצוע, בשנות ה-40 לחייו, נכנס לחנות משקאות ברחוב הברון הירש בעיר. בעודו בחנות שלף המחבל סכין והחל לדקור אותו בפלג גופו העליון. לפי המשטרה, הנדקר ובעל חנות המשקאות השתלטו אז על המחבל, הוציאו מידו את הסכין ודקרו אותו למוות. הנדקר פונה לבית החולים בילינסון בעיר כשהוא בהכרה מלאה.

חובש בכיר במד"א שנכח גם הוא במקום הוסיף כי הדוקר נראה בשנות העשרים לחייו. לדבריו, הנדקר, גבר חרדי, ישב בהכרה מלאה עם מספר פצעי דקירה בפלג גופו העליון. "הענקנו לו טיפול רפואי ראשוני והעלנו אותו לניידת טיפול נמרץ שפינתה אותו לבית חולים", אמר.

חמאס: על כל הארגונים הפלסטיניים להצטרף למאבק

דובר חמאס חוסאם בדראן בירך הערב על הפיגועים וקרא לארגונים הפלסטיניים השונים להצטרף למאבק הצעירים הפלסטינים "שבחרו לצאת לבצע פיגועים בלב תל אביב וירושלים". בדראן אמר כי הפיגועים מבטאים את "זכותם של הפלסטינים להיאבק נגד הכיבוש בכל האמצעים העומדים לרשותם" והוסיף כי "כל מי שחושב שביכולתו לעצור את ההתקוממות זורה חול בעיניים והוזה". לדבריו, "כלים חדשים ייכנסו לאינתיפאדה, וההוכחה היא הפעולה היום בשער שכם בירושלים".

ראש העיר תל אביב-יפו רון חולדאי אמר הערב כי "האוכלוסייה ביפו מגנה את הפיגוע". לדבריו, אזרחי ישראל "נתונים מזה זמן ממושך תחת מתקפת טרור אכזרית שאיננה נפסקת". 

יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג (המחנה הציוני), מסר כי הוא "מאחל החלמה מלאה לפצועים בפיגועים הקשים וקורא שוב ליישם את תוכנית ההפרדה כדי להפסיק את הפיגועים". חברת סיעתו, ח"כ ציפי לבני, קראה לנצל את ביקורו של סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן כדי "להנמיך את הלהבות". "צריך להבין שאם נמשיך באותה דרך, גל הטרור לא ייעלם והסכסוך ימשיך לגלוש פנימה לתוך ישראל", אמרה לבני. "צריך ואפשר לשנות את האווירה בצעדים בשטח, כפי שהרמטכ"ל וגורמי הצבא הציעו".

יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן אמר כי "מתקפת הפיגועים שחווינו אחר הצהריים היא התוצאה הישירה של מדיניות הכלת הטרור של נתניהו ויעלון. עד שלא נילחם בטרור כמו שצריך, בצעדים נחושים ובלי גמגומים, הטרור יילחם בנו, יסלים ויפגע יותר ויותר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ