אובמה חושף את אחורי הקלעים של היחסים עם נתניהו: אמרתי לו ביבי, אני גר בבית הלבן ויודע על מה אני מדבר

נשיא ארה"ב סיפר בראיון נרחב שפורסם ב"אטלנטיק" כי לפני כמה שנים, במהלך פגישה בבית הלבן, נתניהו "הרצה לו" על הסכנות עמן מתמודדת ישראל והתנשא עליו

ברק רביד - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו ואובמה בפגישה בבית הלבן בספטמבר 2013
ברק רביד - צרובה

נשיא ארה"ב ברק אובמה סיפר בראיון עם העיתונאי ג'פרי גולדברג כי במהלך פגישה שקיים עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בחדר הסגלגל בית הלבן לפני כמה שנים הוא התעמת בצורה חריפה עם נתניהו, בשעה שזה "הרצה לו" על הסכנות עמן מתמודדת ישראל.  

גולדברג כתב כי אובמה חש שנתניהו מדבר אליו באופן מתנשא ומנסה להסיט את הדיון מנושא תהליך השלום לסוגיות אחרות. אובמה סיפר כיצד קטע את ההרצאה של ראש ממשלת ישראל ותקף אותו בחריפות. "ביבי, אתה צריך להבין משהו", אובמה אמר לנתניהו. "אני בנה האפרו-אמריקאי של אם חד הורית ואני גר כאן בבית הזה. אני גר בבית הלבן. אני הצלחתי להיבחר לנשיא ארה"ב. אתה חושב שאני לא יודע על מה אתה מדבר, אבל אני מבין היטב".

הכתבה של גולדברג, שמבוססת על שש שעות של ראיונות עם אובמה ועם בכירים נוספים בממשל שאותם ערך בארבעת החודשים האחרונים, מתפרסמת בגליון חודש אפריל של המגזין אטלנטיק. הכתבה מנסה לסכם את דוקטרינת יחסי החוץ של אובמה מאז נכנס לבית הלבן בתחילת 2009. 

הכתבה מתייחסת גם למדיניות ארה"ב כלפי מצרים, סעודיה, לוב, איראן וישראל. אובמה אמר בנוסף כי הוא מחוייב להגנתה של ישראל וכי "יהיה זה כשל מוסרי אם אני כנשיא ארה"ב לא אגן על ישראל".

מנגד, בכתבה חושף לאון פאנטה, מי שהיה שר ההגנה של אובמה בקדנציה הראשונה, כי אובמה קיים דיונים סביב השאלה האם ארה"ב צריכה להמשיך במדיניות של שימור יתרונה הצבאי האיכותי של ישראל. פאנטה אמר שבמסגרת המדיניות ישראל מקבלת נגישות למערכות נשק אמריקאיות מתקדמות בהרבה מאלה שארה"ב מספקת למדינות ערב. עם זאת, במשך כל שנות כהונתו לא פגע אובמה בסיוע הצבאי לישראל ובימים אלה הוא מציע להגדיל אותו.

אובמה הסביר מה ציפה להשיג בנאום קהיר אותו נשא ביוני 2009. "הטיעון שלי היה – בואו נפסיק להעמיד פנים כאילו שישראל היא הסיבה לכל הבעיות במזרח התיכון", הוא אמר לגולדברג. "אנחנו רוצים לסייע להשיג מדינה לפלסטינים אבל אני קיוויתי שהנאום שלי יעורר דיון (במזרח התיכון) ויצור מרחב עבור מוסלמים לטפל בבעיות האמיתיות שלהם – בעיות של משילות והעובדה שחלק מהזרמים באיסלאם לא עברו רפורמות שמסייעות להתאים את ההלכות הדתיות לעידן המודרני".

גולדברג מספר כי בראיון שקיים עם אובמה בסוף ינואר הוא שאל אותו אם באמת התכוון לתקוף את מתקני הגרעין באיראן במידה והמשטר בטהראן היה מנסה להשיג נשק גרעיני. "למעשה אני הייתי תוקף, אם הייתי רואה שהם (האיראנים) פורצים קדימה (לפצצה אטומית)". עם זאת, אובמה הוסיף כי הוויכוח שלו עם נתניהו התמקד בשאלה מה יהיה נחשב כנסיון איראני להשיג נשק גרעיני. "אבל זה נכון להאמין שהייתי תוקף... כיוון שזה (מניעת פצצת גרעין איראנית) נכנס לקטגוריה של אינטרס אמריקאי".  

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ