תחקיר הפיגוע בדיזנגוף: המשטרה דוחה את הביקורת שנמתחה עליה

לפי התחקיר, הציבור קיבל די מידע והעיכוב בהפצת תמונת המחבל לא הזיק משום שהיא הופצה בערוצים לא רשמיים. לצד זאת מצביע התחקיר על חוסר תיאום בין המשטרה והשב"כ ובין המוקדים

יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ

חוסר תיאום בין המשטרה והשב"כ, פערים טכנולוגיים ותפקוד לקוי של המוקדים - זה עיקר הממצאים בתחקיר שפרסמה היום (ראשון) משטרת ישראל על הפיגוע שביצע נשאת מלחם ב-1 בינואר השנה. בפיגוע נרצחו אלון בקל ושמעון רוימי. לצד ההצבעה על כשלים נקודתיים, הדו"ח דוחה את רוב הביקורת שנמתחה על המשטרה לאחר האירוע ובזמן החיפושים אחר מלחם וברובו מצדיק את התנהלותה.

הביקורת הציבורית המשמעותית ביותר שהושמעה כלפי המשטרה נוגעת למידע שניתן לציבור בזמן אמת. במשך ימים ארוכים, בזמן ששוטרים ערכו חיפושים ברחובות, לעתים בנשק שלוף, המפכ"ל רוני אלשיך סירב לאשר לקציני משטרה בכירים להתראיין והקפיד על שחרור מידע במשורה. למרות זאת, בנושא זה הדו"ח דוחה לחלוטין את הביקורת ולא מוצא כל כשל משמעותי. "לא נמצאו פערים במידע, שנכון היה להנגיש לציבור במהלך שבוע המרדף", נכתב. "החקירה נוהלה תחת צו איסור פרסום ובנקודות בהם נכון היה בשל שיקול ציבורי (שגבר על השיקול החקירתי) לצמצמו, בוצעה פניה לבית המשפט והוא צומצם באישורו, כדי לשרת את הצורך הציבורי".

באשר ללקחים, הדו"ח מבהיר כי דרושים שינויים במערך הדוברות המשטרתי, אך אלה כבר יצאו לדרך לפני הפיגוע. "עם כניסת המפכ"ל לתפקידו (כחודש לפני הפיגוע), נקבעו שינויים יסודיים במערך הדוברות והתקשורת המשטרתית", נכתב. "אף שידרשו מספר חודשים לממשם בהדרגה, לאור הרגישות הציבורית הטמונה בהם, תינתן להם עדיפות ארגונית גבוהה בהקשרי גיוס והשמה ארגונית".

שוטרים בערערה, בעת החיפושים אחר נשאת מלחם, בינואר
שוטרים בערערה, בעת החיפושים אחר נשאת מלחם, בינוארצילום: גיל אליהו

נושא נוסף שתוחקר הוא שיתוף הפעולה בין המשטרה והשב"כ. עוד מתחילת המצוד אחר מלחם נשמעו בקרב בכירים במשטרה טענות כלפי שיתוף הפעולה בין הארגונים בעיקר בדרגי השטח. הדו"ח מאשש טענה זו. "לאור ריבוי הממשקים, דרכי הפעולה היו לעתים מסורבלות ועירבו בכירים בצירי דיווח", נכתב בדו"ח. "היו שיחות ברמות הגבוהות ביותר של שני הארגונים, אולם הדברים נשארו שם ולא בהכרח הגיעו לקצונה של המחוזות השונים".

לקחים משטרה בתחום זה הם כי "בהינתן אירוע חוצה מחוזות משטרתיים - הממשק הרצוי הוא גורם ארצי מתכלל, שיהווה את גורם הממשק המודיעיני מול שב"כ ויסנכרן את כלל הגורמים המשטרתיים המעורבים, תוך שמירה על המידור הנדרש, כשם שעושים בחקירות רגישות משותפות אחרות מול היחידות הארציות". 

במשטרה התייחסו לטענות על תפקוד המוקדים המשטרתיים, אך הטילו את האחריות כולה על פערים טכנולוגיים. "העובדה כי בשל פער טכנולוגי תשתיתי אין זרימת מידע בין כלל המוקדים ואין יכולת לראות דיווחים של מוקד אחר, היא בעלת פוטנציאל לבלבול, בעיקר בתרחישים חוצי מחוזות. הנושא מטופל בשתי רמות - עיצוב המוקד העתידי, ובינתיים, מענה עזרה ראשונה ליצירת זרימת מידע טובה יותר במערכת המוקדים הנוכחית - בטיפול".

בתחקיר מוזכרת גם שיחת הטלפון שהתקבלה במוקד, מאזרח שדיווח כי שתי עובדות שלו ראו את המחבל באוטובוס לוואדי ערה כמה שעות לאחר האירוע. לטענת המשטרה, המידע לא היה משפיע על ההתנהלות הכוללת, משום שבאותו זמן כבר נשלחו כוחות למשימות בערערה, שם מתגורר המחבל.

"הדיווח המפורסם התקבל במחוז חוף באמצעות המעסיק של עדות הראייה, למעלה מחמש שעות לאחר הפיגוע", נכתב. לפי ממצאי המשטרה, הדיווח "נכתב על ידי המוקדן כיאות והועבר כנדרש למוקד תל אביב, ומשם לצוות החקירה המיוחד... דיווח זה הגיע למוקד לאחר שהימ"מ וכוחות נוספים נשלחו זה מכבר לפעילות בוואדי ערה לצורך לכידת המחבל, על בסיס מידע אחר שהיה במערכת, ולפיכך לא היה בו כדי להשפיע על הפעילות המבצעית".

במשטרה מתעלמים מכך שרק ארבעה ימים לאחר הפיגוע ידעו בוודאות כי מלחם שוהה בוואדי ערה. בזמן שהתקבלה השיחה במוקד, נשלחו כוחות לעצור מכרים ואנשים שנחשדו כסייענים של מלחם, כדי לדלות מהם מידע נוסף, כלומר, באותו זמן היה מדובר במידע חשוב ובעל ערך. על פי התחקיר, קצין מודיעין ניסה לחזור לאזרח, אך זה לא ענה ומכיוון שהקצין התקשר ממספר חסום - הוא לא הצליח לחזור אליו.

בתחקיר ישנה התייחסות גם לסוגיית ההפצה המאוחרת של תמונת מלחם. ביומיים הראשונים לאחר הפיגוע, לא פרסמה המשטרה את תמונתו. בתחקיר מוסבר כי באותו זמן היה חשד שהמחבל הוא אחיו של מלחם, ולכן העדיפו להימנע מפרסום התמונה, שעשויה היתה להתברר כשגויה. רק לאחר מספר ימים הוחלט לאשר את פרסום התמונה. בתחקיר נכתב כי משום שהתמונה כבר הופצה באמצעים לא רשמיים, לעיכוב באישור הרשמי "לא היה מחיר מבצעי (ואכן התקבלו דיווחים על סמך התמונה)". 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ