ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

בכירים בחמאס ובקהיר הכחישו הבוקר (שלישי) את הדיווחים על כישלון השיחות בין משלחת חמאס שבאה לקהיר לבין גורמי המודיעין המצריים. הם ציינו כי שני הצדדים שומרים על דיסקרטיות מלאה על תוכן השיחות.

בעיתון אל-אהראם צוטטו הבוקר מקורות ביטחוניים במצרים שאמרו כי השיחות נכשלו לאחר שגורמי המודיעין הציגו הוכחות למעורבות אנשי חמאס באימון ותמיכה בחוליה שהתנקשה בחיי התובע הכללי המצרי, למרות ההכחשה הגורפת של בכירי חמאס לאורך כל הדרך. ההאשמות של המצרים כלפי חמאס הן סוגיה אחת מרבות שעומדות על הפרק. בחמאס מחפשים בראש ובראשונה מתווה שייסיע בהקלת המצור על הרצועה ובפתיחת מעבר רפיח.

בכירי חמאס מחמוד א־זהאר ועימאד אל־עלמי בעזה, ב-2015צילום: רויטרס

לפי מקור מצרי, המקורב למערכת הביטחון המצרית, הפגישות בין משלחת חמאס לראשי המודיעין יימשכו גם היום. המשלחת אמורה לצאת לאחר מכן לסבב פגישות, בין השאר בסעודיה והקטאר, שם שוהים בכירים בלשכה המדינית של חמאס ובראשם חאלד משעל. לפי גורמים מצריים ופלסטיניים, נשמעים גם דברים על ביקור בטהראן או פגישה עם בכירים איראניים.

בחמאס מקווים מאוד לתמיכה סעודית. בשבועיים האחרונים היו אנשי הארגון זהירים ביחס להחלטת פורום מדינות המפרץ להגדיר את חיזבאללה ארגון טרור. חמאס, שרואה עצמו ארגון התנגדות ובכיריו דיברו לא פעם על אימוץ המודל של חיזבאללה בלחימה בישראל, ישר קו עם הסעודים בעניין חיזבאללה. לפי הערכות פלסטיניות, עמדה זו סללה את הדרך ליציאת המשלחת מעזה לקהיר ולפגישות שיבואו אחר כך.

מנהרת חמאס ברצועת עזהצילום: רויטרס

משרד הבריאות הפלסטיני דיווח אתמול כי איש יחידת המנהרות של חמאס נהרג בקריסת מנהרה מזרחית לעזה. ההרוג זוהה כעבד אל־סלאם אל־בטניגי, בן 36. חמאס הודיע כי הפעיל מילא "משימה מבצעית" בשעת הקריסה, אך לא מסר פרטים נוספים על האירוע.

ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, אמר כי הארגון אינו חותר לעימות עם ישראל, אך זו ממשיכה במדיניות המצור והתוקפנות שלה. בראיון לערוץ הצרפתי France24 הוסיף משעל כי התיאום הביטחוני עם ישראל מנוגד לאינטרס הלאומי הפלסטיני ומהווה שירות חינם לכיבוש הישראלי.

בנושא הפיוס הפלסטיני אמר משעל כי ישנם מגעים בין חמאס ופתח, אך טרם נקבע מועד לפגישה בינו לבין הנשיא מחמוד עבאס. בנוסף הבהיר משעל כי חמאס אינו מקבל כל סיוע מאיראן מאז תחילת המשבר בסוריה, אך עדיין מקיים מגעים בדרג נמוך עם טהראן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ