איזנקוט: המגעים עם הפלסטינים לא היו יוזמה מדינית, אלא צעד ביטחוני לשיפור המציאות בשטח

הרמטכ"ל אמר לחברי ועדת החוץ והביטחון כי ישראל הופתעה מהודעתו של פוטין על הוצאת הכוחות הרוסיים מסוריה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט אמר במהלך ישיבת ועדת החוץ והביטחון של הכנסת הבוקר (שלישי) כי המגעים החשאיים עם הפלסטינים שנחשפו אתמול ב"הארץ" אינם מהלך מדיני, אלא צעד מבצעי-ביטחוני. "אין כאן יוזמה מדינית", אמר איזנקוט לפי שני חברי כנסת שנכחו בישיבה. "זה מהלך שנועד לשפר את המציאות בה אנחנו חיים".

חברי כנסת שהשתתפו בישיבה ציינו כי איזנקוט הסביר שהרעיון מאחורי המהלך היה ליצור "פיילוט" ביריחו ורמאללה וזאת כתוצאה מרמות תיאום ביטחוני טובות בין מפקדי צה"ל למפקדי מנגנוני הביטחון הפלסטינים בערים אלה. איזנקוט ציין כי במהלך השיחות הבהירו הפלסטינים כי הכניסות התכופות של צה"ל אל תוך השטח הפלסטיני מפריעות להם ופוגעות ביכולת שלהם לפעול. לדבריו, הפלסטינים הבהירו כי כניסות צה"ל מגבירות את החיכוך במקרים רבים שלא לצורך והדבר מביא להרוגים ולהידרדרות ששני הצדדים אינם מעוניינים בה.

הרמטכ"ל איזנקוט בוועדת החוץ והביטחון, הבוקרצילום: אמיל סלמן

לדברי הח"כים, איזנקוט אמר שקציני צה"ל שהשתתפו בשיחות הבהירו לעמיתיהם הפלסטינים כי במידה שיהיה שקט בשטח, ההסתה תטופל והמנגנונים יפעלו נגד גורמי טרור, לא תהיה סיבה לצה"ל להיכנס לשטח בתכיפות גדולה כל כך. "ההצעה שלנו נועדה לאפשר לכוחות הביטחון הפלסטינים לממש את אחריותם במרחבים האלה", אמר איזנקוט, "כמובן בלי לפגוע ביכולת שלנו לסכל טרור".

במהלך הסקירה בפני ועדת החוץ והביטחון התייחס הרמטכ"ל להודעתו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין אתמול, לפיה הכוחות הרוסים יתחילו לסגת מסוריה. הרמטכ"ל ציין בישיבה כי הפעם ישראל הופתעה מההודעה, זאת בניגוד להחלטת הרוסים מלפני מספר חודשים להיכנס למעורבות פעילה בלחימה בסוריה, אז היו סימנים מעידים שנקלטו על ידי אגף המודיעין שסייעו לישראל להיערך בהתאם. "להודעה הרוסית מאמש על צמצום המעורבות לא היה לנו מידע מקדים, כמו שלא היה גם לאחרים", אמר איזנקוט. "בשלב זה נדרשת צניעות וזהירות בניסיון להבין לאן מתפתחת הזירה הסורית עם יציאת הכוחות הרוסיים מהאזור".

עוד הוסיף איזנקוט כי: "המעורבות הרוסית חיזקה את אסד והוא יכול להגיע לשיחות בז'נבה מעמדת כוח. להערכתנו היציאה הרוסית צפויה להתבצע באופן מדורג, כאשר הרוסים כנראה ימשיכו להחזיק בסוריה שני בסיסים כאשר הסד"כ (סדרי כוחות) שפרוס בשטח יצטמצם, אך לא באופן מוחלט". עוד שיבח הרמטכ"ל את יעילות מנגנון התיאום שהוקם בין צה"ל לבין צבא רוסיה כדי למנוע התקלויות בלתי רצויות במרחב האווירי או הימי של סוריה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ