חוטובלי חשפה בכנסת פרטים על מגעים חשאיים עם אינדונזיה

סגנית שר החוץ אמרה כי ביקורה של שרת החוץ של אינדונזיה ברמאללה נמנע כי הפרה הבנות שהושגו בביקור ישראלי חשאי בג'קרטה ולפיהן היתה אמורה להיפגש עם בכירים ישראלים בירושלים

ברק רביד - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרת החוץ של אינדונזיה, רתנו מרסודי, בינואר
ברק רביד - צרובה

סגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי, חשפה היום (רביעי) במליאת הכנסת פרטים על מגעים חשאיים עם אינדונזיה, המדינה המוסלמית הגדולה בעולם. היא אמרה כי ישראל מנעה משרת החוץ של אינדונזיה, רתנו מרסודי, להיכנס לרשות הפלסטינית כיוון שזו הפרה הבנות חשאיות אליהן הגיעו ישראל ואינדונזיה, ולפיהן היא תבקר גם בירושלים ותיפגש עם בכירים בממשלת ישראל. אם ההבנות היו מתממשות, היתה זו הפעם הראשונה בה היה מבקר שר חוץ אינדונזי בישראל.

סגנית שר החוץ סיפרה כי ראש אגף אסיה במשרד החוץ, מארק סופר, ביקר בחשאי בג'קרטה כמה ימים לפני הגעתה של שרת החוץ האינדונזית לאזור בנסיון להגיע להבנות סביב הביקור. "במסגרת הביקור הזה היתה הבנה ברורה שהביקור שלה ברמאללה יכלול גם ביקור בישראל ומפגש עם בכירים בירושלים", אמרה חוטובלי. "זו הבנה כללית לגבי כל ביקור שמגיע לישראל. ביקורים ברשות הפלסטינית מתקיימים לפי תנאים של הדדיות – ביקור בירושלים וביקור ברמאללה".

חוטובלי חושפת פרטים חשאיים בכנסת על המו"מ עם אינדונזיהקרדיט: ערוץ הכנסת

חוטובלי אמרה את הדברים בתשובה לשאילתא בנושא שהגיש ח"כ אחמד טיבי מהרשימה המשותפת: "מדוע נמנע הביקור ומה המדיניות של ממשלת ישראל לגבי כניסה או מניעת כניסה של שרי חוץ לרשות הפלסטינית".

חוטובלי ציינה ששרת החוץ האינדונזית הפרה את ההבנות והחליטה לדלג על ירושלים. "היא הבינה שהיא פועלת בניגוד לכללים שישראל קבעה", ציינה חוטובלי. "למרות שאינדונזיה לא מקיימת איתנו יחסים דיפלומטים רשמיים, ישראל רוחשת הערכה רבה לעם האינדונזי ולמנהיגיו. יש מגעים נמשכים ביננו לבין אינדונזיה בשורה של סוגיות ואנחנו פועלים וחותרים כל הזמן לשיפור הקשרים".

לדברי סגנית שר החוץ, הכלל שקבעה ישראל לפיו כל בכיר זר שרוצה להגיע לרשות הפלסטינית צריך לבקר גם בישראל הוא נכון לגבי כל מדינות העולם ללא קשר לשאלה אם יש עמן יחסים דיפלומטיים או לא. "אינדונזיה אינה יוצאת דופן בהקשר הזה", אמרה חוטובלי. "כל ביקור של בכיר מהקהילה הבינלאומית צריך לעבור גם בירושלים".

ח"כ טיבי השיב לחוטובלי שהמדיניות שהציגה מוכיחה שישראל כובשת את השטחים ושולטת על מי ייכנס ומי ייצא מהרשות הפלסטינית. "מה לכם להתערב? מדובר במדינה שהוכרה ככזו באו"ם", אמר טיבי. חוטובלי השיבה לטיבי ואמרה כי שרת החוץ האינדונזית "הפרה ברגל גסה" את ההבנות אליהן הגיעה עם ישראל לגבי הביקור. "כשיש הבנות בין מדינות שיש להן ערוצים של יחסים חשאיים ומפרים אותן אל תתפלא שאתה מונע מעצמך ביקור ברשות הפלסטינית".

מרסודי הודיעה על כוונתה להגיע לרשות הפלסטינית כבר לפני שבוע ימים על רקע הפסגה האסלאמית שהתקיימה בג'קרטה. הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס הגיע לאותה פסגה ונפגש עם נשיא אינדונזיה, ג'וקו ווידודו. הנשיא האינדונזי אמר בוועידה כי יש להטיל חרם על מוצרים שמקורם ב"התנחלויות הישראליות הלא חוקיות" בגדה המערבית, במזרח ירושלים וברמת הגולן. אינדונזיה גם הכניסה את סעיף זה להודעת הסיכום של הוועידה.

שרת החוץ של אינדונזיה היתה אמורה להגיע לרמאללה כדי לחנוך קונסוליית כבוד של אינדונזיה ברשות הפלסטינית וכן להיפגש עם עמיתה הפלסטיני ריאד אל-מאלכי ועם הנשיא מחמוד עבאס (אבו מאזן). משרד החוץ הפלסטיני מסר הבוקר (רביעי) כי בעקבות החלטת ישראל לא לאפשר למרסודי להגיע לרמאללה, שר החוץ אל-מאלכי ייצא לרבת-עמון כדי לפגוש אותה.

אינדונזיה היא המדינה המוסלמית הגדולה בעולם ואוכלוסייתה המוסלמית מוערכת בכ-200 מיליון בני אדם. בין אינדונזיה לישראל אין יחסים דיפלומטיים, אולם שתי המדינות מקיימות קשרי סחר ותיירות. אנשי עסקים ישראלים מבקרים בתכיפות במדינה וכך גם פקידי ממשלה ישראלים בכירים ביקרו גם כן במדינה. בדצמבר 2013 ביקר שר הכלכלה דאז נפתלי בנט באינדונזיה. מנגד, אנשי עסקים אינדונזים מבקרים גם בישראל. בשבוע הבא צפויה להגיע לישראל משלחת עיתונאים אינדונזים בכירים שהזמנת משרד החוץ בירושלים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ