אחרי שנים של נתק: אהוד ברק וגבי אשכנזי לחצו ידיים

שתי הדמויות המרכזיות בפרשת הרפז נפגשו באירוע השקה של ספר שהוקדש ליציאת צה"ל מלבנון. אשכנזי התלוצץ: "אחרי לחיצת היד הצלמים יכולים לצאת"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גבי אשכנזי ואהוד ברק לוחצים ידיים
גילי כהן
גילי כהן

אחרי שנים של נתק ומתיחות בצל פרשת הרפז, ראש הממשלה ושר הביטחון לשעבר והרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי לחצו ידיים. השניים נפגשו הערב (רביעי) באירוע השקת ספרו של עמוס גלבוע "דמדומי בוקר", שסוקר את תהליך יציאת צה"ל מלבנון. אשכנזי שימש מפקד פיקוד הצפון באותה תקופה, בעוד ברק כיהן כראש הממשלה.

השניים לחצו ידיים במהלך קבלת הפנים לאירוע השקת הספר, לאחר שנים של מתיחות ביניהם שכללה החלפת האשמות הדדיות על רקע פרשת הרפז. בפתח דבריו באירוע התלוצץ אשכנזי ואמר כי כעת, לאחר לחיצת הידיים, יכולים הצלמים לצאת מהמקום. אשכנזי התייחס בדבריו למתחים בין הדרג המדיני לדרג הצבאי ואמר כי "ככל שנשוחח יותר יהיה פשוט יותר להבהיר איפה יש פערים, ולבצע את ההחלטה טוב יותר".

עוד הוסיף אשכנזי כי בצה"ל לא אהבו את התכנית לצאת מלבנון ללא הסכם, אך נערכו לכך. בנוגע למדיניות הישראלית בטיפול באנשי צד"ל אמר הרמטכ"ל לשעבר: "אי אפשר לתת ציון גבוה לאופן שבו טיפלנו בהם לאחר שהם נכנסו לשטח ישראל. היינו צריכים למנוע מחזות כמו שראינו בטיפול בצד"ל". הספר "דמדומי בוקר", בהוצאת המרכז למורשת המודיעין ואפי מלצר, התבסס על מחקר מודיעיני פנימי, וסוקר את מה שהתרחש מאחורי הקלעים בחודשים שקדמו ליציאה מלבנון בשנת 2000.

בנאומו, אמר ברק כי על ההנהגה המדינית בישראל להבטיח שמלחמות קורות רק כשאין ברירה. "לא כשהדם רותח, לא בשביל הזדמנויות לתאומים צ'רצליאנים, אלא רק כשאין ברירה. אם נאמץ את זה יכול להיות שיהיה לנו פחות מלחמות, ופחות דינאמיקות שמלחמות מביאות", אמר ראש הממשלה ושר הביטחון לשעבר. בנוסף התייחס למנהיגות הרצויה במדינה, ואמר כי "מנהיג צריך מצפן, לא שבשבת".

בהתייחס להתעצמות חיזבאללה מאז שהיית צה"ל בלבנון, אמר ברק כי "חיזבאללה למד והשתכלל כתוצאה משהייתנו בלבנון, לא מיציאתנו מלבנון. כל התנגשות (עם צה"ל - ג"כ) מאיצה את ההתפתחות של הארגון".

לדבריו, אחת מהסיבות העיקריות לכך שחיזבאללה איננו מעוניין להתעמת עם ישראל, היא שבחמש השנים מתוך העשור האחרון, עמדה על הפרק אפשרות של תקיפה באיראן. "האיראנים עמדו ותבעו מהם (מחיזבאללה - ג"כ) לא לבזבז את הקלף הזה", טען ברק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ