נתניהו: גופי חקירה ביטחוניים בודקים את התנהלות שוברים שתיקה

ראש הממשלה אמר כי "הארגון חצה קו אדום נוסף" לאחר שבערוץ 2 פורסם כי פעילי שוברים שתיקה אספו מחיילים משוחררים מידע על פעילות מבצעית. מנכ"לית הארגון: הפרסום אינו ראוי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"לית שוברים שתיקה יולי נובק בהפגנה, דצמבר אשתקד

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב הערב (חמישי) לפרסום בחדשות ערוץ 2, לפיו ארגון "שוברים שתיקה" אוסף במהלך הראיונות שעורך עם חיילים משוחררים מידע על פעילות מבצעית. נתניהו אמר כי "ארגון שוברים שתיקה חצה קו אדום נוסף, כך על פי התחקיר הערב בערוץ 2" והוסיף כי "גופי החקירה הביטחוניים בודקים את הנושא".

הכתבה ששודרה בערוץ 2 מתבססת על הקלטות שצולמו באמצעות מצלמה נסתרת על ידי פעילי ארגון "עד כאן" שחדרו לארגוני שמאל כדי לאסוף מידע מפליל אודותם. בכתבה נראים פעילים של שוברים שתיקה גובים עדויות מחיילים משוחררים ושואלים אותם, בין היתר, על התראות על מנהרות בגבול רצועת עזה, על כלים שמפעיל צה"ל ועל מיקום כוחות ונהלים מבצעיים.

עוד הופיעה בכתבה פעילה של שוברים שתיקה בשם פרימה ביבס, שסיפרה לאיש עלום שם שהיה מצויד במצלמה נסתרת כי היא הכירה את הארגון עוד לפני גיוסה וכי אחד מפעילי הארגון הבולטים אמר לה "את תלכי למינהל האזרחי - את פשוט תחזרי אלינו בעוד שנתיים עם עדויות". ראש השב"כ לשעבר אבי דיכטר ואלוף פיקוד המרכז לשעבר אבי מזרחי התראיינו לכתבה ומתחו ביקורת על התנהלות הארגון. "הבאתה של חיילת בכדי לדלות מידע על הנעשה בצבא היא אירוע חמור", טען מזרחי. "אם התרחשו עוד מקרים שכאלה, הדבר חמור בהרבה".

מנכ"לית שוברים שתיקה יולי נובק התראיינה באולפן ערוץ 2 לאחר שידור הכתבה ואמרה כי הפרסום אינו הוגן ואינו ראוי. "אנחנו עובדים בצמוד לצנזורה, הגוף היחיד המוסמך לקבוע מה מותר לפרסם או לא", אמרה נובק והוסיפה בהתייחס לפרסום: "קיבלתם את הפרשנות של 'עד כאן', שהאינטרסים שלה ברורים. יש גופים מוסמכים במדינה שעוסקים בהיתרים לפרסום המידע. התפקיד שלנו לאסוף מידע ולפרסם אותו בהתאם להנחיות הצנזורה".

בעמוד הפייסבוק של שוברים שתיקה נכתב הערב כי "המידע ה'מאוד מסווג' הזה עליו דובר בכתבה אושר כולו לפרסום על ידי הצנזורה הצבאית. במילים אחרות, הצנזורה הצבאית לא רואה שום בעיה בפרסום של מה שטענו הערב 'עד כאן' שהוא 'חומר סודי'".

הפרסום בערוץ 2 גרר תגובות מכל קצוות הקשת הפוליטית. הן בימין והן בשמאל תקפו את שוברים שתיקה. ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) קרא למשטרה לפתוח בחקירה ןאמר: "הממצאים חמורים ומטרידים מאוד ואין מה להתבלבל בהגדרות של ימין ושמאל בעניין הזה. במקום הפעילות המוצהרת של פעילות למען זכויות אדם מתגלה פעילות חתרנית של איסוף מידע מודיעיני ומבצעי רגיש ומסווג שאין לדעת לאיזה גורם הוא מועבר ובעבור מה". 

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין אמר כי "ל׳שוברים שתיקה׳ צריך לומר 'עד כאן'. התחקיר שביצעו אנשי שוברים שתיקה ושהוקרן הערב נראה כמו תחקיר צבאי לכל דבר ושבוצע ע"י אנשים ללא סיווג וללא בושה". גם אדלשטיין אמר כי רשויות אכיפת החוק צריכות לקיים חקירה בנושא.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ