יעלון הורה לצה"ל לבדוק אם הועבר חומר מסווג לשוברים שתיקה

שר הביטחון הורה לפתוח בבדיקה עקב הפרסום כי פעילי הארגון אספו מחיילים משוחררים מידע על פעילויות מבצעיות. שוברים שתיקה: אין לנו מה להסתיר או ממה לחשוש

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שר הביטחון משה יעלון הורה היום (שישי) לצה"ל לבדוק אם הועבר חומר מסווג לפעילי "שוברים שתיקה". זאת, בעקבות הפרסום בחדשות 2 אמש, לפיו הארגון אוסף במהלך הראיונות עם חיילים משוחררים מידע על פעילויות מבצעיות. אתמול אמר נתניהו כי הארגון "חצה קו אדום נוסף" וכי "גופי החקירה הביטחוניים בודקים את הנושא".

יעלון הורה לצבא לבחון אם חיילים מסרו מידע מסווג לגורם שאינו מוסמך לכך. ייתכן שבדיקה זו תיערך על ידי מחלקת ביטחון מידע, מאחר ומי שתועד בפרסום אינם חיילים המשרתים כעת, וסביר כי אף יצאו מתחולת חוק השיפוט הצבאי. בצבא יחליטו כיצד לנהל את הבדיקה.

בתגובה להודעת נתניהו נמסר משוברים שתיקה כי "ראש ממשלה שהופך את שירותי הביטחון של ישראל לכלי פוליטי - זו חציית הקו האדום האמיתית והמסוכנת, ואת זה צריך לחקור. לשוברים שתיקה אין מה להסתיר או ממה לחשוש, אבל הניסיון של ראש הממשלה נתניהו לסגור את שוברים שתיקה ולפגוע בחיילים ולוחמים שמתנגדים לכיבוש צריך להדאיג את כל מי שחרד לעתיד מדינת ישראל".‎ 

הכתבה ששודרה מתבססת על הקלטות שצולמו באמצעות מצלמה נסתרת על ידי פעילי ארגון "עד כאן" שחדרו לארגוני שמאל כדי לאסוף מידע מפליל אודותם. בכתבה נראים פעילים של שוברים שתיקה גובים עדויות מחיילים משוחררים ושואלים אותם, בין היתר, על התראות הנוגעות למנהרות בגבול רצועת עזה, על כלים שמפעיל צה"ל ועל מיקום כוחות ונהלים מבצעיים.

מנכ"לית שוברים שתיקה, יולי נובק, התראיינה באולפן ערוץ 2 לאחר שידור הכתבה ואמרה כי הפרסום אינו הוגן ואינו ראוי: "אנחנו עובדים בצמוד לצנזורה, הגוף היחיד המוסמך לקבוע מה מותר לפרסם או לא. התפקיד שלנו לאסוף מידע ולפרסם אותו בהתאם להנחיות הצנזורה".

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, אמרה היום כי "נתניהו עושה מעשה פוטין וארדואן ומשתמש בגורמי הביטחון לרדיפה פוליטית של אנשי שוברים שתיקה תוך ניצול לרעה של סמכותו, כדי לסתום את הפה למי שמשמיע ביקורת על מדיניות הכיבוש". היא הוסיפה כי "שוברים שתיקה הצליחו, לאורך שנות קיומו של הארגון, להדוף ולגנוז את כל העדויות הלא אמינות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ