ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

משלחת של בכירים ברשות הפלסטינית נועדה אתמול (שבת) בעמאן עם נציגים בכירים של בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג. בפגישה שטחו חברי המשלחת טיעונים הנוגעים לתיקים שהועברו לבית הדין בנוגע למפעל ההתנחלויות בגדה המערבית. המשלחת כללה משפטנים ופעילים בוועדה האחראית על תיק בית הדין מטעם אש"ף וכן נציגי ארגוני זכויות אדם הפעילים בשטחי הרשות. 

לפי בכיר פלסטיני שצוטט הבוקר בעיתון הירדני "אלע'ד", חברי המשלחת ערכו סקירה מקיפה לנציגי בית הדין על מפעל ההתנחלויות, וזו כללה נתונים, תצלומי אוויר ופרטים הנוגעים להשלכות הבנייה על חייהם של הפלסטינים בכל תחומי החיים. לדבריו, בדיונים שיימשכו עד מחר, יוצגו ארבעה תיקים הקשורים זה בזה ועוסקים בהתנהלות ישראל במזרח ירושלים וחברון, הפגיעה בסביבה, ההשתלטות על מקורות המים והפקעת האדמות. כמו כן ידונו הצדדים בתוקפנות המתנחלים ובכלל זה באירוע הצתת בית משפחת דוואבשה ורצח הנער מוחמד אבו חדיר.

ברשות הפלסטינית מצפים שהתובע הכללי של בית הדין בהאג יאמץ את העמדה הפלסטינית וייקבע כי יש מקום לפתוח בחקירה. הרשות רואה בתיק ההתנחלויות את המרכזי ביותר מכל הפניות שהגישה עד כה לבית הדין הבינלאומי. ברשות הסבירו כי הפגישות בירדן חשובות בשל העובדה שיש לא מעט גורמים שיינסו להכשיל את המהלך - כולל לחצים בינלאומיים שתוביל ארה"ב בשיתוף עם ישראל. לדברי גורמים ברשות, אם אכן תפתח חקירה, הדבר יוביל בסופו של דבר לחקירת בכירים ישראלים, בהם ראש הממשלה בנימין נתניהו.

פקיד פלסטיני המעורה בפרטים סיפר היום בשיחה עם "הארץ" כי בישיבות אמנם עלו פרטים "טכניים", אולם הצגתם חשובה מאד. לדבריו, בשיחות יעלו גם סוגיית האסירים הפלסטינים הכלואים בישראל, המבצעים ברצועת עזה, המצור על הרצועה והשלכות כל אלה על האזרחים הפלסטינים.

בדצמבר 2014 הגישה הרשות בקשות רשמיות להצטרפות ל-22 אמנות בינלאומיות, ובהן אמנת רומא שמתוקפה פועל בית הדין בהאג. לצד הבקשות, הגישה הרשות גם תלונה על פשעי מלחמה שביצעה לכאורה ישראל. המהלך בוצע לאחר שהצעת החלטה פלסטינית שקראה לסיום הכיבוש נדחתה על ידי מועצת הביטחון של האו"ם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ