17 יהודים מתימן הועלו לישראל במבצע חשאי

מבצע העלייה, בהובלת הסוכנות היהודית ובשיתוף משרד החוץ האמריקאי, נמשך כמה שבועות והתפרש על פני ארבע מדינות בשל המצב הביטחוני הרעוע בתימן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קבוצת העולים מתימן עם הגעתם לישראל, היום
קבוצת העולים מתימן עם הגעתם לישראל, היוםצילום: אריאל די פורטו / ה

קבוצה של 17 יהודים מתימן הגיעה הבוקר (שני) לישראל, אחרי מבצע עלייה חשאי ארצה שנמשך כמה שבועות. את המבצע, שהתפרש על פני ארבע מדינות שונות באזור, הובילה הסוכנות היהודית בשיתוף פעולה עם משרד החוץ האמריקאי. משרד החוץ הישראלי וגופים ממשלתיים נוספים העניקו גם הם סיוע למבצע העלייה. ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס למבצע בישיבת סיעת הליכוד ואמר: "יש לנו מחויבות ליהודים באזורי סכנה שרוצים לעלות לישראל. זאת לא הפעם הראשונה שאנחנו מעלים יהודים מתימן".

על מבצע העלייה פורסם הבוקר לראשונה בערוץ 2. דובר הסוכנות היהודית, יגאל פלמור, מסר ל"הארץ" כי 12 מהעולים מגיעים מהעיר ריידה ועוד חמישה מהעיר צנעא. לדבריו, חברי הקבוצה הם היהודים האחרונים בתימן שהביעו רצון לעלות לישראל, על רקע המלחמה הקשה במדינה. "נשארו בתימן כ-50 יהודים שאינם מעוניינים לעזוב את המדינה", הוסיף פלמור.

ספר התורה העתיק שהביאו אויתם העולים היהודים מתימן, היוםצילום: אריאל די פורטו / ה

מבצע העלייה היה צריך להתבצע בחשאיות רבה בשל המצב הביטחוני הרעוע בתימן, האנטישמיות והעוינות ליהודים במדינה, והקושי הלוגיסטי לעזוב אותה. בשל הקושי לפעול בתימן נעזרה הסוכנות היהודית במשרד החוץ האמריקאי, שסייע במבצעי עלייה קודמים של יהודים מתימן לישראל.

עם זאת, בשל המלחמה בתימן נסגרה השגרירות האמריקאית בצנעא והאמריקאים נעזרו בגורמים שונים במדינה, וכן במדינות נוספות באזור, כדי לארגן את יציאת חברי הקבוצה מהמדינה בצורה מאובטחת ואת העברתם דרך כמה מדינות לישראל.

אחד מחברי הקבוצה הוא רב הקהילה היהודית בעיר ריידא, סלימן דהרי, שהביא עמו ספר תורה עתיק בן למעלה מ-600 שנה. הרב ושאר חברי הקבוצה הועברו הבוקר מנתב"ג למרכז קליטה בבאר שבע, שם נפגשו עם בני משפחותיהם שכבר מתגוררים בישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ