נסראללה: לא צופה עימות עם ישראל בעתיד הנראה לעין

מזכ"ל חיזבאללה איים כי אם ישראל תתקוף את לבנון - יגיב הארגון "ללא הגבלות וללא קווים אדומים". לדבריו, רשימת המטרות של הארגון כוללת מתקנים גרעיניים ומרכזי מחקר ביולוגיים

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, הצהיר הערב (שני) כי לארגונו טילים שיכולים לפגוע בכל מקום בשטחה של ישראל, והדגיש רשימת המטרות שלו כוללת מתקנים גרעיניים ומרכזי מחקר ביולוגיים הסמוכים לערים גדולות. עם זאת, אמר נסראללה כי חיזבאללה יפגע בישראל רק אם זו תתקוף בלבנון, והעריך כי הדבר לא יקרה בעתיד הנראה לעין.

בראיון לערוץ הטלוויזיה הלבנוני "אל-מיאדין", המזוהה עם חיזבאללה והמשטר הסורי, התייחס נסראללה לנאום שנשא בחודש שעבר ובו איים לפגוע במכלי האמוניה בחיפה. "הזכרתי את מכל האמוניה ואני יודע שזה עשה רעש", אמר. "בחיפה יש מפעלים שמשתמשים באמוניה ובחומרים נוספים שעושים נזק רב מאוד. ישראל חשבה שלא תותקף בטילים וברקטות ובנתה תשתיות של מפעלים, מרכזי מחקר, מכונים ומתקנים שונים, כולל מתקנים גרעיניים, שרובם קרובים לערים, צמודים להן או נמצאים בתוכן. עבורנו אלו מטרות לגיטימיות אם ישראל תתקוף את לבנון. אומרים לנו שלבנון תחזור 300 שנה אחורה (אם תותקף על ידי ישראל), אז מה יהיה בישראל אם נתקוף את המתקנים הללו?", דברי נסראללה.

חסן נסראללה בראיון היוםצילום: אי־אף־פי

בהמשך הבהיר מזכ"ל חיזבאללה: "יש לנו רשימה מלאה של כל המטרות הרגישות ואם הם בונים על כיפת ברזל, אני אומר להם שזה לא יעזור. המסר שלי לכל האזרחים בערים הוא שיפנו לממשלה שלהם כדי להוציא את המתקנים הללו, כי אני אומר בבירור: אם לבנון תותקף, אנחנו נגיב בלי שום הגבלות ובלי שום קווים אדומים. יש לנו האמצעים לקבוע את המיקום המדויק של אותם מתקנים". 

נסראללה אמר עוד כי אינו צופה עימות קרוב עם ישראל. "ישראל לא יוצאת לשום מבצע בלי אישור או דרישה מוושינגטון", אמר. "זה מה שהיה ב-2006 (מלחמת לבנון השנייה). אנחנו לא מצפים שאובמה ייתן אור ירוק כזה ערב הבחירות בארה"ב". לדבריו, "ההתנגדות בלבנון אילצה את ישראל לקחת בחשבון לגבי המחיר שתשלם על כל מבצע צבאי, גם המחיר בדם וגם המחיר הכלכלי. למרות שישראל היא אויב, אין ספק שהיא לא לא מפקירה פצועים ושבויים ואפשר להשתמש בהם כאמצעי לחץ".

נסראללה הוסיף כי ישראל מתייחסת כיום בזהירות בכל פעולה בלבנון, מאחר שארגונו הצליח ליצור מולה מאזן הרתעה. בתוך כך עקץ את מדינות ערב כשאמר: "צריך לחשוב למה ישראל לא נרתעה ממדינות ערב אף שידעה שיש להן חילות אוויר, כנראה ניתנו לה ערבויות שלא תותקף". ערבויות כאלה, רמז, הביאו גם לנכונות ישראל להקמת מתקנים רגישים בלב אזורים מאוכלסים.

בהתייחסו למעורבות הרוסית בסוריה אמר נסראללה כי ארגונו עודכן הן בהחלטתה של מוסקבה לפעול בסוריה והן בהחלטתה להסיג את כוחותיה ממנה. "לכניסה של רוסיה היו מטרות ברורות והיא פעלה על פי תוכנית מוגדרת - לא רק לפגוע בארגוני הטרור אלא גם להחזיר את השליטה על אזורים שלמים לידי המשטר. המטרות הללו הושגו". על המאמצים לגיבוש פתרון למשבר בסוריה הצהיר: "ארה"ב מבקשת הסדר שמשרת את המטרות של בעלי בריתה ולא את המטרות של העם הסורי, אבל האמריקאים נכשלו והם מודעים לכך שהחלופה לאסד היא אל-קאעדה ודאעש. הנשיא אסד לא מייצג את עצמו אלא זרם מרכזי במדינה, ולכן סילוקו בכוח לא בא בחשבון מבחינת בעלי בריתו. עתידו של אסד ייקבע אך ורק על ידי העם הסורי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ