נתניהו לאובמה: מצפה שתטיל וטו על כל החלטה בנושא הפלסטיני במועצת הביטחון

דברי ראש הממשלה בפני ועידת איפא"ק באו על רקע חשש בירושלים כי בשנתו האחרונה בתפקיד יימנע נשיא ארה"ב מהטלת וטו כזה או יקדם בעצמו החלטה במועצת הביטחון

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משתתפי ועידת איפא"ק צופים בנאומו של נתניהו
משתתפי ועידת איפא"ק צופים בנאומו של נתניהוצילום: אי־אף־פי

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (שלישי) בנאומו בפני ועידת השדולה הפרו-ישראלית האמריקאית, איפא"ק, כי הוא מצפה מממשל אובמה להתנגד לכל יוזמה בינלאומית לקידום החלטה בנושא הישראלי-פלסטיני במועצת הביטחון של האו"ם. נתניהו אמר את הדברים על רקע חשש הולך וגובר בירושלים מכך שבשנתו האחרונה בתפקיד יימנע אובמה מהטלת וטו על החלטה כזו או אפילו יקדם יוזמה אמריקאית בנושא במועצת הביטחון. בפתח הנאום מסר נתניהו את תנחומיו למשפחות הנרצחים בפיגועים בבריסל.

נתניהו, שנאם באמצעות לווין כיוון שביטל את הגעתו לוועידה לפני כשבועיים, ציין בנאומו כי גורמים שונים בקהילה הבינלאומית מעוניינים לכפות על ישראל תנאים באו"ם והוסיף כי הוא מקווה שארה"ב תפעל בהתאם למדיניותה רבת השנים ותדחה את הנסיונות הללו. בנאומו הדגיש ראש הממשלה כי הוא שמח לשמוע שגם המועמדים השונים לנשיאות, שדיברו בוועידת איפא"ק יום קודם לכן, מתחייבים כי יטילו וטו על כל מהלך נגד ישראל במועצת הביטחון של האו"ם.

לדברי נתניהו, מהלך במועצת הביטחון לא יקדם את השלום אלא ירחיק אותו. "החלטה במועצת הביטחון רק תשכנע את הפלסטינים שהם יכולים לדקור את דרכם למדינה", הוא אמר והוסיף כי הפלסטינים לא רוצים מדינה לצד ישראל אלא מדינה במקום ישראל.

נתניהו הגיב לדבריו של סגן נשיא ארה"ב ביידן שדיבר בפני ועידת איפא"ק ביום ראשון וציין כי המסקנה שלו מביקורו האחרון בירושלים וברמאללה היא שבשני הצדדים אין רצון פוליטי להתקדם בתהליך השלום. ראש הממשלה דחה את קביעתו של ביידן וטען כי הוא מחויב לעיקרון שתי מדינות לשני עמים.

"אני יודע שיש סקפטיות לגבי עמדותיי – אבל אני מוכן להתחיל משא ומתן מיד ללא תנאים מוקדמים בכל מקום ובכל זמן. זו עובדה. אבל הנשיא עבאס לא מוכן. גם זו עובדה", אמר נתניהו. "יש רצון פוליטי כאן בירושלים אבל אין רצון פוליטי שם ברמאללה. עבאס מסרב לדבר איתי אפילו לדקה והוא מתדלק את הצעירים הפלסטינים בהסתה נגד ישראל".

נתניהו הציג במהלך הנאום סרטון וידאו ובו קטעי הסתה משידור הטלוויזיה הפלסטינית. הוא ציין כי אם הקהילה הבינלאומית באמת רוצה שלום, עליה לדרוש מהפלסטינים "להפסיק להרעיל את מוחותיהם של ילדיהם". ראש הממשלה ציין עוד כי בעוד הפלסטינים מסרבים לעשות שלום, מדינות ערב השכנות מכירות בכך שיש להן אינטרסים משותפים עם ישראל - דבר שמהווה הזדמנות לקידום השלום.  

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ