באופן חריג, צה"ל יטיל סגר על הגדה במהלך חג הפורים

כניסתם של פלסטינים לשטחי ישראל תיאסר החל מהלילה ועד יום ראשון, אך יתאפשר מעבר מישראל. הסגר יגביל את עבודתם של כ-80 אלף פלסטינים לפחות

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

בצעד חריג, צה"ל יטיל סגר על הגדה במהלך חג הפורים, ולא יאפשר כניסת פלסטינים לשטחי ישראל, בהתאם להחלטה של הדרג המדיני בתום הערכת מצב. שר הביטחון משה יעלון אישר החלטה זו. מדובר בצעד רחב היקף שיגביל את עבודתם של כ-80 אלף פלסטינים לפחות, במשך החג וסוף השבוע הקרוב.

בהתאם להחלטה, תיאסר כניסתם של 57 אלף פלסטינים המועסקים בישראל ובעלי היתרים החל מהלילה (שלישי) ותימשך עד ליום שבת, בשעה 23:59. עוד 20 אלף פלסטינים, שלהם היתרי מסחר בישראל, יהיו מנועים מלהיכנס לשטחי ישראל. לפי הודעת דובר צה"ל, במהלך ימים אלו, המוגדרים כ"סגר כללי", יתאפשר מעבר לשטחי ישראל רק במקרים הומניטאריים ורפואיים, וגם זה ייעשה באישור של מתאם פעולות הממשלה בשטחים. במערכת הביטחון הוסיפו כי הכניסה מישראל לשטחי הגדה תותר.

פורים בחברון, בשנה שעברהצילום: אילן אסייג

לרוב, מטילה מערכת הביטחון סגר כללי על השטחים בחלק מזמני החגים, בעיקר במהלך יום הכיפורים וחג הפסח. הטלת הסגר על ימי חג הפורים נחשבת לחריגה, ולא נעשתה בשנים האחרונות. לדברי מקור במערכת הביטחון, מדובר בהחלטה שמקורה בדרג המדיני ונועדה לצמצם את החיכוך בין פלסטינים לישראלים. בעבר התייחס הרמטכ"ל, גדי איזנקוט, לסוגייה וטען כי המועסקים בישראל מביאים פרנסה הביתה ותקווה, ולכן יש לפעול באופן ממוקד כנגד טרור, "ולהפריד בין האוכלוסייה לטרור". "לא קשה לדמיין מה היה קורה עם 120 אלף (המועסקים בישראל ובהתנחלויות) היו תחת סגר ואיסור לעבוד. אז גם תחת הגישה התועלתנית, מעבר לעניין הערכי - יש פה אינטרס ישראלי מובהק", אמר איזנקוט וצידד במדיניות המאפשרת לפלסטינים להמשיך ולעבוד בישראל. 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ