חייל תועד יורה למוות במחבל ששוכב פצוע על הקרקע; מצ"ח פתחה בחקירה

בתיעוד נראה החייל דורך את הנשק ויורה בראשו של הפלסטיני, שדקר חייל לפני כן ונורה. בסרטון נראים שני קצינים שהיו במקום ולא עשו דבר. דובר צה"ל: "אירוע חמור, החייל הושעה"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

עדכון: החייל שתועד יורה בפלסטיני נעצר ונחקר במצ"ח

חייל צה"ל ירה בראשו של אחד המחבלים הפלסטינים שדקרו חייל צה"ל היום (חמישי) בתל רומידה בחברון, לאחר ששכב שרוע על הקרקע פצוע ולא היווה סכנה. כך נחשף בתיעוד של ארגון "בצלם".

בתיעוד התקרית נראה כי לאחר שהחל פינויו של החייל שנפצע, אחד מהפלסטינים נותר עדיין בחיים. הוא נראה מניע מעט את ראשו, אך שוכב כאשר ידיו פרושות, כאשר מסביבו כעשרה חיילים וחמושים נוספים. החייל דרך את נשקו וירה כדור אחד לראשו של הפלסטיני. מותו נקבע לאחר מכן. קודם לכן נשמע קול בסרטון שאמר: "המחבל הזה עוד חי, הכלב הזה, שלא יקום עליכם". מפקד אוגדת איו"ש, תת אלוף ליאור כרמלי, הגיע למקום ותיחקר את חיילי חטיבת כפיר שהיו מעורבים בתקרית. 

הירי בוצע כאשר סמוך לחייל היורה ולפלסטיני עמדו שני קצינים, שלא עשו דבר לאחר הירי. שניות לפני הירי עצמו הם אף זזו מעט והתרחקו מהפלסטיני ששכב על הקרקע. "בסדר גמור, בסדר גמור", נשמע קול לאחר מכן. לאחר כדקה, התחיל פינוי גופות שני הפלסטינים.

באירוע הדקירה הבוקר נפצע חייל באורח בינוני. מ"בצלם" נמסר כי הפלסטיני שנורה כששכב פצוע על הקרקע הוא עבד אל-פתאח א-שריף, בן 21. הפלסטיני שנורה למוות קודם לכן הוא רמזי אל-קסראווי, בן 20.

מדובר צה"ל נמסר כי "מתחקיר ראשוני עולה כי מדובר באירוע חמור הנוגד את רוח צה"ל ואת המצופה מחיילי צה"ל וממפקדיו. לאור ממצאי התחקיר הראשוני שבוצע על-ידי המפקדים נפתחה חקירת מצ"ח. החייל הושעה מתפקידו עד לסיום החקירה". בדובר צה"ל לא השיבו האם ננקטו צעדים כנגד שני הקצינים הנמצאים במקום, רואים את ההכנה לירי ולא מונעים אותו או עושים דבר מה לאחריו.

ח"כ עפר שלח (יש עתיד), חבר ועדת החוץ והביטחון, הגיב על תיעוד הווידאו: "נבזותם הרצחנית של המחבלים אינה סיבה לצה"ל להתפרק מערכיו. צריך לשבח את הפעולה המהירה של הצבא, שפתח בחקירה והבהיר כי המעשה נוגד את ערכיו". יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, מסרה בתגובה כי "התיעוד המזעזע מהבוקר מהווה ליקוי מאורות ערכי ומוסרי שצריך להדאיג מאוד את ראשי מערכת הביטחון ואת הממשלה". יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, אמר: "ישראל הפכה בחודשים האחרונים למקום שבו מתבצעות הוצאות להורג פומביות לקול קריאות הקהל", וקרא להעמיד לדין את הפושעים "ואת משלחיהם מרחוב בלפור". 

תגובות