החייל שתועד יורה במחבל פלסטיני ששכב פצוע נעצר ונחקר במצ"ח

בתיעוד נראה החייל דורך את נשקו ויורה בראשו של הפלסטיני, שדקר חייל לפני כן ונורה. דובר צה"ל: התמונות מדברות בעד עצמן, הרמטכ"ל הורה למצות עד תום את החקירה בנושא

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים93
גילי כהן
גילי כהן

(חמישי) יורה למוות במחבל פלסטיני ששכב פצוע על הקרקע, נעצר ונחקר במצ"ח. כך אמר דובר צה"ל מוטי אלמוז. הוא הוסיף כי "התמונות מדברות בעד עצמן. זה לא צה"ל ולא ערכי צה"ל. הרמטכ"ל שוחח עם אלוף פיקוד המרכז ושניהם רואים את זה בחומרה". בתשובה על שאלת "הארץ" אמר אלמוז, כי כל מי שהיה מעורב באירוע, כולל הקצינים שנראים בסרטון, יתוחקר, ובמידת הצורך ימוצה עמם הדין. "זה אירוע חמור וחריג מאוד. החייל בחקירה כדי להבין מה קרה שם", אמר דובר צה"ל והוסיף כי הרמטכ"ל הורה למצות עד תום את החקירה בנושא. חקירת מצ"ח צפויה להתמקד לא רק בחייל שירה, אלא גם בחילופי הדברים בין החיילים והקצינים שקדמו לירי עצמו. 

החייל ירה בראשו של אחד המחבלים הפלסטינים  היום בתל רומיידה בחברון, לאחר ששכב שרוע על הקרקע פצוע ולא היווה סכנה. כך נחשף בתיעוד של ארגון "בצלם". 

חייל יורה בפלסטיני פצוע בתל רומידה

בתיעוד התקרית נראה כי לאחר שהחל פינויו של החייל שנפצע, אחד מהפלסטינים נותר עדיין בחיים. הוא נראה מניע מעט את ראשו, אך שוכב כאשר ידיו פרושות, ומסביבו כעשרה חיילים וחמושים נוספים. החייל דורך את נשקו ויורה כדור אחד לראשו של הפלסטיני. מותו נקבע לאחר מכן. קודם לכן נשמע קול בסרטון אומר "המחבל הזה עוד חי, הכלב הזה, שלא יקום עליכם".

החיילים הם מגדוד שמשון בחטיבת כפיר, אשר מוצבים בגזרה מתחילת פברואר. מפקד האוגדה, תת אלוף ליאור כרמלי, בא למקום ותיחקר את החיילים שהיו מעורבים בתקרית. בצה"ל יבדקו גם מדוע נראה כי המחבל לא קיבל טיפול רפואי לאחר התקרית, כפי שפקודות הצבא מחייבות.

הירי בוצע כאשר סמוך לחייל היורה ולפלסטיני עומדים שני קצינים, שלא עושים דבר לאחר הירי. שניות לפני הירי עצמו הם אף זזים מעט ומתרחקים מהפלסטיני השוכב על הקרקע. "בסדר גמור, בסדר גמור", נשמע קול קורא לאחר מכן. לאחר כדקה, מתחיל פינוי גופות שני הפלסטינים.

באירוע הדקירה הבוקר נפצע חייל באורח בינוני. מ"בצלם" נמסר כי הפלסטיני שנורה כששכב פצוע על הקרקע הוא עבד אל-פתאח א-שריף, בן 21. הפלסטיני שנורה למוות קודם לכן הוא רמזי אל-קסראווי, בן 20.

מדובר צה"ל נמסר כי "מתחקיר ראשוני עולה כי מדובר באירוע חמור הנוגד את רוח צה"ל ואת המצופה מחיילי צה"ל וממפקדיו. לאור ממצאי התחקיר הראשוני שבוצע על-ידי המפקדים נפתחה חקירת מצ"ח. החייל הושעה מתפקידו עד לסיום החקירה". בדובר צה"ל לא השיבו אם ננקטו צעדים נגד שני הקצינים הנמצאים במקום, רואים את ההכנה לירי ולא מונעים אותו או עושים דבר מה לאחריו.

ח"כ עפר שלח (יש עתיד), חבר ועדת החוץ והביטחון, הגיב על תיעוד הווידאו: "נבזותם הרצחנית של המחבלים אינה סיבה לצה"ל להתפרק מערכיו. צריך לשבח את הפעולה המהירה של הצבא, שפתח בחקירה והבהיר כי המעשה נוגד את ערכיו". יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, מסרה בתגובה כי "התיעוד המזעזע מהבוקר מהווה ליקוי מאורות ערכי ומוסרי שצריך להדאיג מאוד את ראשי מערכת הביטחון ואת הממשלה". יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, אמר: "ישראל הפכה בחודשים האחרונים למקום שבו מתבצעות הוצאות להורג פומביות לקול קריאות הקהל", וקרא להעמיד לדין את הפושעים "ואת משלחיהם מרחוב בלפור". 

תגובות