נתניהו על הרג המחבל בחברון: לא מייצג את ערכי צה"ל

שר הביטחון אמר כי "אסור לאפשר אובדן עשתונות" בתגובה לתיעוד בו נראה חייל דורך את נשקו ויורה בראשו של הפלסטיני, שדקר חייל לפני כן ונורה. דובר צה"ל: התמונות מדברות בעד עצמן

גילי כהן
גילי כהן
גילי כהן
גילי כהן

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר בתגובה לתקרית היום (חמישי) בה ירה חייל צה"ל למוות במחבל ששכב פצוע כי "מה שהתרחש בחברון אינו מייצג את ערכי צה"ל. צה"ל מצפה מחייליו לנהוג בקור רוח ובהתאם להוראות הפתיחה באש".

שר הביטחון, משה יעלון, אמר בתגובה כי "אסור לנו לאפשר, גם בשעה שהדם רותח, אובדן עשתונות שכזה ואובדן שליטה שכזה". יעלון מסר הודעה לתקשורת בה טען כי "המאבק נגד הטרור הוא נחוש ונחרץ. אין לנו כל כוונה להתפשר על ביטחונם של אזרחינו וחיילנו, ואנו נוקטים ביד ברזל כלפי המחבלים ושולחיהם, כפי שפעלו היום החיילים שהיו בשטח בזמן אמת וניטרלו את המחבלים בחברון. אך גם אז, אבוי לנו אם נפעל בניגוד לערכי המוסר והמצפון שלנו". יעלון הוסיף כי "חובתנו המוסרית היא להקפיד קלה כחמורה, לשמור על צלם אנוש, לזכור את מגבלות הכוח גם אחרי שהאויב הוכה ולמנוע מעצמנו התנהגות שאינו מוסרית". 

מוקדם יותר אמר דובר צה"ל, תת אלוף מוטי אלמוז בעקבות פרסום הסרטון כי החייל נעצר ונמצא כעת בחקירת מצ"ח. בתדרוך לעיתונאים הוסיף אלמוז כי "התמונות מדברות בעד עצמן, אין טעם לבוא ולהסביר עד כמה המעשה הוא חמור: זה לא צה"ל, לא ערכי צה"ל, זו לא תרבות צה"ל, זו לא תרבות העם היהודי, ולא שום דבר שקשור לתוך המסגרת הצבאית". הרמטכ"ל, גדי איזנקוט, שוחח עם מפקד פיקוד המרכז, האלוף רוני נומה, בעקבות המקרה. אלמוז מסר כי איזנקוט הנחה את גופי החקירה "למצות עד תום את החקירה, להבין בדיוק מה קרה שם ולא להשאיר שום פרט עמום, כדי להבין מה קרה שחייל החליט לפתוח באש על מחבל כשהוא שוכב. צריך לבדוק מה היה שם". חקירת מצ"ח צפויה להתמקד לא רק בחייל שירה, אלא גם בחילופי הדברים בין החיילים והקצינים שקדמו לירי עצמו, בהם קצין בדרגת רס"ן. עורך דינו של החייל טוען כי מדובר בלוחם מצטיין, בוגר קורס חובשים, וכי אין לחרוץ את גורלו של החייל במשפט שדה.

החייל ירה בראשו של אחד המחבלים הפלסטינים שדקרו חייל צה"ל היום בתל רומיידה בחברון, לאחר ששכב שרוע על הקרקע פצוע ולא היווה סכנה. כך נחשף בתיעוד של ארגון "בצלם". 

החייל שירה במחבל ששכב על הקרקע הוא חובש בגדוד שמשון, שסיים קורס חובשים כחלק מהכשרתו הצבאית. בתחילת הסרטון נראה החייל בסמוך לחייל הנוסף שנדקר, מלווה אותו כאשר הוא נכנס לאמבולנס. רק לאחר מכן, וכאשר האמבולנס מסיע את החייל לקבלת טיפול רפואי בבית החולים, נראה החייל משוחח עם לובש מדים נוסף, ואז דורך את נשקו, ויורה במחבל הפלסטיני שהיה שרוע על הקרקע. הנחיות ופקודות הצבא גורסות כי לאחר הרחקת האיום מכוחות הביטחון ומהאזרחים, יש להגיש טיפול רפואי למחבלים - דבר שלא נעשה אתמול בחברון.

עורך דינו של החייל תיאר בכלי תקשורת כי אין לדעת האם אותו מחבל נשא עמו חגורת נפץ, אך בצבא התייחסו לגרסה זו בספקנות רבה. הירי בוצע רק בשלב מאוחר אחרי התקרית, כך שאם אכן היה חשש של ממש בקרב הכוחות, היה צפוי כי קודם ירחיקו את הנוכחים מהמקום. בנוסף, החייל עצמו הוא שנראה מתקרב צעד לעבר הפלסטיני ואז יורה בו בראשו. זאת, כאשר בסמוך ניצבים שני קצינים, אחד מהם בדרגת רס"ן. אם אכן חשש החייל היורה כי הפלסטיני נושא עמו מטען, ירי לעברו היה יכול להביא לפיצוצו. 

קצין בצבא אמר כי עוד טרם הפצת הסרטון, בחטיבת "כפיר" החלו בתחקיר על המקרה. חקירת מצ"ח צפויה לכלול לא רק את החייל היורה, אלא גם יחקרו מפקדיו, וחיילים וקצינים שנראים בסרטון - ביניהם זה ששוחח עמו שניות לפני דריכת הנשק. 

בתיעוד התקרית נראה כי לאחר שהחל פינויו של החייל שנפצע, אחד מהפלסטינים נותר עדיין בחיים. הוא נראה מניע מעט את ראשו, אך שוכב כאשר ידיו פרושות, ומסביבו כעשרה חיילים וחמושים נוספים. החייל דורך את נשקו ויורה כדור אחד לראשו של הפלסטיני. מותו נקבע לאחר מכן. קודם לכן נשמע קול בסרטון אומר "המחבל הזה עוד חי, הכלב הזה, שלא יקום עליכם".

החיילים הם מגדוד שמשון בחטיבת כפיר, אשר מוצבים בגזרה מתחילת פברואר. מפקד האוגדה, תת אלוף ליאור כרמלי, בא למקום ותיחקר את החיילים שהיו מעורבים בתקרית. בצה"ל יבדקו גם מדוע נראה כי המחבל לא קיבל טיפול רפואי לאחר התקרית, כפי שפקודות הצבא מחייבות. 

הירי בוצע כאשר סמוך לחייל היורה ולפלסטיני עומדים שני קצינים, שלא עושים דבר לאחר הירי. שניות לפני הירי עצמו הם אף זזים מעט ומתרחקים מהפלסטיני השוכב על הקרקע. "בסדר גמור, בסדר גמור", נשמע קול קורא לאחר מכן. לאחר כדקה, מתחיל פינוי גופות שני הפלסטינים.

באירוע הדקירה הבוקר נפצע חייל באורח בינוני. מ"בצלם" נמסר כי הפלסטיני שנורה כששכב פצוע על הקרקע הוא עבד אל-פתאח א-שריף, בן 21. הפלסטיני שנורה למוות קודם לכן הוא רמזי אל-קסראווי, בן 20.

מדובר צה"ל נמסר כי "מתחקיר ראשוני עולה כי מדובר באירוע חמור הנוגד את רוח צה"ל ואת המצופה מחיילי צה"ל וממפקדיו. לאור ממצאי התחקיר הראשוני שבוצע על-ידי המפקדים נפתחה חקירת מצ"ח. החייל הושעה מתפקידו עד לסיום החקירה". בדובר צה"ל לא השיבו אם ננקטו צעדים נגד שני הקצינים הנמצאים במקום, רואים את ההכנה לירי ולא מונעים אותו או עושים דבר מה לאחריו.

ח"כ עפר שלח (יש עתיד), חבר ועדת החוץ והביטחון, הגיב על תיעוד הווידאו: "נבזותם הרצחנית של המחבלים אינה סיבה לצה"ל להתפרק מערכיו. צריך לשבח את הפעולה המהירה של הצבא, שפתח בחקירה והבהיר כי המעשה נוגד את ערכיו". יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, מסרה בתגובה כי "התיעוד המזעזע מהבוקר מהווה ליקוי מאורות ערכי ומוסרי שצריך להדאיג מאוד את ראשי מערכת הביטחון ואת הממשלה". יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, אמר: "ישראל הפכה בחודשים האחרונים למקום שבו מתבצעות הוצאות להורג פומביות לקול קריאות הקהל", וקרא להעמיד לדין את הפושעים "ואת משלחיהם מרחוב בלפור". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ