צה"ל לא יחקור את החומרים שבידי שוברים שתיקה, הבדיקה תועבר לשב"כ

מבדיקה שנערכה בצה"ל עולה כי המידע שנמצא בידי הארגון הוא בסיווג שמור, שאינו נחשב גבוה. בשבוע שעבר פורסם בערוץ 2 כי פעילי הארגון אספו מחיילים משוחררים מידע על פעילות מבצעית

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

בעקבות פרשת עדויות החיילים בפני ארגון שוברים שתיקה, הוחלט כי צה"ל לא יחקור את הנושא, אך שירות הביטחון הכללי (שב"כ) יבדוק את החומרים שבידי הארגון. גורם במערכת הביטחון מסר אמש (חמישי) כי הבדיקה בצה"ל, שעליה הורה שר הביטחון משה יעלון, הסתיימה.

מהבדיקה עולה כי המידע שנמצא בידי הארגון הוא בסיווג שמור, שאינו נחשב גבוה. מאחר שמדובר באזרחים, הוחלט להעביר את החומרים להמשך בדיקה בשב"כ. לדברי הגורם במערכת הביטחון, "חייל שנחשף בשירותו הצבאי למידע מסווג ומעבירו לאחר שחרורו לגורם בלתי מורשה, פועל באופן פסול ועלול לבצע עבירה פלילית חמורה".

בשבוע שעבר פורסם בערוץ 2 כי במהלך ראיונות עם חיילים משוחררים אוסף הארגון מידע על פעילות מבצעית. הכתבה ששודרה בערוץ 2 מתבססת על הקלטות שצולמו באמצעות מצלמה נסתרת על ידי פעילי ארגון "עד כאן" שחדרו לארגוני שמאל כדי לאסוף מידע מפליל עליהם.

בכתבה נראים פעילים של שוברים שתיקה גובים עדויות מחיילים משוחררים ושואלים אותם, בין השאר, על התרעות בנוגע למנהרות בגבול רצועת עזה, על כלים שצה"ל מפעיל ועל מיקום כוחות ונהלים מבצעיים. בעקבות שידור הכתבה אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי "ארגון שוברים שתיקה חצה קו אדום נוסף", והוסיף כי "גופי החקירה הביטחוניים בודקים את הנושא".

אתמול הסתייג יעלון מדברים שאמר על שוברים שתיקה ולפיהם איסוף המידע על ידי הארגון הוא בגידה. יעלון הסביר כי מדובר בבגידה רק אם המידע נמסר לאויב. לטענתו, הארגון והחיילים שהעידו עברו עבירת ביטחון מידע. ביום שני השבוע אמר יעלון כי השאלות שהארגון שואל חיילים, הנוגעות לסודות מבצעיים הן בגידה, בין שהמידע מתפרסם ובין שהוא נשמר בידי הארגון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ