הוארך מעצרו של החייל החשוד ברצח מחבל בחברון

התובע הצבאי אמר בדיון בהארכת מעצרו של החייל כי הוא הודה במעשה אך טען שירה כי חש סכנה לחייו. בסרטון נוסף מהאירוע נשמע אדם אומר לנוכחים לא לגעת במחבל מחשש למטען

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

מעצרו של החייל החשוד ברצח מחבל בחברון הוארך היום (שישי) בחמישה ימים. בין השאר כתב שופט בית הדין הצבאי, סא"ל רונן שור, כי "חומר החקירה מצביע על חשד סביר כי הירי בוצע שלא כדין". שור נעתר לבקשת ההגנה ואסר לפרסם את שמו של החייל וכל פרט מזהה אחר. 

ל"הארץ" נודע היום כי חוקרי המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) הודיעו לחייל בחקירתו כי הוא חשוד ברצח. מוקדם יותר ביקש התובע הצבאי, סא"ל אדורם ריגלר, להאריך את מעצרו של החייל בשישה ימים ואמר כי החשוד מודה במעשה אך טוען שירה במחבל, משום שחש כי הוא נמצא בסכנת חיים. עורך דינו של החייל אילן כ"ץ אמר כי הוא טוען שפעל בהתאם להוראות הפתיחה באש.

החייל מובא להארכת מעצר בבית הדין הצבאי ביפו, היום
החייל מובא להארכת מעצר בבית הדין הצבאי ביפו, היוםצילום: עופר וקנין

במהלך חקירתו ביממה האחרונה במצ"ח מסר החייל גרסה שהתפרשה על 28 עמודים. בין השאר טען כי הוא הזהיר את האנשים שעמדו ליד המחבל וצעק להם לזוז. עו"ד כ"ץ, המייצג את החייל יחד עם ארבעה עורכי דין נוספים, אמר בדיון: "השארתו במעצר מהווה סטירת לחי ללוחם, למשפחתו ולכלל לוחמי צה"ל. לא מדובר בעבריין, נהפוך הוא".

בדיון הודיעה התביעה הצבאית כי היא אינה מתנגדת לבקשת עורכי דינו לאסור פרסום של כל פרט שעשוי לזהות אותו. בני משפחתו של החייל הגיעו ללוות אותו לדיון, ויחד איתם גם חבר הכנסת לשעבר שרון גל.

בתיעוד נוסף של האירוע שפורסם היום נראים כוחות ההצלה מפנים מהמקום את החייל שנדקר, רגעים לפני שירה החייל בראשו של המחבל. ניתן לשמוע בסרטון אדם צועק כי אחד המחבלים עדיין בחיים, וכן נשמעת קריאה שלא להתקרב אליו מחשש שהוא נושא מטען. "יש עליו כנראה מטען. שימו לב עד שלא בא חבלן לא נוגעים בו", אומר אחד הנוכחים במקום. על אף החשש שהביע, הנוכחים לא מתפנים וממשיכים לעמוד לצד המחבל בקרבת מקום.

החייל, חובש בגדוד שמשון של חטיבת כפיר, קיבל ביום העצמאות האחרון תעודת "לוחם מצטיין גדודי". בתחילת הסרטון, שצולם אתמול על ידי תושב השכונה, נראה החייל סמוך לחייל הנוסף שנדקר, מלווה אותו כאשר הוא נכנס לאמבולנס. רק לאחר מכן, כאשר האמבולנס מתחיל לנסוע, נראה החייל משוחח עם לובש מדים נוסף, ואז דורך את נשקו ויורה במחבל הפלסטיני שהיה שרוע על הקרקע.

לפי הנחיות ופקודות הצבא, לאחר הרחקת האיום מכוחות הביטחון ומהאזרחים, יש להגיש טיפול רפואי למחבלים - דבר שלא נעשה אתמול בחברון.

עורך דינו של החייל תיאר אמש בכלי תקשורת כי אין לדעת האם אותו מחבל נשא עמו חגורת נפץ, אך בצבא התייחסו לגרסה זו בספקנות רבה. הירי בוצע רק בשלב מאוחר אחרי התקרית. אם אכן היה חשש של ממש בקרב הכוחות, היה מצופה מהם קודם להרחיק את הנוכחים מהמקום. בנוסף, בסרטון נראה החייל עושה צעד לעבר הפלסטיני ואז יורה בראשו בנוכחות שני קצינים, אחד מהם בדרגת רס"ן. אם אכן חשש החייל היורה כי הפלסטיני נושא עמו מטען, ירי לעברו היה יכול להביא לפיצוצו.

קצין בצבא אמר אתמול כי עוד לפני הפצת הסרטון החלו בחטיבת כפיר לערוך תחקיר אודות המקרה. מצ"ח צפויה לחקור לא רק את החייל היורה, אלא גם את מפקדיו ואת החיילים והקצינים שנראים בסרטון ובהם את מי ששוחח עם החייל שניות לפני דריכת הנשק. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ