שני תושבי מזרח ירושלים מואשמים בתכנון פיגוע בירושלים בשם דעאש

על פי הפרקליטות, השניים נפגשו ורכשו חומרים במטרה לייצר מטען חבלה בעזרת מטחנת קפה ולפגוע ברכב של כוחות הביטחון. אחד מהם ניסה ללא הצלחה להתגייס לשורות דעאש בסוריה

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון

פרקליטות מחוז ירושלים הגישה היום (שני) כתב אישום נגד שני תושבי צור באהר, מועסב עליאן (23) וסמיר עבד רבו (38), בגין עבירה של קשירת קשר לסיוע לאויב בזמן מלחמה ועבירות נוספות, ביניהן מגע עם סוכן חוץ, חברות בארגון טרור ותמיכה בארגון טרור. השניים מואשמים בכך שתכננו לבצע פיגוע ברכב כוחות הביטחון בירושלים בשם ארגון דעאש.

על פי כתב האישום, מראשית שנת 2014 החל מועסב עליאן לתמוך בארגון דאעש. אשתקד החל ללמוד בקבוצה שהטיפה לאידיאולוגיית הארגון. הנאשם ראה עצמו עליאן כחלק מדאעש, הזדהה עם הארגון ותמך בו, ובהמשך לכך החליט להצטרף לארגון בסוריה ולהילחם בשורותיו.

במהלך אוקטובר 2015 יצא עליאן לירדן, על מנת שיונפק עבורו דרכון מקומי שאיתו יוכל להגיע לטורקיה ומשם לחצות את הגבול לסוריה. בעת ששהה בירדן הוא נעצר על ידי השלטונות הירדנים, נחקר על ידם במשך מספר ימים וגורש בחזרה לישראל. לאחר שחזר לישראל, החל לאסוף כסף על מנת לפנות לקונסוליה הטורקית כדי לקבל אישור נסיעה למדינה, וניסה לברר אם יש אפשרות להגיע לסוריה דרך סיני.

עוד עולה מכתב האישום, במהלך התקופה הזו למד סמיר עבד על דאעש באינטרנט ועקב אחר פעילותו. בסוף 2015 השניים קשרו קשר עם אדם אחר כדי לייצר מטען חבלה ולהפעילו נגד רכב של כוחות הביטחון בירושלים, בשם דאעש. עליאן ביקש להוציא לפועל את הפיגוע ופנה לעבד רבו, לו יש ידע קודם וניסיון מעשי בהכנת מטעני חבלה. באוקטובר רכשו הנאשמים טלפון סלולרי שישמש כשלט רחוק להפעלת המטען, מטחנת קפה לטחינת החומרים הנצרכים לייצור המטען, מד אמפר ואבקת תחמוצת ברזל.

לוחמי דעאש בשיירה בתל אביאד בצפון סוריה, ב-2015צילום: אי־פי

בכתב האישום נטען כי במעשיהם השניים קשרו קשר לעשות מעשה שיש בו כדי לסייע לאויב במלחמתו נגד ישראל, בכוונה לסייע לאויב במלחמתו נגד ישראל. הפרקליטות ביקשה לעצור אותם עד תום ההליכים המשפטיים נגדם.

מוקדם יותר החודש הוגש בבית המשפט המחוזי בנצרת כתב אישום נגד שני תושבי העיר, המואשמים שתמכו בארגון דאעש ויצרו קשר עם איש הארגון בסוריה. לפי כתב האישום, השניים תכננו לירות באנשי כוחות הביטחון בעפולה, במעבר גלבוע ובירושלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ