נתניהו הורה ליעלון לא להחזיר יותר גופות מחבלים לידי הרשות הפלסטינית

החלטת רה"מ עומדת בניגוד לעמדת שר הביטחון, הרמטכ"ל ומתאם הפעולות בשטחים, שסבורים כי הדבר עלול להלהיט את הרוחות בצד הפלסטיני. בסביבת נתניהו סירבו להסביר את הרקע להחלטה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח אתמול (ראשון) עם שר הביטחון משה (בוגי) יעלון והורה לו לא להחזיר יותר גופות מחבלים שנמצאות בידי צה"ל לידי הרשות הפלסטינית - כך מסרו מקורות בלשכת ראש הממשלה. בסביבת נתניהו סירבו לומר מה היה הנימוק או הרקע להחלטתו.

על הנחייתו של נתניהו ליעלון דווח הערב לראשונה בערוץ 2. החלטת נתניהו התקבלה בניגוד לעמדת יעלון, הרמטכ"ל גדי אייזנקוט ומתאם הפעולות בשטחים האלוף יואב מרדכי, שסבורים כי אי החזרת גופות לידי הרשות הפלסטינית עלולה להגביר את המתיחות ולהלהיט עוד יותר את הרוחות בצד הפלסטיני. יעלון גם התנגד למהלך ברמה הערכית וטען כי ישראל אינה צריכה "לסחור בגופות".

יעלון ונתניהו בכנסת, נובמבר 2015צילום: אוליבייה פיטוסי

בשלושת החודשים האחרונים התנהל ויכוח בקבינט בין יעלון לבין השר לביטחון פנים גלעד ארדן בנושא החזרת גופות המחבלים למשפחותיהם. ארדן הורה למשטרה לא להחזיר גופות של מחבלים ממזרח ירושלים לידי משפחותיהם, אלא אם אלה יסכימו לשורה של תנאים והגבלות בכל הנוגע לאופן בו תתקיים ההלוויה. ארדן והמשטרה טענו כי רצו למנוע קיומן של הלוויות המוניות שילהיטו את הרוחות.

במשך כל התקופה נמנעה המשטרה בהוראת ארדן מהחזרת גופות מחבלים ממזרח ירושלים לידי משפחותיהם, בעוד שצה"ל החזיר גופות של מחבלים מהגדה המערבית לידי משפחותיהם. הרשות הפלסטינית העלתה את סוגיית חזרת הגופות בפני גורמים בינלאומיים שונים והשתמשה בנושא לניגוח ישראל מבחינה מדינית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ