שרת המשפטים על החייל מחברון: "הקיזו את דמו ועשו לו משפט שדה"

שקד הוסיפה כי "כולם צריכים לשמור על שקט" עד תום החקירה. הכנסת אישרה בקריאה ראשונה הצעה לאסור פרסום שם חייל בהליכים הנוגעים לפעילותו המבצעית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
החייל בדיון להארכת מעצרו בבית הדין הצבאי בקסטינה, היום

שרת המשפטים איילת שקד התייחסה הבוקר (רביעי) להרג המחבל בחברון וגיבתה את החייל היורה: "הקיזו את דמו ועשו לו משפט שדה מבלי שבכלל ביררו את כל העובדות".

את הדברים אמרה שקד בתוכנית "מה בוער" בהגשת רזי ברקאי בגלי צה"ל. "ברגע שמחליטים לפתוח בחקירת מצ"ח לא צריך לדבר, בטח לא בתקשורת, על הפרטים שנמצאים תחת חקירה. לא היה ויכוח ציבורי שצריך לחקור את העניין. אבל היה זעם מוצדק שעושים לחייל משפט שדה ופוגעים בו מבלי שסיימו את החקירה ודבר כזה אסור שיקרה", אמרה.

כשנשאלה שקד אם להכתיר חייל כגיבור זה לא משפט שדה כשלעצמו, אמרה: "אבל תחשוב איך הכל התחיל – הכל התחיל מזה שהקיזו את דמו ועשו לו משפט שדה מבלי שבכלל ביררו את כל העובדות... אני אומרת לכל הצדדים, בוא ניתן לשופטים לעשות את עבודתם. יש פרקליטות צבאית מאד חזקה בראשה עומד פצ"ר, ורק שהדברים יסתיימו צריך לדבר. הסיבה שהתחיל גם כל הגל הזה לטובת החייל זה מכיוון שעשו לו משפט שדה מבלי שידעו את כל העובדות מבלי שהחקירה הסתיימה".

שרת המשפטים הוסיפה כי "כולם צריכים לשמור על שקט. צריך לשמור על שקט על מנת לשמור על כבודו של החייל ועל כבודו של צה"ל ועל כבודם של כל מי שמעורב בחקירה".

השרה שקד בישיבת מפלגת הבית היהודי בכנסת, השבועצילום: אוליבייה פיטוסי

הדים לתקרית הרג המחבל בחברון נשמעו היום גם מצד חברי כנסת נוספים. ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני) תקפה במליאת הכנסת את ראש הממשלה בנימין נתניהו, שלא הגיב להבעת התמיכה של שרי הממשלה וחברי הכנסת בחייל שירה במחבל המנוטרל בחברון. "עיני אזרחי המדינה נשואות גם לבית הזה ולערכים שיוצאים וממנו, וזה לא זמן לא לפגוע בערכים האלה, לא לשתוק אדוני ראש הממשלה, ולא ללכת בין הטיפות. זה הזמן להגן על הערכים האלה", אמרה.

בעת דיון במליאה בהצעת החוק לאסור את פרסום שמו של חייל בהליכים הנוגעים לפעילותו המבצעית, שעברה בקריאה ראשונה, אמרה לבני כי "ההצעה נועדה להגן, ולא לעשות סיבוב על צה"ל, כפי שעושים חברי הבית בעת האחרונה. אלה שעושים סיבוב על צה"ל מציגים את עצמם כאילו הם עומדים לצד צה"ל, אבל מי שמציג את שר הביטחון כמתחנף ל'בצלם', בעצם רוצה לפגוע בערכי צה"ל. ואם ראינו את ההפגנה יחד עם 'הצל', שמוביל את המהלך - אתם יכולים להיות צבא הצל, אנחנו נמשיך להיות צבא האור".

לבני הקריאה במליאה את האיגרת ששלח הבוקר הרמטכ"ל גדי איזנקוט לחיילי צה"ל, בה נכתב: "המפקדים, ואני בראשם, נוסיף לתת גיבוי לכל חייל שישגה בלהט הקרב מול אויב המסכן חיי אזרחים וחיילים. עם זאת, לא נהסס למצות את הדין עם חיילים ומפקדים שיחרגו מאמות המידה המבצעיות והמוסריות שעל פיהן אנו פועלים. השמירה על צה"ל וערכיו אינה זכות אלא חובה".

ח"כ עמר בר-לב (המחנה הציוני), שעלה לנאום אחרי לבני, השיב לביקורת שנמתחה על  הרמטכ"ל ושר הביטחון שלא המתינו לסיום חקירת מצ"ח לפני שגינו את הירי בחברון, והסביר כי השניים התבטאו לאחר שקיבלו את תוצאות התחקיר המבצעי שצה"ל ערך לאירוע באותו יום. "אני חושב שנכון היה שגם הרמטכ"ל וגם שר הביטחון יאמרו את המסקנות לציבור בצורה ברורה, והמסקנה של התחקיר המבצעי היתה שהחייל לא פעל על פי הנורמות המקובלות ועל פי ערכי צה"ל. אם זו עבירה פלילית או לא, זה יתברר בסוף חקירת מצ"ח, והם יראו האם מומלץ או לא להעמיד אותו לדין – אלה שני דברים שונים לחלוטין". חברי כנסת מסיעת ישראל ביתנו התפרצו לדבריו וטענו שאסור לו להתייחס לתוצאות התחקיר הצבאי תוך כדי חקירת מצ"ח אך בר-לב ענה שהם טועים.

אחריו עלה לדוכן ח"כ אורן חזן (ליכוד) ואמר: "אני שומע שמכנים את החייל 'סרח עודף', 'חייל שסרח'. היום מכנים אותו כבר יגאל עמיר. אדוני בוגי יעלון, אתה השתגעת? הורים ואמהות מסתמכים עליך בידיעה שיש מי ששימור על הילדים שלנו. הם רוצים שיהיה מי שייתן להם את הרוח הגבית. כל השיח הזה לא היה לולא איבדתם קצת את הכיוון. הוא לא סרח, והא בטח שלא יגאל עמיר. אני מתפלא עליכם בשמאל איך אתם לא הגבתם לאמירה הזאת?".

חזן הוסיף כי "חיילים שיוצאים לקרב ומגלים שבסוף היום מחשש לביקורת בינלאומית זורקים אותם לחזית – זה פסול. כל הסיפור שסיפרו לתקשורת הוא שקרי. חקירת מצ"ח עוד לא נגמרה, אבל פה בבית מדברים. הגיע הזמן שאנחנו כולנו נאחד כוחות ונגיד לחיילי צה"ל: אתם לא לבד, אנחנו נשמור עליכם".

ח"כ נחמן שי (מחנה ציוני) ענה לו כי "אנחנו מכבדים את צה"ל וחושבים שהם נושאים במשימה לאומית קשה ומורכבת, שנעשית בזהירות וברגישות, מתוך הבנה שמדינת ישראל ועם ישראל חייבים להתנהג אחרת ממדינות אחרות ועמים אחרים. והקוד האתי של צה"ל, שאותו חידש הבוקר הרמטכ"ל, הוא נר לרגלינו, לרגלי עם ישראל כולו. וכך צריכה לעשות גם כנסת ישראל". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ