החשד נגד החייל היורה מחברון שונה מרצח להריגה

בדיון בבית הדין הצבאי אמר התובע סא"ל אדורם ריגלר כי החייל ירה במכוון וללא צורך מבצעי במחבל וציין כי מפקד הגדוד שלו אמר כי אינו מאמין לגרסת החייל שחשש לחייו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הדיון בהארכת מעצרו של החייל שירה במחבל פצוע בחברון, היום

התובע הצבאי סא"ל אדורם ריגלר הודיע היום (חמישי) בדיון בהארכת מעצרו של סמל א', החייל שירה במחבל פלסטיני בעודו שרוע על הקרקע בחברון, כי הוא חשוד בהריגה. לאחר מעצרו של החייל בעקבות הירי לפני שבוע, הודיעו לו חוקרי מצ"ח כי הוא חשוד ברצח. התביעה מבקשת להאריך את מעצרו של החייל החשוד בשבוע נוסף. לדברי ריגלר, נתיחת גופתו של המחבל תתבצע כבר ביום ראשון הקרוב, לאחר שהיום דחה בג"ץ את עתירת משפחתו, שדרשה כי פתולוג מטעם הרשות הפלסטינית ישתתף בנתיחה ולא רק ישקיף עליה.

"הראיות מעלות לטעמנו חשד חמור כלפי החשוד", אמר ריגלר. "טיב החשד, ממנו נובעת מסוכנות צבאית, כמו גם צורכי החקירה הנוספים, מחייבים את הארכת מעצרו". ביום שישי האחרון הוארך מעצרו של החשוד בחמישה ימים ושלשום - ביומיים נוספים.

הפרקליטות הצבאית ערכה דיונים פנימיים בנוגע לסעיף שבו יוחשד החייל. הדיונים עסקו ברכיבי העבירה ובשאלה האם הראיות שנאספו מצדיקות חשדות לרצח. מסיבה זו התביעה הצבאית מיאנה להצהיר באופן רשמי אם האישום יהיה רצח או הריגה, כאשר לבסוף הוחלט כי החשד שיופנה כלפי החייל הוא הריגה. 

ריגלר טען בדיון כי החייל ירה במכוון וללא צורך מבצעי במחבל והדגיש כי גרסת החשוד, לפיה ירה כי חש סכנה לחייו, הופיעה רק "שעות לאחר האירוע". עוד אמר התובע הצבאי, כי מפקד הגדוד של החייל, סא"ל דוד שפירא, אמר כי כששמע את גרסת החייל - לא האמין לה. התובע הוסיף כי חייל אחר העיד שלא הבין שהחייל מתכוון לירות במחבל ואם היה מזהה את כוונתו, היה עוצר אותו.

לדברי התובע, המ"פ העיד כי בעודו מסתכל על המחבל ומזהה שהוא חי - ראה את הפגיעה בראשו מהירי של החייל החשוד.

בדבריו בפני השופט הצבאי התייחס סא"ל ריגלר לאמירות החייל לפני ואחרי הירי. "בתשובה לשאלה של מפקד הפלוגה, שהיה במקום ועמד בסמוך מאוד למחבל, אשר שאל את החשוד מדוע ביצע את הירי, השיב לו החשוד: 'המחבל חי, הוא היה צריך למות'", אמר ריגלר."באמירות אלו יש משום ראשית הודאה שיש בה גם ללמד על המניעים לביצוע הירי", הוסיף. בהמשך אמר ריגלר כי אין בציטוטים משום טענה על סכנת חיים והם מעידים על מניעיו של החשוד ועל הלך רוחו בזמן אמת. התובע הצבאי הדגיש כי גרסת החשוד אודות תחושת סכנת החיים "התפתחה בהמשך".

"בשעה שהמחבל שרוע על הקרקע במשך מספר דקות, ניתן לראות מספר לא קטן של מפקדים, חיילים ואזרחים, מטפלים בחייל הפצוע ובזירה", תיאר ריגלר בדיון את תיעוד האירוע שפורסם בשבוע שעבר. "ניתן גם לזהות את החשוד מגיע אף הוא לזירה, ומסייע בטיפול לחייל הפצוע. בשלב מסוים לאחר פינויו של החייל הפצוע, כמה דקות לאחר שהמחבל שכוב על הקרקע, ניתן לראות את החשוד הולך ובנקודה מסוימת מרים דבר מה - מדובר כנראה בקסדתו - ומשם מתחיל לצעוד לכיוונו הכללי של המחבל ששכב על הקרקע".

ריגלר המשיך ותיאר: "בשלב זה, בלי שקורה שום דבר מיוחד, ומבלי שניתן להבחין בבהילות או בסימנים אחרים של סכנה מצד הסביבה ואף מצד החשוד עצמו, ניתן לראות את החשוד עוצר ליד חייל, נראה שהוא מעביר לו דבר מה, שהוא אוחז בו, כנראה הקסדה, דורך את הנשק, מסמן מחווה כלשהי, כנראה לאנשים עומדים סמוך שיזוזו, ובקור רוח יורה מטווח קצר ירי מכוון לעבר ראשו של המחבל".

בג"ץ דחה הבוקר עתירה של משפחת המחבל ההרוג ומועדון האסיר הפלסטיני, בה דרשו לאפשר לפתלוג פלסטיני להיות שותף לתהליך נתיחת הגופה או למסור את הגופה למשפחה לקבורה ללא נתיחה. בפסק הדין קבע השופט יורם דנציגר כי הנתיחה תבוצע על ידי פתולוג מהמכון לרפואה משפטית באבו כביר ורופא-פתולוג מטעם המשפחה יהיה רשאי להיות נוכח בה, להעיר הערות ולבקש מהמנתח לבצע פעולות שונות. אולם הסמכות להכריע אם להיעתר לבקשות שמורה לרופא המנתח. 

החייל החשוד נעצר ביום האירוע ונחקר כמה פעמים בידי המשטרה הצבאית. תחילה אמרו לו חוקרי מצ"ח כי הוא חשוד ברצח, אך בבקשה האחרונה להארכת מעצר לא ציינה הפרקליטות עבירה מסוימת שבה הוא חשוד. בדיון בהארכת מעצרו ביום שלישי אמר ריגלר כי הפרקליטות מנסה "לגבש עבירות - חלקן כולל עבירות ההריגה". עבירות ההריגה כוללות רצח, הריגה וגרימת מוות ברשלנות.

חוקרי מצ"ח גבו עדויות מחיילים ומקצינים שהיו בזירה, ביניהם גם החייל שנפצע קל עד בינוני מדקירת אחד המחבלים. החייל החשוד טען בחקירתו כי ירה כיוון שחש כי הוא נמצא בסכנת חיים. במצ"ח עידכנו כי החייל החשוד משתף פעולה עם החוקרים ומשיב על שאלותיהם, אך סירב לעבור בדיקת פוליגרף. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ