ראש מטה חיל האוויר: מרוץ החימוש של מדינות באזור מאיים על היתרון של צה"ל

תא"ל טל קלמן אמר כי ישנו רכש של מטוסים, טילי קרקע-אוויר ונשק בליסטי במאות מיליארדים בקרב מדינות באזור. "יש כאן פוטנציאל לשחיקת היתרון האיכותי של צה"ל"

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

תא"ל טל קלמן, ראש מטה חיל האוויר, אמר הבוקר (ראשון) כי מרוץ חימוש הנשק של מדינות באזור עלול להביא לשחיקת היתרון האיכותי של צה"ל ושל חיל האוויר. הקצין הבכיר נאם בכנס הביטחון של מכון פישר וישראל דיפנס ואמר כי מרוץ החימוש התעצם, ומדינות באזור מתחמשות בנשק מתקדם במאות מיליארדים. בין היתר, ציין הקצין, מדובר ברכישת מטוסים, טילי קרקע-אוויר, ונשק בליסטי. "יש פה סכנה מאוד גדולה, כי האויב של היום יכול להיות הידיד של מחר, והידיד של היום יכול להיות האויב של מחר. יש כאן בשנים האחרונות פוטנציאל לשחיקת היתרון האיכותי של צה"ל ושל חיל האוויר", אמר תא"ל קלמן.

בדבריו התייחס תא"ל קלמן לקליטת מטוסי האף-35 בישראל, וציין כי בעיניו המטוס נועד גם "לשימור היתרון" של צה"ל, וגם יהווה "מרכיב משמעותי בהרתעה של מדינת ישראל". לדברי הקצין, כבר בשבועות הקרובים צפוי לצאת להסבה בחו"ל צוות הטייסים של מטוס האף-35 ("אדיר", כפי שמכונה בחיל האוויר). באמצע דצמבר יגיעו לישראל שני המטוסים הראשונים, ולפי התוכנית בחיל, עוד בשנת 2017 יהיה לצה"ל יכולת מבצעית בשימוש במטוסים אלו. 

ראש מטה חיל האוויר, תא"ל טל קלמן, היוםצילום: שי נווה

הקצין התייחס גם לפעילות האיראנית באזור, ואמר כי "הסכם הגרעין ללא ספק הרחיק את האיום הגרעיני", אך הוסיף כי איראן "מזינה לתוך המזרח התיכון הרבה מאוד נשק לארגונים שמכוונים נגד מדינת ישראל". בנוגע לפעילות ארצות הברית ורוסיה בסוריה ובלחימה כנגד דאעש, אמר תא"ל קלמן כי פעילות הקואליציות באזור "מחייבת אותנו לשמור על האינטרסים של מדינת ישראל בתיאום ובהתאמה".

ראש מטה חיל האוויר הגיב גם לפרסומים בנוגע לתפקוד המטוס החדש ולעלויותיו הגבוהות. "אני שומע טענות רבות, לכאן ולכאן, על האף-35, בעיקר בתקשורת. הקשר בינן למציאות ולנתונים הוא נמוך. מצד אחד אני שומע אמירות על עיכובים ובעיה במבצעיות של המטוס - מצד שני יש כבר מבצעיות במארינס", הסביר הקצין. "מצד אחד יש טענות כי המטוס יקר בצורה חריגה, והמציאות היא שהמטוס זול יותר ממטוסים אחרים בשוק, ומחירו נמצא בירידה. אין ספק שיש פה פרויקט גדול ומורכב, ויש גם סיכונים, אך כמו כל פרויקט בפיתוח, אתה מנהל את הסיכונים". הבוקר פורסמו בכלכליסט פרטים חדשים על התקלות שהתגלו במטוס ובתהליך הפיתוח שלו.

הקצין אף התבטא בנוגע לערכי צה"ל ולמוסר בלחימה, על רקע ירי החייל בחברון במחבל פצוע בעודו שרוע על הקרקע. "אנחנו חיל שמוסר בלחימה וערכים עם נר לרגליו. כשלוקחים את הלחימה לסביבה אורבנית מאתגרים מאוד את סוגיות המוסר. צה"ל עושה את זה ברמה חריגה לטובה, שלא בהכרח מאפיינת את כל הצבאות בעולם - ואני גאה בכך", אמר.

מטוס אף-35 בארצות הברית, לפני כחודשייםצילום: רויטרס

לפני כחצי שנה אמר בכיר ביטחוני אמריקאי כי שר הביטחון ובכירים ישראלים הביעו התנגדות למכירת מערכות נשק אמריקאיות מתקדמות למדינות המפרץ בעקבות הסכם הגרעין עם איראן. "היו כמה יכולות מפתח צבאיות שהישראלים היו רוצים שלא יהיו למדינות המפרץ. אלה גם דברים שעלו לפני ההסכם עם איראן", אמר אז הבכיר. לאחר ההכרזה על הסכם המסגרת בין איראן לבין המעצמות זימן הנשיא אובמה את מנהיגי מדינות המפרץ כדי לדון בהגדלת הסיוע האמריקאי אליהן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ