ניתוק החשמל לגדה: הסדר זמני בין הרשות לחברת החשמל

השיבושים באספקת החשמל לערי הגדה יוקפאו לאור התחייבות הפלסטינים להעביר מיידית 20 מיליון שקלים מתוך חוב של 1.74 מיליארד. במקביל יחל משא ומתן במטרה להגיע להסדר על כלל החוב

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

חברת החשמל הגיעה הבוקר (רביעי) להסדר זמני עם הרשות הפלסטינית, לפיו הרשות תעביר עוד הבוקר 20 מיליון שקלים עבור מניעת צמצום אספקת החשמל בשטחי הגדה, מעבר לתשלומים השוטפים. במקביל יחל מיידית בין הצדדים משא ומתן אינטנסיבי בלוח זמנים קצר במטרה להגיע להסדר על כלל החוב.

מחברת החשמל נמסר כי אם תוך שבוע ימים לא יגיעו הצדדים לכדי הבנות, החברה "תשוב לבצע פעולות למניעת תפיחת החוב הקיים", שעומד על כ-1.74 מיליארד שקלים.

לפי גורמים פלסטינים וישראלים, הלילה והבוקר התקיימו מגעים בין ראש רשות האנרגיה הפלסטינית, ד"ר עומאר כתאני, לבין יו"ר דירקטוריון חברת החשמל, יפתח רון טל, במטרה להגיע לנוסחה להסכם על הקפאת צמצום אספקת החשמל בגדה, להסדרת החוב של הרשות הפלסטינית ולסיכום על תעריפים.

בעקבות ההסדר מסר רון טל כי "כפי שאמרתי אמש, לא ששנו לבצע את הצעדים הקשים האלה ואני שמח שיש היענות מהצד הפלסטיני גם להעביר סכום מיידי על חשבון החוב ולהגיע להסדר, פעם אחת ולתמיד, ולהסיר את הגיבנת שחברת החשמל נושאת על כתפיה".

מכולת בבית לחם בזמן הפסקת חשמל, השבועצילום: מחמוד עליאן

יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה שהיה מעורב במגעים לקידום הסדר בין חברת החשמל לרשות, אמר בתגובה: "אני שמח שאחרי שיחות עם כל הגורמים מצאנו פשרה זמנית שתחדש את זרם החשמל לכל הגדה, מדובר היה בענישה קולקטיבית אסורה וחמורה". עם זאת, לדברי עודה "גם בנושא זה כמו בכל הסוגיות הקשורות לחיים בשטחים הכבושים, מדובר בפלסטרים זמניים כי לא יכול להיות פתרון קבע מלבד הקמת מדינה פלסטינית עצמאית".

הלחצים שהופעלו על הרשות בימים האחרונים וההסדר הזמני, שהושג כעת, נעשו בידיעתו של שר התשתיות והאנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ. השר שטייניץ בירך על מעורבותו של ראש הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, במציאת הפיתרון הזמני.

עודה פנה אתמול במכתב לשטייניץ בנוגע לניתוקי החשמל היזומים, ואמר כי "צעדים אלו נחשבים להתעמרות באוכלוסייה אזרחית רחבה ובענישה קולקטיבית קשה, הפוגעת באנשים רבים ללא שום הצדקה. יתרה מכך, פעולות חוזרות אלו של הגבלות וצמצומים נחשבים לסנקציה של מדינת ישראל המופעלת על אוכלוסייה אזרחית". עודה קרא לשר לפעול לעצירת השיבושים ולהפסיק את תוכנית הפעולה של חברת החשמל הישראלית.

אתמול צמצמה חברת החשמל את אספקת החשמל למרכז העיר חברון בגדה המערבית. זאת במסגרת תוכנית הפעולה שיזמה החברה, לפיה בכל יום במהלך השבועיים הקרובים תשובש ותצומצם אספקת החשמל באיזור אחר ברחבי הגדה, בשל הצטברות חובות גדולים של הרשות הפלסטינית. היום היו צפויים שיבושים באיזור רמאללה.

בתגובה לצעד הגישה חברת החשמל של מזרח ירושלים עתירה דחופה נגד המדינה ונגד רשות החשמל, ובה דרשה להימנע מלהגביל את אספקת החשמל לחברה בעתיד ללא תיאום מראש וקבלת אישורים מן הגורמים הרלוונטיים. בעתירה ביקשה החברה גם לקבל צו ביניים שיורה על מניעת יישום הגבלות החשמל עד להכרעת בית המשפט בעניין.

בעתירה, שהוגשה באמצעות עורכי הדין מיכאל גינסבורג וענת קליין, נטען כי "ההתנהלות של חברת החשמל מהווה ענישה קולקטיבית ובלתי מידתית, תוך התעלמות בוטה מפגיעה בציבור צרכנים המשלם את חשבונות החשמל כסדרם, ובאופן המונע משאב חיוני ונצרך כחשמל מצרכני קצה, באופן שפוגע בזכויות הבסיסיות של חוק יסוד כבוד האדם וחירותו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ