מפגינים פרו-פלסטינים קטעו את נאום ברקת באוניברסיטת סן פרנסיסקו

שוטרים הוזעקו לאולם לנוכח הקריאות להמשך האינתיפאדה, אך ראש העיר ירושלים התעקש להמשיך ולענות לשאלות. "מי שחושב שבהסתה פרועה יצליח להשתיק אותנו טועה טעות חמורה"

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המפגינים הפרו-פלסטינים במהלך נאום ברקת, לפנות בוקר
ניר חסון
ניר חסון

עשרות מפגינים פרו-פלסטינים התפרצו לפנות בוקר (חמישי) להרצאה של ראש העיר ירושלים ניר ברקת בקמפוס אוניברסיטת סן פרנסיסקו. המפגינים נכנסו לאולם כשהם עוטים כאפיות ודגלי פלסטין, וחלקם קראו להמשכה של האינתיפאדה, לסיום הכיבוש ולקץ מדינת ישראל. הם ביקשו לגרש את ברקת מהקמפוס וכינו את ישראל "מדינת טרור ואפרטהייד". 

שוטרים ומאבטחים הוזעקו למקום כדי להגן על ברקת, שהתעקש להמשיך את השיחה עם הסטודנטים במקביל להפגנה הרועשת. בשלב מסוים הוא אף עזב את הבמה כדי לשבת עם כמה מהם וענה על שאלות רבות עד לסיום ההרצאה. ברקת נמצא בימים אלה בעיצומו של מסע הרצאות על ירושלים בקמפוסים בארה"ב ומחר יופיע בפני מאות סטודנטים באוניברסיטת קולומביה שבניו יורק.

"מי שחושב שבקריאות לאלימות ובהסתה פרועה יצליח להשתיק אותנו או להסיט אותנו מעמדותינו טועה טעות חמורה", אמר ברקת, "נמשיך לבנות, לפתח ולחזק את מדינת ישראל ובתוכה ירושלים המאוחדת ונמשיך להשמיע את עמדותינו ואת צדקת דרכנו במקומות אליהם נוזמן, גם במקומות בהם ינסו למנוע מאיתנו. הבעתי את מחאתי על ההתנהלות המבישה בפני נשיא האוניברסיטה וראש העיר סן פרנסיסקו ואמרתי להם שאסור להתיר הסתה מסוכנת כזו במדינה דמוקרטית ככלל ובקמפוסים בפרט".

הקריאות הגוברות והולכות של תנועת ה-BDS להחרים את ישראל ולהטיל עליה סנקציות מובילות מזה זמן רב למאבקים ולמחאות בקמפוסים בארה"ב. בכמה מהם אף צוירו צלבי קרס על דלתותיהם של ארגוני סטודנטים יהודיים. אחדים מהמאבקים המרים ביותר נערכו ברשת מוסדות החינוך הקשורים באוניברסיטת קליפורניה. רוב ארגוני הסטודנטים של הרשת אישרו הצעות להחרים את ישראל, אך אף אוניברסיטה לא עשתה זאת.

לפני כשבועיים אימץ חבר המנהלים של אוניברסיטת קליפורניה פה אחד הצהרה המגנה את האנטישמיות בקמפוסים שלו, והפך לגוף האוניברסיטאי הראשון שעשה כך מאז שתנועת ה-BDS הופיעה במוסדות להשכלה גבוהה בארה"ב. על אף שההצהרה אושרה פה אחד על ידי הגוף המנהל את האוניברסיטה, נשמעו התנגדויות נגדה בכל רחבי הקשת הפוליטית.

ארגונים פרו־פלסטינים התלוננו שמטרת ההצהרה למנוע התנגדות למדיניות ישראל, אקדמאים חששו שהיא תפגע בחופש הביטוי, וארגונים יהודיים — על אף ששיבחו אותה כצעד חשוב ראשון — הודיעו שהיא אינה יוצאת חזק מספיק נגד העוינות שבה נתקלים, לדבריהם, יהודים בקמפוסים של אוניברסיטת קליפורניה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ