טורקיה: התקדמות במו"מ עם ישראל, בקרוב ייסגרו הפערים האחרונים

סבב השיחות הבא נועד לסגור את הפערים האחרונים לפני השלמת ההסכם בין המדינות. לא ברור אם נפתרו המחלוקות בשני הנושאים המרכזיים: פעילות חמאס באיסטנבול והסגר על עזה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

משרד החוץ באנקרה הודיע כי בסבב השיחות שהתקיים אמש (חמישי) בלונדון בין צוותי המו"מ של טורקיה וישראל הושגה התקדמות לקראת סגירת הפערים והשלמה של הסכם פיוס בין המדינות. לפי ההודעה, הצוותים הסכימו כי ההסכם יושלם בסבב השיחות הבא שיתקיים בזמן הקרוב מאוד.

בשיחות בלונדון השתתפו שליחו של ראש הממשלה, יוסף צ'חנובר, וממלא מקום היועץ לביטחון לאומי, יעקב נגל. בראש צוות המו"מ הטורקי עומד תת-שר החוץ פרידון סינירלולו. פקיד ישראלי בכיר ציין כי הצדדים נועדו אמש במשך שעות ארוכות וסיימו את הדיונים לקראת חצות.

נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, עומד בחליפה מעל דוכן נאומים כלצדו דגל מדינתו

לא ברור עדיין אם הצדדים הצליחו בסבב המו"מ שהתקיים אתמול לסגור את הפערים בשני הנושאים המרכזיים שנותרו לא פתורים. מדובר בדרישת ישראל להפסיק את פעילות המפקדה הצבאית של חמאס באיסטנבול, והדרישה הטורקית שישראל תבצע הקלות מסוימות ברצועת עזה.

בשבוע שעבר אמר נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן בנאום במכון ברוקינגס בוושינגטון כי הוא מעוניין שישראל "תסיר את האמברגו" מעל עזה ותאפשר לטורקיה להעביר לרצועה ספינה לייצור חשמל. ואולם, פקיד ישראלי בכיר ציין כי בכל הנוגע לעזה, טורקיה לא תזכה למעמד מיוחד ברצועה. לדבריו, ישראל מוכנה לאפשר לה לפעול בעזה בהתאם לאותם תנאים בה פועלת כל מדינה אחרת שרוצה להעביר סיוע.

סוגיה נוספת שנותר לסכם הוא סדר הפעולות שיתרחשו לאחר חתימה על הסכם הפיוס. הפקיד הבכיר ציין כי רק לאחר שייסגרו כל התיקים בטורקיה נגד קציני וחיילי צה"ל, ישראל תעביר 20 מיליון דולר לקרן הומניטארית ממנה ישולמו פיצויים למשפחות האזרחים הטורקיים שנהרגו במהלך השתלטות לוחמי השייטת על האוניה "מאווי מרמרה".

בשבועות האחרונים מעביר ארדואן שורה של מסרים לירושלים לגבי רצונו להגיע להסכם פיוס, הן בפומבי והן בערוצים דיפלומטיים. הנשיא הטורקי נפגש בשבוע שעבר בוושינגטון עם ראשי הארגונים היהודיים הגדולים, ואמר להם כי הוא מקווה להגיע להסכם פיוס עם ישראל בהקדם. בנוסף, אחרי הפיגוע באיסטנבול בו נהרגו שלושה אזרחים ישראלים שלח ארדואן מכתב תנחומים לנשיא ראובן ריבלין. כמה ימים לאחר מכן התקיימה שיחת טלפון בין השניים ביוזמת ריבלין. השיחה, שנמשכה כשש דקות, עסקה אך ורק במתקפת הטרור בטורקיה ושני המנהיגים לא דנו במו"מ בין ישראל לטורקיה על הסכם הפיוס. זו היתה השיחה הראשונה בין הנשיא הטורקי לבין בכיר ישראלי מאז מארס 2013, כאשר ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח עם ארדואן והתנצל בפניו על הרג האזרחים הטורקים במהלך המשט לעזה.

ביום בו התקיימה שיחת הטלפון בין הנשיאים אמר נתניהו במסיבת עיתונאים שכינס, כי הוא מקווה שהמפגש הקרוב בין צוותי המו"מ של ישראל וטורקיה "יביא לתוצאה חיובית" ויאפשר את שיקום היחסים בין המדינות. "תמיד רצינו יחסים תקינים עם טורקיה ולא אנחנו שינינו את הכיוון של היחסים", אמר נתניהו, "אם הדבר יתאפשר נרצה לנרמל את היחסים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ