חיל האוויר מציע למאות מטייסיו לקצר את שירותם הצבאי בשנתיים - מדיני ביטחוני - הארץ

חיל האוויר מציע למאות מטייסיו לקצר את שירותם הצבאי בשנתיים

בצה"ל מבקשים לצמצם את מספר הקצינים בדרגת רב סרן, אשר מביאה עמה הטבות כלכליות רבות. צוותי האוויר חשים פגועים אך בחיל מדגישים: קבלת הדרגה לא מופיעה בחוזה

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
סיום מסדר כנפיים, בשנה שעברה
סיום מסדר כנפיים, בשנה שעברהצילום: גדי ימפל / דובר צה"ל
גילי כהן
גילי כהן

חיל האוויר מציע למאות טייסים לשנות את מסלול השירות שלהם בצה"ל ולקצרו בשנתיים, כך שישתחררו עוד לפני קבלת דרגת רב סרן - כך נודע ל"הארץ". חלק מהמשרתים בחיל מלינים כי ההצעה פוגעת בתנאים שלהם, בין היתר בקבלת דרגה, רכב והעלאה בשכר.

עד תחילת 2015 נדרשו חניכי קורס הטיס לחתום על שירות של תשע שנות קבע. זאת, בנוסף לשלוש השנים של קורס הטיס שבו הם מוכשרים לתפקידים השונים: טייסים, נווטים ומכונני טיסה. כחלק מתהליך האקדמיזציה של קורס הטיס שולב בהכשרת הטייסים גם פרק של לימודים גבוהים באוניברסיטת בן גוריון. מסלול זה כלל בשנתיים האחרונות, עד לתום מועד הקבע הראשוני, גם לימודים לתואר שני. 

כתוצאה מכך, נוצר מצב שבו הטייסים קודמו באופן אוטומטי לתפקידי קצונה בדרגת רס"ן ונשארו בקבע לתקופה ממושכת. הדבר הביא לכך שצוותי אוויר הוצבו בתפקידים שונים בחיל, שבינם לבין הכשרתם המקצועית אין כמעט קשר. כך למשל הוצבו טייסים במחלקת הביטחון של החיל (הדומה למחלקת ביטחון שדה).

בחודשים האחרונים החלו בחיל האוויר להציע לטייסים להחליף את התוכנית הצבאית שלהם ולקצרה בשנתיים. מדובר במאות אנשי צוות אוויר בגילים צעירים יחסית (27-22), שכבר מוצבים בטייסות המבצעיות של החיל, שחתמו מראש על תשע שנות שירות בקבע.

השיויים בתנאי הטייסים בחיל האוויר:
המצב הקיים - שלוש שנות קורס טייס ותשע שנות קבע, כולל מימון תואר שני קבלת דרגת רס"ן ורכב
המסלולים המוצעים לטייסים - 1. שלוש שנות קורס ושבע שנות קבע, בתומן יקבלו אפשרות לחתום על תוכית שירות נוספת הכוללת מענק כספי. אין הבטחה ללימודי תואר שני.
2. שלוש שנות קורס ותשע שנות קבעץ מימון תואר שני אך ללא קבלת דרגת רס"ן ורכב. הדרגה תוענק בהתאם לתפקיד.

קצין בחיל העוסק בתחום כוח האדם הסביר כי הטייסים חתמו אמנם על תשע שנות שירות, אשר הבטיחו להם שנת לימודים לתואר שני, אך יתר ההטבות השתרשו כנורמה. לדבריו, בשל חוק שהגדיר כי מעמד של קביעות בשירות המדינה מתקבל לאחר שבע שנים, היו טייסים שקיבלו דרגת רס"ן - המסמלת קביעות בצה"ל - גם אם לא מילאו תפקיד המשויך לדרגה זו. קבלת הדרגה שמביאה עמה העלאת שכר וזכויות נוספות כגון קבלת רכב מהצבא, נהפכה לחלק ממסלול שירותם של טייסים, גם אם הדבר לא הופיע בחוזה שעליו חתמו בתחילת קורס הטיס.

"החלטנו שקבלת דרגת רס"ן זה לא עניין של פז"ם - זה תפקיד. ואנחנו חושבים שיש לזה צידוק", אמר הקצין בשיחה עם "הארץ". "אני יודע שחלקם מרגישים פגועים, אבל מול מה שהם חתמו בחוזה - אין פגיעה. החוזה אמנם הפך לנורמה, אבל היום אנחנו במצב אחר, מצב שבו צה"ל נפרד מ-2,500 אנשי קבע. הנורמה באה לטפל בפרט ופשוט אין לנו יכולת לעמוד בה. זה גם לא נכון להפלות את אנשי צוות אוויר לעומת מערכים אחרים", הוסיף.

בחודשים האחרונים נערכו שיחות בטייסות השונות כדי להציג לצוותי האוויר את האפשרויות שעומדות לפניהם. תאריך היעד שנקבע למתן החלטתם הוא בעוד כשבוע, לקראת חג הפסח. "אנחנו בדיאלוג עם האנשים שיבחרו אם הם רוצים שבע או תשע שנים. אנשים שבוחרים להשתחרר ולהיות מורים או רופאים - אשמח שייעשו את זה מוקדם ככל הניתן, שמבחינתנו זה גיל 28", אמר בשיחה עם "הארץ" קצין בכיר בחיל האוויר, המשמש כמפקד בסיס. "מי שבוחר להישאר - נדע להציע לו מסלול טוב יותר".

בקרב חברים בצוותי האוויר יש מי שסבורים כי המהלך פוגע בתנאים שהשתרשו. חלק מאנשי החיל אף ציינו כי מופעל עליהם לחץ לבחור במסלול הקצר יותר, מה שמבטיח קיצוץ במספר אנשי הקבע בדרגות רס"ן. בחיל מדגישים כי הציגו את החלופות, את היתרונות והחסרונות באופן מלא, אך לא מסתירים כי עמדת המערכת היא שמסלול שבע שנות הקבע הוא מסלול עדיף.

צוערים בטקס סיום קורס הטיס, בשנה שעברה
צוערים בטקס סיום קורס הטיס, בשנה שעברהצילום: גדי ימפל / דובר צה"ל

לאחר הפרסום על הצעת הצבא לטייסים, הגיעו ל"הארץ" תלונות על כך שלאנשי צוות אוויר בחיל הובהר כי עמדת החיל היא שתוכנית שבע השנים היא האטרקטיבית ביותר, כך שהדבר עלול להשפיע גם על אפשרויות השיבוץ של מי שיבחר להישאר בתוכנית הארוכה יותר, של תשע השנים. 

מדובר צה"ל נמסר כי "מודל החתימה של שבע שנות שירות עבור אנשי צוות אוויר נקבע ב-2015 בהמשך למדיניות צה"ל, לאחר עבודת מטה מקיפה בחיל האוויר. ההבחנה בין המסלולים בעלת יתרונות מובהקים לפרט ולמערכת - הן במסלול ההתקדמות הפיקודי, והן מבחינת משרות באזרחות. בפני 'דור הביניים' מוצעת אפשרות הבחירה בין המסלולים, כאשר כלל הנגזרות והתנאים מוצגים בפניהם בשקיפות מלאה".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ