מועדונים פרטיים וחופשות ממומנות: "הארץ" חושף את הקשר בין נתניהו לחשוד בעוקץ של המאה בצרפת

תחקיר משותף ל"הארץ" ולאתר הצרפתי Mediapart מביא ממצאים חדשים באשר לקשרים החבריים והפיננסיים בין ראש הממשלה לבין ארנו מימרן, החשוד בגניבת מאות מיליוני יורו ובמעורבות בחטיפת בנקאי שווייצרי. לשכת רה"מ: נתניהו קיבל ממימרן תרומות אך לא ידע דבר על חשדות לפלילים

פריז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנימין נתניהו עם בני משפחת מימרן במסעדה הסינית "דייפ". משמאל, מביט למצלמה, האב ז'אק
פריז

שמו של בנימין נתניהו שוב משורבב לחקירת אחת הפרשות המורכבות והחמורות ביותר בצרפת, ״העוקץ של המאה״. תחקיר משותף ל"הארץ" ולאתר הצרפתי Mediapart מביא ממצאים חדשים באשר לקשרים החבריים והפיננסיים לכאורה בין ראש ממשלת ישראל לבין החשוד המרכזי בפרשה, ארנו מימרן.

כפי שפורסם בחודש שעבר ב״הארץ״, מימרן חשוד בגניבת לפחות 282 מיליון יורו מהקופה הציבורית. בכתבה הובא בין השאר צילום של חופשה משותפת של מימרן ונתניהו במונאקו באוגוסט 2003, כאשר מימרן כבר הורשע בעבירות מרמה מוקדמות יותר. הכתבה הצביעה גם על קשרים הדוקים בין ארנו מימרן לבין נציגו של נתניהו בצרפת, חבר הפרלמנט הצרפתי מאיר חביב.

התחקיר מעלה שמימרן מואשם עכשיו בפרשה נוספת, חטיפתו של בנקאי שווייצרי בלב הרובע ה-16 בפריז וכליאתו תחת איומים על מנת לסחוט ממנו מניות בחברה שבה היה שותף עם ארנו מימרן. פרקליטות מחוז פריז גיבשה כבר כתב אישום נוסף, אשר התקבל בבית המשפט.

בפרוטוקול חקירה המצורף לכתב האישום, ואשר תוכנו מתפרסם כאן לראשונה, שואל השופט החוקר את ארנו מימרן בכלא אודות מעשיו בעת מעצרו, במאי 2015. מימרן משיב שהוא היה מנהל השיווק של מועדון פרטי בשם "קן קלאב" ברובע ה-16 בפריז, מהמקומות היקרים ביותר בעיר, במשכורת חודשית של 10,000 יורו. השופט שואל אותו למה היה מוסמך לשמש כמנהל שיווק של מועדון כזה ומימרן משיב:

"הבאתי הרבה אנשים מפורסמים למועדון, וזה הגביר את הדימוי שלו, אנשים כמו מר נתניהו, כך שהבעלים היו מאוד מרוצים".

מהפרוטוקול ברור שתשובה זו מפתיעה את השופט, אשר ממשיך ללחוץ בנקודה: 

השופט: אלה אנשים שאתה מתרועע איתם?

מימרן: כן.

השופט: הם חברים שלך?

מימרן: כן. הבאתי למועדון גם כדורגלנים מפורסמים, כמו כריסטוף דוגארי, מרסל דסאי.

השופט: נתניהו זה נתניהו שהוא ראש ממשלת ישראל?

מימרן: כן, זה הוא.

השופט: והוא בא למועדון הזה?

מימרן: לגביו, הוא היה אז בין לבין, הוא היה ראש ממשלה לשעבר והמתין להיות ראש ממשלה בעתיד. בתקופה הזו הוא היה מגיע לצרפת ולפעמים היינו יוצאים יחד לחופשה בדרום צרפת. כשהוא היה בפריז, הוא גר אצלי".

בנימין נתניהו וארנו מימרן במונקו, ב-2003צילום: © Mediapart, all rights reserved. Published in Haaretz by special permission

בכתב האישום החדש, מצטייר ארנו מימרן כגנגסטר אכזרי ומניפוליטיבי, שאינו בוחל בהפעלת אלימות כדי להשיג את מטרותיו.

כתב האישום מגולל את סיפורו של השותף השווייצרי, אשר הגיע ב-15 בינואר 2015 לפריז כדי לפגוש את מימרן בהזמנתו. הוא יצא ממלון "רפאל" למקום המפגש, שם חטפו אותו ארבעה גברים מחופשים לשוטרים. הם הובילו אותו לדירה שבה היה כלוא תחת איומים ומכות עד אשר הסכים להעביר הוראת מכירה למניותיו בחברה שבה היה שותף עם מימרן.

כאשר התברר שהבורסה בניו יורק סגורה בשעה שבה ניאות החטוף לחתום על המכירה, האשימו אותו חוטפיו בניסיון להוליך אותם שולל. שלושה גברים נוספים הופיעו בדירה, מלווים את ארנו מימרן אשר התחזה לחטוף מטעמם. מימרן הסביר שגם הוא נחטף ונדרש למכור את מניותיו, ודחק בשותפו השווייצרי להעביר הוראת מכירה בטרם יאונה רע להם ולמשפחותיהם.

הקורבן אכן הסכים לבסוף לחתום על הוראת המכירה והוא שוחרר. בתלונתו במשטרה הוא מסר עדות אשר הובילה את החוקרים לחשוד שמימרן עומד מאחורי החטיפה. אחד החוטפים אשר נעצרו הודה במעשים אך סירב להעיד נגד מימרן מפני ש"הוא מסוגל לכל". כתב האישום נסמך לבסוף על עדויות נוספות ועל האיכון הסלולארי של מימרן במקום החטיפה.

זהו האיש אשר מתרועע על-פי עדותו שלו עם ראש ממשלת ישראל בעבר ולעתיד. הקרבה בין השניים ברורה לא רק מעדויות משפטיות אלא גם מכתב ידו של נתניהו עצמו: בפנקס התורמים שנתניהו גיבש בשנת 2002, ואשר פורסם על ידי רביב דרוקר בערוץ 10, מוזכר ארנו מימרן ברשימת התורמים החשובים ביותר. בעמוד על התורמים הצרפתים, שתוכנו מתפרסם כאן לראשונה, מופיע מאיר חביב, ואחריו שם פרטי סתום, ״ארנו״. זהו המיליונר היחיד בפנקס שנתניהו מכנה בשמו הפרטי. מבדיקתנו עולה שמספר הטלפון של ״ארנו״ הוא אכן מספר הטלפון הנייד של ארנו מימרן.

בעת פרסום פנקס התורמים של נתניהו והנסיעות התכופות שהם מימנו לו, תהה רביב דרוקר בתוכנית "המקור" על הנדיבות הזו: "לפי המסמך שבידינו, בין אוגוסט 1999 ליוני 2001, שרה נתניהו נמצאת בחו"ל ב-24 נסיעות שונות. כרטיסי הטיסה שלה משולמים על ידי גופים אחרים כדוגמת קרן היסוד, טוני גלברט, העשיר צ'רלי קושנר, מאיר חביב מצרפת, בסך הכל הם משלמים, בפחות משנתיים, 108 אלף דולר לאשת ראש הממשלה לשעבר".

ואכן, לפי עדויות חדשות שמפרסם העיתונאי פבריס ארפי ב-Mediapart, ארנו מימרן לא רק אירח את בנימין ושרה נתניהו בפריז ובדרום צרפת, אלא גם מימן להם חופשה משפחתית באתר הסקי קורשבל, בהרי האלפים הצרפתים.

החשוד המרכזי, ארנו מימרן (מימין) עם חבר הפרלמנט הצרפתי ואיש סודו של נתניהו בפריז, מאיר חביבצילום: © Mediapart, all rights reserve

הקשרים המשולשים בין ארנו מימרן, מאיר חביב ובנימין נתניהו צפויים להעסיק את בתי המשפט בצרפת, אך צריכים לעניין גם את האזרחים בישראל. בין אם הקשרים האלה נמשכו כאשר נתניהו כבר היה שר האוצר ואז ראש הממשלה, כפי שעולה מהעדויות, ובין אם לא, כפי שטוענת לשכת נתניהו, ברור שמימרן היה כבר אז עבריין מורשע שבילויים איתו באתרי נופש ובמועדונים פרטיים יכולים לגרום בעתיד נזק מהדהד.

למעשה, לא רק בעתיד: מכתב האישום עולה שכבר בשנת 2000, שנים לפני החופשות עם נתניהו במונקו, בפריז ובקורשבל, נחשד ארנו מימרן בסחר פנים בארצות הברית, והסכים לשלם עם שותפיו כופר קנס של 1.2 מיליון דולר. הוא עזב את וול סטריט והתרכז מאז באירופה, כפי שלמד על בשרו משלם המסים הצרפתי. אולם מהעדויות שאספנו עולה שנתניהו ידע היטב עם מי הוא מתרועע מכיוון שהוא זכה להכיר לא רק את ארנו מימרן אלא גם את אביו, ז'אק מימרן, טייקון נדל"ן שעמד בראש פרשת שחיתות מהדהדת שזכתה לכינוי ״שוחד הרכבות הגדול״. מימרן האב שיחד בין 1987 ל-1996 עשרות פקידים בלגים וצרפתים כדי לזכות במכרז מנופח לסלילת קו הרכבת המהיר בין בלגיה לצרפת. השפעתו המשיכה הרבה אחר כך: התחקיר של Mediapart חושף שמימרן האב קיבל את לגיון הכבוד ב-2006, בהשפעתו של שר אשר טען שלא ידע על ההרשעה. לגיון הכבוד למימרן האב בוטל בהחלטה משפטית משפילה ב-2009.

בצילום נוסף שהגיע לידי "הארץ", ואשר מתפרסם כאן לראשונה, נראה נתניהו עם משפחת מימרן (ראשון משמאל, מביט במצלמה, האב ז׳אק מימרן) במסעדה הסינית החביבה על המימרנים, ושבה ישב לפי כתב האישום החדש ארנו מימרן גם בינואר 2015, בניסיון לבנות לעצמו אליבי בעת חטיפת שותפו השווייצרי. 

מאיר חביב, חבר הפרלמנט הצרפתי, עלול להידרש לשאלה אם אכן מימן מכספי חברה פרטית נסיעה ראוותנית של חברו הטוב ("הוא כמו אח לי", אמר חביב על נתניהו לדרוקר) ומשפחתו בלי קשר ברור למטרות החברה. מימרן האב נידון ב-2003 לשלוש שנות מאסר על-תנאי ולקנס של 200 אלף יורו. מימרן הבן יתייצב בבית המשפט ב-2 במאי לתחילת הדיון בעניינו, כאשר תלוי נגדו כתב אישום נוסף וכאשר מתנהלות נגדו עוד שלוש חקירות באזהרה בפרשות נוספות. ורק נתניהו ממשיך בשלו, כפי שהיטיב להגדירו חברו לחופשות ארנו מימרן, "תמיד בין לבין".

ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה: "מר נתניהו לא ידע דבר על בעיה משפטית או פלילית כלשהי של בני משפחת מימרן בעת שהיה איתם בקשר כאזרח פרטי החל משנת 2000. באותה עת הם היו משפחה מכובדת בקהילה היהודית שתמכה בישראל. בהמשך לפנייתכם, לאחר בדיקה מעמיקה נוספת אודות תקופה רחוקה זו מלפני כ-15 שנה, התברר שבאותה עת תרם ארנו מימרן לטובת פעילותו הציבורית של מר נתניהו, כשלא היה בשום תפקיד פוליטי. פעילות זו כללה הופעות תקשורתיות ומסעות הסברה רבים בחו"ל לטובת מדינת ישראל ונעשתה בהתאם לחוק. רשימת ה'תורמים' המוזכרת בשאלתכם, שנערכה לאחר כמה שנים, היתה רשימת תורמים פוטנציאליים בלבד".

"ז'אק מימרן, האב המוזכר כחשוד בשאלתכם, קיבל בשנת 2006 את אות לגיון הכבוד הצרפתי מאת שר האוצר הצרפתי. למיטב ידיעתנו, החוק הצרפתי אוסר קבלת אות כבוד זה למי שהורשע בפלילים. אם ממשלת צרפת לא ידעה על הרשעה כלשהי של ז'אק מימרן, מר נתניהו בוודאי לא יכול היה לדעת על כך דבר, והוא אכן לא ידע. אנו מדגישים שוב שמר נתניהו לא התערב בשום שלב בהליכים משפטיים לטובת איש מבני משפחת מימרן", לשון תגובת משרד ראש הממשלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ