מעצרו של החייל היורה מחברון הוארך עד יום שני; יואשם בהריגה

החייל, שתועד יורה במחבל עבד אל-פתאח א-שריף בעודו פצוע, הובא היום לדיון בהארכת מעצרו בבית הדין הצבאי ביפו. השופט תא"ל דורון פיילס: לא כל הקשיים בגרסת החייל הוסברו על ידי סנגוריו

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

התביעה הצבאית תגיש כתב אישום בגין הריגה נגד סמל א', החייל שירה למוות במחבל הפלסטיני עבד אל-פתאח א-שריף בעודו פצוע. כך הודיעה הבוקר (חמישי) בדיון בבית הדין הצבאי ביפו. בית הדין קיבל את בקשתה של התביעה להאריך את מעצרו של החייל עד יום שני.

סא"ל אדורם ריגלר, המשמש כפרקליט לעניינים מבצעיים, טען בדיון כי נוספו ראיות שמחזקות את טענת התביעה הצבאית, בין היתר חוות הדעת הפתולוגית שקבעה כי מלבד הקליע שנורה לראשו של המחבל הפלסטיני, עבד אל-פתאח א-שריף, אף אחת מהפגיעות האחרות לא גרמה למותו. עוד מסר סא"ל ריגלר כי בדיקת מז"פ מצאה כי הסרטון שצולם במקום על-ידי תחקירן "בצלם" הוא אותנטי, ואינו ערוך.

סמל א' ואמו בבית הדין הצבאי, הבוקרצילום: מוטי מילרוד

בהחלטת שופט בית הדין הצבאי ביפו, סא"ל רונן שור, נכתב כי בהתבסס על חוות הדעת הפתולוגית, אין "פגם מובנה בהנחה לפיה הירי שביצע החשוד הוא שגרם למותו של המחבל". הוא הדגיש, בהתבסס על החלטת בית הדין הצבאי לערעורים שקבע כי גרסתו של החייל שחשש ממטען היא "לכאורה, הסבר חלופי אפשרי", כי הדבר עשוי להביא למסקנה כי רמת הפליליות של מעשי החייל נמוכה מזו שמייחסת לו התביעה. עם זאת, הוא ציין כי "לא כל הקשיים בגרסה זו, שעליהם הצביעה התביעה הצבאית, הוסברו על ידי סנגוריו באופן שמניח את הדעת, אולם את עיקרם ניתן לתלות בסערת הנפש שבה היה מצוי".

אמו של החייל פנתה לראש הממשלה בנימין נתניהו וביקשה להשיב את בנה הביתה. "הזדעזענו לראות ולשמוע שהתביעה הצבאית מתכוונת להאשים את הבן שלנו בהריגה. הריגה למען השם על נטרול מחבל", כתבה האם. "האם יעלה על הדעת שלוחם מצטיין בצה"ל, מסור וערכי, יואשם במשמרת שלך בהריגה לאחר שירה במחבל?". היא הוסיפה כי היא מרגישה שבנה הופקר, וביקשה מנתניהו "לעצור את השפל הערכי הזה". "אסור שא' שלי יואשם בהריגה", כתבה, "אני מבקשת שתעשה כל שביכולתך כדי להחזיר לי את א' הביתה". 

לפני כשבועיים פורסם ב"הארץ" כי התביעה הצבאית סבורה שהראיות שהצטברו עד כה בעניינו של סמל א' מאפשרות לגבש נגדו כתב אישום. ביום חמישי שעבר הוארך מעצרו של החייל, בהסכמת הצדדים, עד היום. החייל היה השבוע מרותק לבסיס מפקדת חטיבת כפיר, במסגרת מה שמכונה "מעצר פתוח". זאת לאחר שבית הדין הצבאי בקריה דחה את ערעור התביעה הצבאית על ההחלטה להשאיר אותו במעצר פתוח.

החייל עצמו טען במהלך חקירתו כי הפעיל כוח סביר בירייה אחת, וירה מאחר וחש בסכנה ממטען נפץ. "אם הייתה חגורת נפץ לא הייתי בבית דין אלא בבית עלמין, בקדיש עליי ועל המשפחות. לא הייתי יורה בו סתם, אלא אם הייתי מרגיש סכנה ממשית", אמר החייל בחקירתו. עם זאת, לדברי קצין בכיר באוגדת איו"ש, טענת המטען לא עלתה במהלך תחקיר שערך, ובמקרה שיש חשש שכזה - ההוראה לחיילים היא להתרחק מהמקום. הקצין הוסיף כי מאז החלה גל הטרור לפני כחצי שנה, לא נרשם מקרה בו מחבל הגיע לבצע פיגוע כשהוא נשא עמו חגורת נפץ.

יצויין כי אם אכן יוגש נגד החייל כתב אישום בגין הריגה, יהיה זה ככל הידוע האישום הראשון בעבירה זו מאז 2004. אז, הוגש כתב אישום נגד לוחם צה"ל בגדוד הסיור המדברי בגין הריגתו של פעיל שלום בריטי טום הרנדל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ