ג'קי חורי
אלמוג בן זכרי

דובר הזרוע הצבאית של חמאס, אבו עוביידה, אמר היום (ראשון) כי ארגונו מחזיק בקלף מיקוח אשר עשוי לקדם שחרור אסירים פלסטינים הכלואים בישראל. "בידי הגדודים דבר שיכול להבטיח עסקה מכובדת לשחרור אסירים", אמר. 

אבו עוביידה, שדיבר לרגל יום האסיר הפלסטיני שחל היום, אמר כי גדודי עז אל-דין אל-קסאם עדיין דבקים בהבטחתם לשחרור האסירים, וכי "החופש עבור אותם אסירים קרב... למנהיגי ישראל אין אפשרות לתמרן ויש אנשים שעומדים על שלהם כדי לשחרר את האסירים". צפו בדבריו של דובר הזרוע הצבאית:

יום האסיר הפלסטיני צוין היום ברחבי הגדה המערבית וברצועת עזה בשורת תהלוכות ואירועים. סוגיית האסירים נחשבת לאחת הרגישות ביותר עבור הפלסטינים ולאחת שקיים לגביה קונסנזוס, למרות הפילוג בין פתח לחמאס והמחלוקות בין שאר הארגונים הפלסטיניים. 

בהודעה שפרסם הלילה מועדון האסיר הפלסטיני נמסר כי בישראל מוחזקים כ-7,000 אסירים, מתוכם יותר מ-400 קטינים, וכן 69 נשים, בהן קטינות. לפי מועדון האסיר הפלסטיני, מספר הפלסטינים במעצר מנהלי הוא 750, מתוכם שלוש נשים. לדבריהם, מספר זה עלה בחודשים האחרונים בעקבות האירועים בגדה. עוד נמסר כי עשרות אסירים פלסטינים מוגדרים חולים, בהם 23 המטופלים במרפאת שירות בתי הסוהר (שב"ס).   

בחמאס מקפידים בשנה האחרונה להזכיר את האסירים כמעט בכל הזדמנות, ומבטיחים את שחרורם תמורת שחרור גופות או שבויים ישראלים (החיילים הדר גולדין ואורון שאול שצה"ל קבע את מותם, והאזרחים אברה מנגיסטו והישאם א-סייד). ברשות הפלסטינית, לעומת זאת, מציינים את שחרור הפעימה הרביעית של האסירים הוותיקים כקיום התחייבות ישראלית לחזרה לשולחן המשא ומתן.

זוהי הפעם השנייה החודש בה מתבטא אבו עוביידה בנושא. לפני שבועיים אמר דובר גדודי עז אל-דין אל-קסאם כי לא מתנהל משא ומתן להחזרת האזרחים הישראלים השבויים ברצועת עזה. "נתניהו משקר לבני עמו וזורה חול בעיני משפחות החיילים", אמר הדובר. "אנו מבהירים שאין משא ומתן בעניין ארבעת השבויים ולא מתקיימים שום מגעים ומבהירים כי על ישראל לשלם מחיר על כל מידע לפני המשא ומתן ואחריו".

חבר הכנסת וחבר ועדת חוץ וביטחון, אבי דיכטר איים היום כי אם חמאס ינסה לבדוק את רצינותה של ישראל לגבי איומים בטרור, הם ייתקלו בעמדה רצינית "עד כדי כך שאם לא תהיה דרך אחרת למנוע את הטרור, העזתים יחזרו לתקופת האבן". דיכטר, שסייר ביישובי עוטף עזה, הוסיף כי מערך הרקטות של חמאס עבר "שינוי דרמטי" מאז שמצרים החלה לבלום את ההברחות בגבולה הדרומי של הרצועה. "זה פוגע לא מעט ביכולות של החמאס בעזה, וזה עוזר כמובן לאינטרס הישראלי". 

במקביל, שר החוץ של מצרים, סאמח שוכרי, נפגש אתמול בקהיר עם פדווא ברגותי, אשתו של מרוואן ברגותי, ואמר כי מצרים ממשיכה במאמצים לשחרורו. ברגותי נחשב כיום לאישיות הפופולרית ברחוב הפלסטיני ושמו מוזכר כמועמד בטוח בכל בחירות לנשיאות שיתקיימו בעתיד - גם אם הוא שוהה מאחורי סורג ובריח. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ