סוריה על ישיבת הממשלה בגולן: "צעד מתגרה שמחייב תגובה בינלאומית"

במכתב שנשלח ממשרד החוץ בדמשק למזכ"ל האו"ם נאמר כי ישראל מפרה בבוטות את החלטות מועצת הביטחון. "נמשיך במאבק למען שחרור הגולן"

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישיבת הממשלה ברמת הגולן, היום
ישיבת הממשלה ברמת הגולן, היוםצילום: עמוס בן גרשום / לע"מ

ממשלת סוריה פרסמה היום (ראשון) הודעת גינוי חריפה בעקבות ישיבת הממשלה ברמת הגולן הבוקר. בהודעה שפרסמה הממשלה באמצעות משרד החוץ בדמשק, נמסר כי "מדובר בצעד מתגרה שמחייב תגובה מצד הקהילה הבינלאומית ומועצת הביטחון על מנת לפעול לקיום החלטות הקהילה הבינלאומית ומועצת הביטחון בעניין הגולן".

משרד החוץ הסורי ציין בהודעתו כי שלח מכתבים למועצת הביטחון ולמזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, בהם קרא לפעול מול ישראל על מנת שלא תעשה כן פעם נוספת. זאת, לדבריו, כי מדובר בשטח סורי שנכבש על ידי ישראל וכי התנהלות ישראל מהווה הפרה בוטה להחלטות מועצת הביטחון ולחוק הבינלאומי וסותרת את עמדת הקהילה הבינלאומית שלא מכירה בסיפוח הגולן. "סוריה תמשיך במאבק נגד הטרור ושחרור האדמה הסורית וגירוש כל מליציות הטרור הנתמכות על ידי טורקיה וסעודיה וישראל, ותמשיך במאבק למען שחרור הגולן מהכיבוש הישראלי", לשון ההודעה.  

"הגיע הזמן שהקהילה הבינלאומית תכיר בכך שהגולן יישאר לצמיתות תחת ריבונות ישראל". נתניהו בסיור בצפון, בשבוע שעברצילום: קובי גדעון / לע"מ

הבוקר אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי רמת הגולן תישאר לעד בריבונות ישראל. נתניהו, שאמר את הדברים בפתח ישיבת ממשלה מיוחדת שהתכנסה ברמה, ציין כי הבהיר זאת בשיחה שקיים אמש עם שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי. "מה שלא יהיה מעבר לגבול, הקו עצמו לא עומד להשתנות", אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה. "הגיע הזמן, אחרי 50 שנה, שהקהילה הבינלאומית תכיר בכך שהגולן יישאר לצמיתות תחת ריבונות ישראל". 

נתניהו מסר את ההצהרה על רקע המגעים הבינלאומיים, שמתקיימים בחסות האו"ם, לגבי הסדר מדיני לסיום מלחמת האזרחים בסוריה. לדברי בכירים בלשכת ראש הממשלה, נשיא סוריה בשאר אל-אסד דרש כי אחד העקרונות לפיהם יתקיימו המגעים הבינלאומיים הוא היותה של רמת הגולן שטח כבוש שצריך לחזור לידיה של סוריה. ביום חמישי יטוס נתניהו למוסקבה וייפגש עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. לפי בכירים בלשכת ראש הממשלה, נתניהו מתכוון להעלות את הנושא בפגישה ולהדגיש את המסר הזה גם בפני פוטין.

ראש הממשלה ציין בפתח הישיבה כי הגולן היה חלק אינטגראלי מארץ ישראלי בעת העתיקה והא חלק מישראל בעת החדשה. "ב-19 השנים שהגולן היה תחת כיבוש סורי הוא שימש לבונקרים, גדרות תיל ומלחמה", ציין נתניהו. "ב-49 השנים שהגולן תחת שלטון ישראל הוא משמש לחקלאות, תיירות, כלכלה ושלום. באזור הסוער סביבנו ישראל היא הגורם המייצב. היא הפתרון ולא הבעיה. מדינות רבות באזור מכירות בכך". נתניהו ציין כי ישראל תמשיך לפעול כדי לשמור על הביטחון והשקט בגבול הצפוני. "במקרה שנותקף נגיב בתקיפות רבה נגד אויבינו", הוא אמר.

לדברי נתניהו, הסיבה לקיום ישיבת הממשלה ברמת הגולן היתה כדי להעביר מסר לפיו חבל ארץ זה יישאר לעד בידי ישראל. "ישראל לעולם לא תרד מרמת הגולן", אמר נתניהו, שבמהלך הקדנציה הראשונה שלו וכן במהלך הקדנציה השניה שלו ניהל מו"מ עם ממשלת סוריה על ירידה מרמת הגולן. "אוכלוסיית הגולן מונה 50 אלף איש ויש עוד אלפי משפחות שיצטרפו בשנים הקרובות ואנחנו נמשיך לחזק את ההתיישבות כאן".

נתניהו סיפר כי הדגיש בשיחתו עם קרי אמש כי הוא מסופק אם סוריה תחזור אי פעם להיות מה שהיתה. "יש בסוריה מיעוטים נרדפים כמו נוצרים, דרוזים וכורדים שנלחמים בצדק על עתידם", ציין. "מנגד, יש בסוריה גורמי טרור ובראשם דאעש איראן וחיזבאללה שרוצים להשליט על סוריה והאזור את האיסלאם הקיצוני ומשם על העולם כולו. אמרתי לקרי כי לא נתנגד להסכם מדיני בסוריה אם זה לא יבוא על חשבון ביטחונה של ישראל – ושבסופו של יום כוחותיה של איראן, חיזבאללה ודאעש יסולקו מאדמת סוריה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ